„Biała wstążka” to kampania, która ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na problem przemocy wobec kobiet. Akcja zaczęła się w 1991 r. w Kanadzie, a jej inicjatorami byli mężczyźni poruszeni zabiciem 14 studentek w budynku Politechniki w Montrealu, przez człowieka, który uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych. Obecnie akcja odbywa się w ponad 55 krajach na całym świecie.
Przed weekendem dzielnicowi międzyrzeckiego komisariatu włączyli się w działania realizowane przez pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na ulicach Międzyrzeca Podlaskiego oraz instytucjach uczestnicy przekazywali zarówno ulotki jak też białe wstążeczki oraz balony z napisem „Stop przemocy”. Informowali też mieszkańców jak reagować na przemoc i gdzie ją zgłaszać.
Przemoc to problem, który dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Skutki zjawiska są jednak dla wszystkich podobne, gdyż z przemocą zawsze wiąże się upokorzenie, poniżenie, łzy i ból. Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być akceptacji w społeczeństwie.
Przemoc może mieć różne formy, od przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej aż do cyberprzemocy. Pojawia się ona, kiedy osoba ma wyraźną przewagę nad ofiarą i efektem działania jest naruszenie prawa. Przemoc jest wciąż stosowana zwłaszcza wobec słabszych osób, tj. kobiet, dzieci lub osób starszych.
Od 30 listopada 2020 roku, policja ma możliwość wydania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z krzywdzoną osobą lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. – Od 15 sierpnia 2023 roku policjanci mają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o przeciwdziałanie i zapobieganie przemocy domowej. Dzięki nowelizacji ustawy policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową natychmiastowy zakaz zbliżania się na wyrażoną w metrach odległość, lub zakaz kontaktowania się z osobą poszkodowaną.
Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie powiadom o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub prokuratora.
Skorzystaj z porady prawnej dzwoniąc
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 – 120 – 002
(poniedziałek. – sobota 8:00 – 22:00; niedziela i święta 8:00 – 16:00)
Policyjny Telefon Zaufania – 800 – 120 – 226
(codziennie w godz. 9:30 – 15:30, od godz. 15.30 włączony jest automat).
materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki