Do tej pory ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Warszawskiej kończyła się wraz ze skrzyżowaniem z drogą krajową numer 2. Ciąg pieszo-rowerowy w kierunku gminy Biała Podlaska zaczynał się dopiero w Sławacinku Starym.
W czerwcu 2024 r. wojewoda lubelski wydał decyzję zezwalającą na budowę łącznika ścieżki o szerokości 3,5 m oraz długości ponad 200 m leżącej w pasie drogowym GDDKiA. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na które od dawna czekali przede wszystkim rowerzyści, będą mieli do dyspozycji kilkukilometrową trasę pomiędzy parkiem Radziwiłłów a Styrzyńcem.
Przy ścieżce powstanie infrastruktura oświetleniowa.
– Jako gmina jesteśmy członkiem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), więc tak samo mieszkańcy gminy, jak i miasta, chcą korzystać ze ścieżek rowerowych oraz podróży bezpiecznymi drogami. To właśnie teraz się dzieje – stwierdza wójt gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski.
Gmina Biała Podlaska partycypuje w kosztach, na chwilę obecną porozumienie opiewa na kwotę 300 tys. zł. Koszt inwestycji to ponad 1,6 mln zł. Zadanie wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które, jak podaje włodarz, zapewnia, że ścieżka zostanie oddana do użytku już w czerwcu.
Wśród innych dobrych informacji dla mieszkańców regionu można wymienić wyłonienie przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wykonawcy projektu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi nr 812, czyli od granic miasta Biała Podlaska do Dubowa w kierunku Łomaz.
– Jak powstanie projekt to razem z wójtem gminy Łomazy będziemy zabiegać o realizację – zapewnia wójt Gąsiorowski. W tym przypadku konstrukcja finansowa zakłada 70%-owe pokrycie kosztów inwestycji przez województwo, natomiast 30% pokrywa gmina.
Rada gminy Biała Podlaska podjęła również uchwałę o pomocy rzeczowej dla ZDW w formie opracowania projektu na budowę ścieżki rowerowej przy drodze nr 811, tj. od istniejącej już ścieżki przy rondzie w Ciciborze do miejscowości Hrud.
_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska / Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk