Reklama

Reklama

Reklama video

Sycyna i Woroniec: Mieszkańcy nie chcą więcej uciążliwych inwestycji w swoim obrębie (film)

Przed Gminą Biała Podlaska zadanie opracowania planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy zgłaszają swoje wnioski, wśród nich społecznicy z Sycyny i Worońca, którzy wnoszą o wyłączenie tego obrębu z przestrzeni umożliwiającego lokowanie tam kolejnych uciążliwych inwestycji.

Mieszkańcy Sycyny i Worońca podpisali 166 głosami petycję o wyłączenie tego obrębu z możliwości lokowania w nim kolejnych inwestycji uciążliwych, takich jak istniejące tam chlewnia, oczyszczalnia ścieków oraz zakład przetwarzania odpadów zwierzęcych, które generują trudny do wytrzymania odór.

Podczas sesji rady gminy, która odbyła się 4 lutego w Wilczynie, Grzegorz Sacharuk reprezentujący Koło Terenowe Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nadnoteckiej, jak i mieszkańców Sycyny oraz Worońca, zwrócił się do rady gminy o pozytywne ustosunkowane się do głosu lokalnej społeczności. 

W centrum miejscowości jest chlewnia, a planowane są jeszcze cztery inwestycje wokół Worońca. Jest to kumulacja, dlatego też złożyliśmy petycję. Ze względów technicznych nie jest to teraz czas, by podjąć taką uchwałę, przepisy blokują możliwość podjęcia działań zmierzających do uchwalenia takiego obrębu, bo trwają rozpoczęte prace nad planem ogólnym dla wszystkich gmin w Polsce – przybliżył szczegóły Grzegorz Sacharuk.

Działania podejmowane przez lokalną społeczność sięgają poprzedniego roku, kiedy to składali do gminy postulaty Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Obecnie prowadzona jest swoista kampania społeczna, podczas której temat uciążliwych inwestycji jest szeroko omawiany i monitorowany.

Ta petycja jest naszym głosem, aby radni się tym zajęli. W tym momencie nie jest czas na to, więc kiedy będzie uchwalony plan ogólny, będzie można wnioskować o wyłączenie obrębu Sycyny i Worońca i będzie można to skuteczne uzyskać. Ze strony rady, przewodniczącego i wójta jest deklaracja, że mają to na uwadze i będą nad tym się pochylać, kiedy będzie techniczna możliwość – dodał działacz. 

Jak podał Grzegorz Sacharuk, zgodnie z protokołem kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska stwierdzono przy podmiotowych inwestycjach znaczne przekroczenia norm w zakresie wydzielania azotu i fosforu, co, jak podkreślił, jest podstawą do prowadzenia działań dyscyplinowania firmy, a nawet cofnięcia pozwolenia wodno-prawnego. W ściekach stwierdzono przekroczenie normy azotu o 2942% w sierpniu i 500% w październiku, a także o 60,6% przekroczenie normy fosforu.

_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama