Reklama

Reklama

Reklama video

Polecamy: Rocznik Nadbużańskie Sławatycze – 2017

Nieprzerwanie od 2000 roku na łamach Rocznika Nadbużańskie Sławatycze ukazują się ciekawe materiały o charakterze historycznym i kulturowym, które przybliżają wiedzę o ziemi sławatyckiej. Nie od dziś wiemy, że małe miasteczka i miejscowości piszą wcale nie tak małe historie mające odbicie nieraz w dziejach całej Polski.

Najnowszy XVIII nr Rocznika Nadbużańskie Sławatycze 2017 pochyla się nad kolejnymi ciekawymi tematami dotyczących Sławatycz i okolic. Tym razem przeczytamy m.in. ciekawy artykuł Pawła Sygowskiego „Holeszów, Hanna, Dołhobrody – trzy cerkwie unickie Państwa Sławatyckiego”. Obszerna treść artykułu oparta o bogatą bibliografię przybliża dzieje trzech dawnych świątyń unickich. Prócz historii ich powstania dowiadujemy się z treści o wyglądzie i wyposażeniu świątyń na przestrzeni lat. Materiał jest tym bardziej cenny, że dwie z opisywanych cerkwi w Holeszowie i Dołhobrodach nie zachowały się do naszych czasów.

Zainteresowanych kulturą prawosławną oraz dziejami sławatyckiej cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach na pewno zainteresuje praca naukowa pani Magdaleny Rzepeckiej, która poświęcona jest dokładnemu opisowi ikonostasu w świątyni. Jest to jedyne współczesne opracowanie naukowe dotyczące tego obiektu. Z treści dowiadujemy się o prowadzonych badaniach na temat ikonostasu, szczegółach prac przy zbiorze źródeł do opracowania oraz przede wszystkich efekcie tych prac. Poznajemy w zarysie historię Sławatycz, samej świątyni, jak i parafii. Dowiadujemy się o dziejach ikonostasu, jego budowie a przede wszystkim mamy naukowo opracowany katalog wszystkich ikon z obszernymi opisami dotyczącymi kształtu i techniki wykonania wzbogaconymi o komentarz dotyczący scen przedstawionych na ikonach.

Przedruk z Tygodnika Ilustrowanego z dnia 31 stycznia 1920 roku zabiera z kolei czytelników na wycieczkę w przeszłość do wsi Dołhobrody. Wspomnienie pobytu w tej miejscowości ks. Jana Pawelskiego, długoletniego redaktora krakowskiego „Przeglądu Powszechnego”, który wraz z biskupem podlaskim ks. Przeździeckim wizytował Podlasie w 1919 roku to bezcenny zapis wyglądu wsi oraz opis życia jej mieszkańców sprzed niespełna 100 lat.

100-lecie niepodległości to okazja do przypomnienia wielu interesujących historii, jakie miały miejsce w procesie walki o niepodległość na tutejszej ziemi. Artykuł Ariela Orzełka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) przybliża jeden z takich lokalnych epizodów, a mianowicie pobyt w Sławatyczach latem 1915 roku oddziałów Legionów Polskich – I Brygady i 4. pułku piechoty.

W najnowszym numerze nie mogło również zabraknąć tematu powiązanego z miejscową kulturą. W roczniku przeczytamy artykuł Izabeli Sobczuk „Gry i zabawy w pamięci najstarszych mieszkańców gminy Sławatycze”. Przebogaty zebrany materiał przybliża wiele zapomnianych już gier, zabaw i zwyczajów ziemi sławatyckiej. Dowiemy się tu m.in. o słynnych sławatyckich Brodaczach, ale również poznamy ciekawe gry i zabawy jakie zapamiętali najstarsi mieszkańcy gminy Sławatycze, które znali ze swojego dzieciństwa a które miały miejsce na drogach, w domach, na pastwiskach i polach oraz w szkole.

Bezcennym materiałem będą również fragmenty dzienników z II wojny światowej pana Mariana Romanowicza urodzonego w Dubicy. Jest to bezcenny obraz wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 1939-1945 w okolicznych miejscowościach w tym Dubicy, Wisznicach i Sławatyczach. Kronika opisuje ówczesne realia codziennego życia, mechanizmy represji stosowane przez okupanta i inne ciekawe wydarzenia z tego okresu.

Całość wydawnictwa dopełnia kronika zawierająca relacje z imprez i wydarzeń z 2017 roku wzbogacona o materiał fotograficzny. Zachęcamy do kupna i lektury!

Rocznik nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławatyczach.

 


materiał: gmina Sławatycze
grafika: Radosław Szczur UG Sławatycze

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama