Reklama

Reklama

Reklama video

Uczniowie SP nr 3 poznali bliżej postać Witolda Pileckiego (film) (galeria)

28 listopada społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej wzięła udział w uroczystej lekcji historii poświęconej jednemu z bohaterskich żołnierzy wyklętych - rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

11 listopada na jednym z budynków zlokalizowanych przy ul. Witolda Pileckiego w Białej Podlaskiej został uroczyście odsłonięty mural z wizerunkiem rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego. Właśnie ten mural był inspiracją do przeprowadzenia w Szkole Podstawowej nr 3 lekcji historii, podczas której uczniowie poznali tego ważnego dla Polski człowieka, jego życie i tragiczne wydarzenia, które doprowadziły do jego śmierci w 1948 r.

Chcemy przedstawić tę postać młodzieży, szczególnie tej starszej z ósmej klasy, aby młodzi ludzie wiedzieli kim był Witold Pilecki, poznali krótką historię jego życia i działalności – wyjaśniła nauczyciel wdż i historii Agnieszka Kuna.

Podczas spotkania młodzież zaprezentowała informacje dotyczące działalności „Żołnierzy Wyklętych”, którym został poświęcony jeden z murali w Białej Podlaskiej, zlokalizowany przy ul. Bieńkowskiego. Przygotowano również program artystyczny nawiązujący swoją tematyką do ważnej dla szkoły lekcji patriotyzmu.

Przypomnijmy… Witold Pilecki (1901-1948) harcerz, społecznik, ziemianin i artysta, oficer Wojska Polskiego i konspirator. Uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie Ojczyzny. Od listopada 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1940-1943 dobrowolny więzień w KL Auschwitz, gdzie założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców. Po wypełnieniu misji i ucieczce, powrócił do walki zbrojnej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec obozów w Lamsdorf i Murnau, a następnie żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do zniewolonej przez Sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r. Miejsce spoczynku rotmistrza ukryto. (tekst Muzeum II Wojny Światowej) Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. W 2006 r. pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 awansowany na stopień pułkownika.

Gościem specjalnym tego wydarzenia był Dariusz Makarewicz, żołnierz bialskiego batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. Stanisława Brzóski, który przybliżył szczegóły życia Witolda Pileckiego i jego rodziny.

To szczególna lekcja, osobliwa, którą, mam nadzieję, zapamiętamy na długo – podkreśliła dyrektor szkoły Barbara Wojarnik.

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama