Już 4 kwietnia 2019 r V Festival Talentów „Wszyscy talenty mamy w szkole je rozwijamy” pod hasłem „Wiosna, ach to Ty…”. Jest to impreza regionalna pod honorowym patronatem burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego- Zbigniewa Kota. Do tegorocznej edycji konkursu plastycznego zaprosiliśmy zaprzyjaźnione placówki specjalne z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Siedlec, Firleja, Sokołowa Podlaskiego, Łosic, Zalutynia, Włodawy oraz Kębła.
Organizator:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzecu Podlaskim oraz Stowarzyszenie „Zrozumieć ich świat”
Cele:
-promowanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży
-rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej literaturą
-popularyzacja i prezentacja dziecięcej twórczości plastycznej
-rozwijanie wrażliwości i życzliwości wśród uczestników festiwalu
-umożliwienie wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni
Temat:
Tematem prac plastycznych powinno być wszystko to, co związane jest z budzącą się wiosną, w szerokim pojęciu tego słowa. Przy czym może to być i wiosenna łąka, wiosenny sad, ogród. Oczywiście, nie może w pracach zabraknąć wspaniałych, oszałamiających, kolorowych wiosennych kwiatów, owadów i zwierząt.
Prace plastyczne w formacie A3; każdy uczestnik będzie wykonywał w czasie 2 godzin lekcyjnych, dowolną techniką malarską mając do dyspozycji farby plakatowe.
Prace zostaną ocenione w kategoriach:
Szkoła Podstawowa klasy I-III
Szkoła Podstawowa klasy IV-VI
Szkoła Podstawowa klasy VII i VIII z oddziałami Gimnazjalnymi
Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Oceny prac konkursowych dokona jury powołane przez organizatorów.
Kryteria oceny: zgodność z regulaminem i tematyką festiwalu, oryginalność, innowacja twórcza w ujęciu tematu.
Wyniki zostaną podane bezpośrednio po części konkursowej oraz opublikowane na stronie internetowej i mediach społecznościowych organizatorów i w lokalnych mediach.
Dla wszystkich uczestników konkursu są przewidziane nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie „Zrozumieć ich świat” działające przy SOSW w Międzyrzecu Podlaskim. Podczas trwania festiwalu nad bezpieczeństwem uczestnika czuwa opiekun z nim przybyły.
Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczną zgodą na wykorzystanie prac oraz wizerunku autora przez organizatora festiwalu do ekspozycji na wystawach oraz nieodpłatnej publikacji zdjęć na stronie internetowej SOSW, facebooku SOSW, lokalnych portalach informacyjnych, lokalnej prasie.
Przewidywana liczba uczestników : 40 osób niepełnosprawnych oraz 8 opiekunów. Co roku zaproszenia od nas przyjmują placówki specjalne z naszego regionu. Jest to: Zespół Placówek w Łukowie, SOSW im. Ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej, SOSW w Firleju, OSW im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, OSW im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim, OSW w Łosicach, SOSW im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble, SOSW w Zalutyniu.
Tegoroczna edycja Festiwalu Talentów „Wszyscy talenty mamy, w szkole je rozwijamy!” pod hasłem „Wiosna, ach to ty…” pozwoli naszym podopiecznym rozwinąć swoje talenty, zaprezentować efekty swoich praktycznych działań plastycznych. Jest to wspaniała forma na wyrażenie własnych przeżyć, w sposób aktywny i twórczy spędzić czas.
Zaplanowana impreza pozwoli na kształtowanie i doskonalenie umiejętności plastycznych ale też odpowiedzialnych za samodzielność i zaradność życiową naszych podpieczonych. Chcielibyśmy, aby Festiwal przyczynił się do większej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, zintegrował środowiska artystyczne. Wspólnie spędzony czas pomoże nawiązać nowe i zacieśnić już istniejące kontakty koleżeńskie między uczestnikami. Nauczymy naszych wychowanków jak bezpiecznie, aktywnie i twórczo można spędzać czas. Taka forma aktywności pobudzi uczestników do podejmowania wysiłku w pokonywaniu własnych ograniczeń i dowartościuje naszych podopiecznych.
Korzyści jakie przemawiają za udziałem naszych wychowanków w takim przedsięwzięciu to m. in. stymulujący wpływ twórczości plastycznej na rozwój psychofizyczny osób niepełnosprawnych, zmniejszenie zjawiska izolacji i dyskryminacji niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz zaspokojenie potrzeby budowania więzi społecznych. Jako opiekunowie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej dążymy do zbudowania pozytywnego odbioru osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Nasi podopieczni będą mogli pochwalić się talentami, przełamać własną nieśmiałość i dowartościować się .
Program szczegółowy:
10.00 – rozpoczęcie Festiwalu
10.15 – rozpoczęcie części konkursowej
11.45 – zakończenie konkursu plastycznego
11.45 – 12.30 – poczęstunek i zabawy integracyjne
12.30 – 13.00 – ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień
13.00 – obiad
14.00 – przewidywane zakończenie imprezy
materiał: Międzyrzecu Podlaskim miasto
tekst: Hanna Szczygielska-Telega Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzyrzecu Podlaskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki