Uczestnicy konferencji, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez burmistrza miasta Pawła Łysańczuka oraz wykładu kierownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Andrzeja Skórskiego, który omówił m.in. różnice pomiędzy Radą Unii Europejskiej a Radą Europejską, kwestię bezpieczeństwa Wydarzenie objęli honorowym patronatem starosta bialski Mariusz Filipiuk, burmistrza Paweł Łysańczuk oraz wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.
– Mamy fajną młodzież, która podejmuje różnego rodzaju inicjatywy. Dzisiejsza konferencja ma na celu zapoznanie naszej młodzieży z plusami i minusami członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To pewnego rodzaju mówić o Unii Europejskiej do ludzi, którzy już się w niej urodzili, bo to trochę tak, jakby opowiadać im o bitwie pod Grunwaldem. To dla nich tak naprawdę jest już element historyczny i delikatne przybliżenie im tej wiedzy jest bardzo pozytywnym aspektem – stwierdził burmistrz miasta Paweł Łysańczuk, który tego dnia wygłosił prelekcję na temat funduszy europejskich i płynących z nich korzyści dla Międzyrzeca Podlaskiego. – Jeżeli zapisaliśmy się do drużyny, która ma kopać piłkę do jednej bramki, to tego się trzymajmy, bo plusów bycia Polski w UE jest zdecydowanie więcej niż aspektów negatywnych. Na UE lubimy patrzeć przez pryzmat pieniędzy, traktujemy ją zdecydowanie jako bank i to jest ten główny aspekt, który widzimy na drogach, budynkach, szkołach, w postaci tablic, które otaczają nas z każdej strony. Podejmowany jest też zawsze temat tego, że dopłacamy do UE, ale to nie jest prawda, jesteśmy największym jej beneficjentem od co najmniej 15 lat, więc więcej bierzemy, niż do niej wkładamy. To także widać w Międzyrzecu Podlaskim.
Jak podkreślił włodarz miasta, wiele inicjatyw w Międzyrzecu Podlaskim, powiecie bialskim oraz w regionie nie byłoby zrealizowanych, gdyby nie fundusze z UE. Nie tylko szumnych zadań inwestycyjnych dotyczących infrastruktury drogowej, ale również projektów miejskich, takich jak chociażby modernizacja i doposażenie sali widowiskowo-kinowej, w której odbyła się konferencja.
– Przebywanie w tym wyremontowanym, odnowionym i świeżym obiekcie, chociaż ma już dwa lata, to ewidentny plus – podsumował włodarz.
Tego dnia w Międzyrzeckim Centrum Młodzieży odbył się również quiz z nagrodami dla uczniów, a wydarzenie uwieńczył koncert miejscowego zespołu młodzieżowego KaTeKa.
Za organizację konferencji i towarzyszącej jej atrakcji odpowiadała Młodzieżowa Rada Miasta Międzyrzec Podlaski, która, jak zauważył tego dnia burmistrz Łysańczuk, działa prężnie i co ważne, nie wypala się, jak to czasem można obserwować w podobnych organizacjach.
– Zaprosiliśmy na konferencję uczniów szkół z terenu miasta i gminy Międzyrzec Podlaski. Chcemy przybliżyć im temat i rozwiać różne wątpliwości związane z Unią Europejską, które powstają zwłaszcza w obliczu trwającej intensywnej dezinformacji – wyjaśnił ideę organizacji spotkania przewodniczący MRM Kacper Budrewicz. – Chcemy wytłumaczyć, jakie korzyści ma sam Międzyrzec Podlaski i region z tego, że Polska jeszcze jest w UE. W związku z tym, że obecność w UE jest to dla nas [osób młodych, urodzonych po 2004 r. – przyp. red.] stan zastany, to trzeba edukować i tłumaczyć, czym ta unia jest, dlaczego powstała, co było przed nią, jak wyglądał proces akcesji, który był bardzo skomplikowany i za którym Polacy opowiedzieli się w referendum.
______
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk