Reklama

Reklama

Reklama video

Efektywne szukanie pracy

Szukanie pracy jest obecnie prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Z jednej strony pracownikom sprzyja aktualna sytuacja na rynku zatrudnienia. Jednocześnie mają oni do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym dowiadują się o ciekawych ofertach, ale też mogą sprawie aplikować na wybrane stanowiska. Mimo to szukanie pracy zawsze jest wyzwaniem, do którego trzeba się przygotować.

Szukając pracy
Większość dorosłych ludzi zdaje sobie sprawę, jak trudnym okresem jest bezrobocie. Czas bez pracy to wyzwanie finansowe, ale również psychiczne. Z każdym kolejnym tygodniem trudniej jest zachować optymizm. Mimo to, jak przekonują eksperci, nie należy się poddawać. Praca w końcu się znajdzie, może nie wymarzona, ale przynajmniej zadowalająca. Jeżeli jednak ktoś porzuci nadzieję, z czym wiąże się odstąpienie od wysyłania cv i odpowiadania na oferty pracy, wówczas szanse na powrót do aktywności zawodowej rzeczywiście spadają.

Dlatego szukając zatrudnienia, trzeba pamiętać, że ogromne znaczenie ma:
1. codzienna rutyna, dzięki której łatwiej pozostać aktywnym,
2. regularne przeglądanie ofert pracy i aplikowanie na wszystkie stanowiska, do sprawowania których jest się przygotowanym,
3. cierpliwość, ponieważ wiele procesów rekrutacyjnych trwa nawet kilka tygodni.
Dzień bez pracy
Ludziom niemającym pracy często wydaje się, że ich czas tak czy inaczej jest bezwartościowy. Takie podejście skłania do spędzania całego dnia w łóżku, oglądania telewizji, objadania się i wpadania w coraz większe przygnębienie. Tymczasem można inaczej. Nawet bez konieczności porannego udania się do pracy, warto wyrobić sobie nawyk wstawania o regularnych porach. W codzienny plan dobrze jest wpisać jakąś aktywność fizyczną, a także przeglądanie działu oferty pracy. Najlepiej robić to o stałych porach dnia, ponieważ po pewnym czasie staje się to zdrowym i konstruktywnym nawykiem.

Nie tylko wymarzone oferty
Błędem szukających pracy często jest nadmierne skupianie się na wymarzonych stanowiskach. Owszem, na takie też warto aplikować. Jednak ograniczanie potencjalnych pracodawców do krótkiej listy nie jest rozsądne. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest bezrobotny i komu praca jest realnie potrzebna do zapewnienia bytu sobie oraz bliskim. Dlatego poszukiwania należy rozszerzyć.

I wysyłać cv w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia, których nadawcy mogą być potencjalnymi pracodawcami. Nie jest to współcześnie jakieś szczególnie duże obciążenie czasowe. Zwłaszcza jeżeli posiada się aplikację mobilną Pracuj.pl. Za jej pośrednictwem można nie tylko szybko uaktualnić swój życiorys, ale także otrzymywać dostęp do wszystkich ofert, obejmujących wybrany zestaw kompetencji.

Cierpliwość to wielka cnota
Na koniec słów kilka o cierpliwości, która w przypadku osób szukających pracy jest kluczowa. Niestety właśnie bezrobotnym może być szczególnie trudno ją z siebie wykrzesać. Trzeba jednak pamiętać, że bez niej znalezienie zatrudnienia będzie o wiele trudniejsze. Zamiast się zniechęcać, kolejne rozmowy o pracę warto potraktować jako cenne doświadczenie. I czekać na moment, w którym będzie można je wykorzystać.


materiał: Grupa Pracuj sp. z o.o.
tekst i grafika: Grupa Pracuj sp. z o.o.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama