Stanowisko prac archeologicznych zostało zlokalizowano tuż przed samą Leśną Podlaską, naprzeciwko cmentarza parafialnego, gdzie obecnie gmina realizuje jedną z inwestycji jaką jest wodociąg. Tradycyjnie prace budowlane poprzedzają badania prowadzone przez archeologów, ponieważ jest to gmina, na terenie której już wielokrotnie natrafiono na liczne ślady życia dawnych ludów.
W miejscu, w którym spotkaliśmy bialskiego archeologa Mieczysława Bienię, zlokalizowano ślady po paleniskach i jamy świadczące o bytowaniu Gotów, datowane na II w. n.e.
– Mamy tu osadę z II wieku związaną z przemarszem germańskich Gotów, ale nie tylko, bo nieco dalej, bliżej rzeczki, mamy też osadę wczesnośredniowieczną, łużycką, nawet ze starszego okresu. Trzy lata temu, kiedy kopaliśmy na terenie przeznaczonym na parking, wyszły nam 22 obiekty: paleniska i jamy związane z kulturą wielbarską, z Gotami – wyjaśnił podczas rozmowy z redaktorem Radia Biper Mariuszem Maksymiukiem archeolog Mieczysław Bienia.
Na miejscu widoczny jest wykop o szerokości dwóch metrów i długości ponad 200 metrów. Zlokalizowano tu 12 obiektów podobnych do tych, które ujawniono trzy lata wcześniej, czyli jamy i paleniska z nielicznym materiałem ruchowym.
– To bardzo ciekawe obiekty, bardzo płytko pod powierzchnią. Duża część z nich została zniszczona w trakcie orki. Ratujemy co się da dla poznania pradziejów, historii Leśnej Podlaskiej. To stanowisko niezwykle ciekawe, ponieważ tych śladów związanych z przemarszem Gotów mamy tutaj na tym terenie stosunkowo mało. Podobne stanowisko mamy w Witorożu, gdzie jest rozpoznanych kilka arów, czyli osada – zauważył specjalista, według którego odkrywany obecnie teren mógł się cieszyć dużym osadnictwem z racji przepływającej przez niego rzeki oraz ówczesnego ciepłego, kontynentalnego klimatu. 30-40-letnia natomiast eksploatacja rolnicza terenu powodowała dalszy przemarsz i poszukiwanie nowego miejsca do życia i zakładania osady.
Na podstawie podobnych prac archeologicznych, m.in. ostatnio prowadzonych w pobliżu Huszlewa, w miejscowości Dziadkowskie, można stwierdzić, że dawni osadnicy mieszkali w budynkach drewnianych o konstrukcji słupowej. Liczne ślady ognisk świadczą o wykorzystaniu ich do przetwarzania żywności, jak i do produkcji „przemysłowej”, czyli do produkcji żelaza dominującego w wyrobie narzędzi. Ozdoby wykonywane były z brązu i ze srebra. Wśród ciekawych znalezisk m.in. fragment zapinki z brązu, tzw. fibuli, wykopanej podczas prac pod parkingiem.
Ciekawe przedmioty z różnych stanowisk archeologicznych, m.in. z Witoroża, Dobrynia Małego, Zahajek czy Leśnej Podlaskiej, można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Na uwagę zasługują ozdobne elementy biżuterii, monety i narzędzia.
– Leśna Podlaska słynna była już jako teren pod lasem, nad Klukówką, niedaleko Bugu, czyli dużej arterii, którą kiedyś spławiano drzewa, również jako część szlaku bursztynowego. Dla nas w tej chwili ten teren znany jest od kultury neolitycznej. Odnajdujemy na tych terenach pierwsze artefakty, krzemienie, skrobaczki i inne różne kamienne przedmioty, więc jesteśmy w przedziale 8.000 lat p.n.e. Dziesięć tysięcy lat życia na tym terenie pozostawia artefakty różnych kultur – zauważył wójt gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski.
Każda inwestycja wykonywana przez samorząd poprzedzana jest badaniami archeologicznymi. Wśród nich m.in. cztery stanowiska w Bordziłówce Starej odkryte podczas prac drogowych na długości 300 metrów, gdzie ujawniono ślady z XV-XVI w.
– Jest tam troszkę artefaktów, pan archeolog już je zinwentaryzował – wyjawił wójt, który zauważył że więcej na temat temat dowiemy się już wkrótce, ponieważ samorząd ma w planach przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań archeologicznych na swoim terenie, niezwiązanych stricte z pracami inwestycyjnymi, właśnie po to, by jak najwięcej dowiedzieć się o dawnym życiu w tym regionie. – Chcemy sprawdzić i odkryć miejsca najciekawsze, w których uważamy, że znajdziemy dużo potwierdzeń kultury gockiej.
Choć oficjalne plany nie są jeszcze bliżej sprecyzowane, możemy w przyszłości spodziewać się, czemu nie zaprzecza włodarz, efektownego miejsca w Leśnej Podlaskiej, w którym zostaną wyeksponowane ważne dla gminy i jej mieszkańców ślady dawnego osadnictwa oraz pamiątki historyczne.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Leśna Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk