Reklama

Reklama

Reklama video

Leczenie uzdrowiskowe trwa cały rok. Korzystają z niego dorośli i dzieci

Chcesz odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku? Dokucza Ci choroba zawodowa? Jeśli Twój lekarz uzna, że zabiegi uzdrowiskowe są dla Ciebie wskazane i wystawi Ci skierowanie, możesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Leczenia w uzdrowiskach odbywa się przez cały rok. Polska posiada bogate tradycje balneologiczne, a także wyjątkowe warunki naturalne, takie jak źródła mineralne, solanki, borowiny czy korzystny klimat, które sprzyjają regeneracji organizmu. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 21 tysięcy (21 362) osób z województwa lubelskiego, a w I połowie 2024 r. – niemal 10 tysięcy (9793) osób.

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. Z tego rodzaju leczenia na NFZ mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania. O skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz.

Korzystają z niego dorośli i dzieci (już od ukończenia trzeciego roku życia).

Są różne rodzaje leczenia uzdrowiskowego: szpital uzdrowiskowy, sanatorium, rehabilitacja uzdrowiskowa i leczenie w trybie ambulatoryjnym. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych jest częściowo odpłatny. Pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Odpłatność jest różna i zależy od sezonu oraz standardu zajmowanego pokoju. Leczenie uzdrowiskowe dzieci jest bezpłatne.

W sanatoriach pacjenci mają dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego, w tym lekarzy specjalistów, fizjoterapeutów i pielęgniarek, którzy dostosowują program leczenia do indywidualnych potrzeb. Zabiegi medyczne oraz opieka medyczna są w pełni refundowane.

Kto kieruje na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ

Na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ kieruje każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. To lekarz, który ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub pracuje w placówce mającej taką umowę z NFZ. Musi uwzględnić zarówno wskazania do tego leczenia, jak i przeciwwskazania. Może się okazać, że z powodu choroby leczenie uzdrowiskowe zamiast pomóc, może zaszkodzić.

Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci:

– samodzielni
– zdolni do samoobsługi
– zdolni do korzystania z zabiegów leczniczych
– wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska.

Pacjent sam organizuje i opłaca podróż do i z uzdrowiska.

Jakie choroby leczy się w uzdrowiskach

Z danych Lubelskiego Oddziału NFZ wynika, że pacjenci z regionu najczęściej kierowani są na leczenie sanatoryjne w związku z chorobami neurologicznymi i schorzeniami narządu ruchu – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W Lubelskim Oddziale Funduszu czas oczekiwania na leczenie sanatoryjne wynosi aktualnie około 4 miesiące – dodaje Bartoszek.

Czas trwania turnusu i zabiegi

Turnus trwa od 21 do 28 dni, w zależności od tego, na jaki rodzaj leczenia lekarz skieruje pacjenta.

W czasie pobytu, w zależności od rodzaju skierowania pacjenci mogą skorzystać odpowiednio z 54 lub 96 zabiegów. Takie zabiegi to m.in. :

– balneoterapia – leczenie z użyciem surowca naturalnego
– kuracje pitne i inhalacje
– hydroterapia
– ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia
– kinezyterapia
– masaż leczniczy
– gimnastyki indywidualna i zbiorowa
– edukacja dla zdrowia – nauka zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne trwa od 6 do 18 dni (wybór pacjenta). W przypadku takiego
leczenia NFZ płaci tylko za zabiegi.

Wyjazd do sanatorium: kiedy i dokąd

Sanatoria położone są w różnych regionach, od gór po nadmorskie uzdrowiska i pojezierza. Każdy region charakteryzuje się odmiennymi warunkami klimatycznymi i zasobami naturalnymi, co pozwala wybrać miejsce najlepiej dopasowane do schorzeń pacjenta. O tym gdzie pacjent pojedzie na leczenie decyduje lekarz specjalista balneoklimatolog NFZ.

Pacjenci z województwa lubelskiego kierowani są do sanatoriów na terenie całej Polski m.in. Krynicy, Ciechocinka, Buska, Iwonicza, Horyńca, Kołobrzegu czy do Polańczyka.
Kuracjusze mogą korzystać z leczenia uzrowiskowego przez cały rok.

Jest wielu pacjentów, którzy cieszą się, że mogą skorzystać z leczenia sanatoryjnego w okresie zimowym. Dodatkowo, opłaty za pobyt w sanatorium od 1 października do 30 kwietnia są niższe – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Pobyt w sanatorium to także czas na odpoczynek i oderwanie od codziennego stresu. Zmiana otoczenia i aktywności mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie i ogólną kondycję – dodaje M. Bartoszek.

Jak często można skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można otrzymać najwcześniej 12 miesięcy po zakończeniu poprzedniego leczenia w sanatorium. Od 1 lipca 2023 r. lekarze wystawiają wyłącznie e-skierowania, więc nie trzeba już składać dokumentów w swoim oddziale wojewódzkim NFZ. E-skierowanie jest przesyłane automatycznie do Funduszu.

Pobyt w uzdrowisku pozwala na leczenie i regenerację organizmu w oparciu o naturalne metody i profesjonalną opiekę medyczną. Wyjazd do uzdrowiska to inwestycja w zdrowie, której efekty mogą być odczuwalne przez długie lata.

 

materiał: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
tekst i zdjęcia: Małgorzata Bartoszek rzecznik prasowy Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama