Konstytucję należy pozostawić bez zmian lub dokonać w niej jedynie niewielkich korekt. Tak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.
Jeśli prezydent liczył, że Polacy będą chcieli gruntownej przebudowy Ustawy Zasadniczej, to może być rozczarowany. Okazuje się, że ponad 50 proc. badanych nie widzi potrzeby tworzenia całkowicie nowych zapisów. „Należy zostawić obecną Konstytucję w Polsce bez żadnych zmian” – tak stwierdziło 29 proc. uczestników sondaż. 27 proc. uznało, że „należy nieco zmienić obecną Konstytucję”. Za napisaniem nowej jest tylko 14 proc. Duża, bo 30 proc. grupa, nie ma wyrobionego zdania.
Jedno z pytań prezydenta dotyczyło tego, kto powinien mieć największą władzę w Polsce. 51 proc. grupa badanych – nie potrafiła udzielić na to pytanie odpowiedzi. 22 proc. ankietowanych chciałaby wzmocnienia konstytucyjnej pozycji prezydenta. Za pozostawieniem aktualnego układu w Polsce jest 20 proc. badanych. Z kolei za systemem gabinetowym, czyli wzmocnieniu pozycji premiera opowiedziało się jedynie 7 proc. uczestników sondażu (to swoistego rodzaju wotum nieufności dla rządzącej ekipy PiS).
Ważnym pytaniem zadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę było to, o role referendów ogólnokrajowych i ich wpływ na decyzje władz. Na pytanie „Czy popierasz obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek minimum jednego miliona obywateli?” 42 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Przeciwnicy tego rozwiązania są w mniejszości – 22 proc.
Jeśli referendum (prezydent chciałby, żeby było ważne już przy frekwencji 30 proc.) byłoby ważne, ankietowani chcą żeby jego wynik był wiążący dla rządzących.
Kolejne pytanie, które przygotował Andrzej Duda związane jest ze sposobem wyboru parlamentarzystów. 25 proc. badanych jest zdania, że wybory powinny odbywać się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Za systemem mieszanym jest 12 proc., a za wielomandatowymi okręgami wyborczymi optuje 9 proc. badanych. Większość – 54 proc. – nie ma jednak wyrobionego zdania w tym zakresie.
Prezydent nie ukrywa, że ważne dla niego byłoby wpisanie do Konstytucji zapisów o chrześcijańskich źródłach państwowości polskiej. Wielu komentatorów wskazywało, że byłoby to źródłem poważnego konfliktu i kolejnego podziału Polaków. Wskazują na to również odpowiedzi uczestników sondażu. Przeciwników tego rozwiązania jest 40 proc., zwolenników 30 proc. (tle samo osób jest niezdecydowanych).
materiał: Kraj
tekst: Wirtualna Polska Media S.A.
grafika: pixabay.com