Reklama

Reklama

Reklama video

Wieczór patriotyczny okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych dla gminy (film) (galeria)

11 listopada społeczność gminy Międzyrzec Podlaski zgromadziła się w Krzewicy, gdzie podczas "Wieczoru z patriotyzmem" świętowano wspólnie 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie było okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla gminy, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i wspomnienia wydarzeń, które ukształtowały obecną Polskę i życie mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski odbyły się 11 listopada, tradycyjnie w Krzewicy, gdzie uroczyste wydarzenia zainaugurowała msza święta sprawowana przez ks. Andrzeja Wisio w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni wzięli udział w symbolicznym „Marszu ze światłem” przechodząc wspólnie w blasku pochodni w kierunku pobliskiej szkoły podstawowej.

Głównym punktem programu gminnych obchodów był „Wieczór z patriotyzmem”, który przygotowały wspólnie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim. Już na wejściu na salę na uczestników czekały biało-czerwone ciasteczka w kształcie serca wykonane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Zgromadzeni rozpoczęli uroczystość od wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego, obejrzeli również film przygotowany przez szkolną społeczność.

Jest mi niezwykle miło, że spotykamy się już po raz jedenasty na gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Od 2014 r. spotykamy się w szkole w Krzewicy, która naznaczona jest nutą historii, bo przecież patronem tejże placówki jest prymas tysiąclecia Stefan Wyszyński. Jest mi miło, że dzisiejsze uroczystości, tak jak nasi pradziadowie, rozpoczęliśmy mszą świętą – podkreślił wójt Krzysztof Adamowicz. – Jak mówił kardynał Stefan Wyszyński, nie zbawimy całego świata, nie zakończymy wszystkich konfliktów na tym świecie, ale żeby tworzyć silną wspólnotę, silny kraj, musimy mieć poczucie historii i ważności misji każdego z nas do rozwijania tej małej ojczyzny, a przez to tej wielkiej pisanej przez duże O. Każdy z nas jest stworzony do tego, aby w tej gminie zostawić cząstkę siebie, będąc dobrym pracownikiem, dobrym rolnikiem, dobrym człowiekiem, dając coś z siebie dla innych. Przez to my będziemy lepsi i ten świat będzie lepszy, a gwarantuję, że w tym świecie każdemu z nas będzie się zdecydowanie lepiej żyło.

Wydarzenie, które w Krzewicy każdego roku skupia bardzo liczną społeczność lokalną, ma charakter bardzo podniosły i jest nie tylko okazją do wspomnienia tych, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę, ale również do uhonorowania osób, które w sposób szczególny angażują się w obecne życie mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski, wspierając ich poprzez różne inicjatywy i wspólnie budując prężnie rozwijający się samorząd.

 – Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski to szczególne wyróżnienie dla osoby, która wpływa na losy gminy, która się z nią utożsamia, która czyni coś więcej dla tej gminy i tworzy jej pozytywny wizerunek. Niezmiernie się cieszę, że ten zaszczytny tytuł zgodził się przyjąć w tym roku starosta bialski Mariusz Filipiuk – mówił włodarz gminy.

W tym roku uchwałą rady gminy zostały przyznane następujące tytuły:

Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski – Mariusz Filipiuk, starosta bialski

Starosta bialski dołączył do grona dziesięciu obywateli noszących honorowy tytuł.

Jest mi niezmiernie miło, ale traktuję to też jako dalsze zobowiązanie do jeszcze aktywniejszej pracy i współpracy z Gminą Międzyrzec Podlaski, w której żyją naprawdę wspaniali ludzie. Jestem zaszczycony i dumny, że mogłem dzisiaj to wyróżnienie odebrać – mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Dobra współpraca zawsze się opłaca dla wszystkich stron. Współpraca z Gminą Międzyrzec Podlaski od wielu lat układa się wzorowo. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu, zarówno samorządowców powiatu, jak i gminy, udaje nam się realizować wiele wspólnych zadań, a to wszystko dla dobra naszych mieszańców. 

Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski:
Barbara Karwowska z Pościsz
Stanisława Karwowska ze Strzakł
Marek Kokoszkiewicz z Łuniewa
Mariusz Kostka – prezes Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania
Karol Pietruszka z Rzeczycy
Marek Sulima z Zasiadek
Maciej Tymoszuk z Krzewicy
członkowie Zespołu Ludowego „Sami Swoi” z Tłuśćca

Wręczenia odznaczeń i aktów nadania dokonali wójt Krzysztof Adamowicz oraz przewodniczący rady gminy Andrzej Pietruk. Warto podkreślić, że tegoroczni zasłużeni dla gminy dołączyli do grona ponad 300 osób noszących ten tytuł.

Uzasadnienia przyznania tytułów poszczególnym osobom znajdzie czytelnik na dole strony

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pod hasłem „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, którą tworzyły banery ukazujące Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego wraz z krótkimi biogramami. Wystawa objęła również archiwalne fotografie. Jej autorami są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko, w jej tworzenie włączyli się także Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz i prof. Włodzimierz Suleja. 

Uroczysty wieczór uświetnili swoimi występami uczniowie miejscowej szkoły. Zaprezentowali pieśni patriotyczne, a także przygotowaną wspólnie z pracownikami GOK inscenizację przybliżającą sylwetki tych, którzy poprowadzili Polskę w stronę niepodległości. Wśród wspominanych znaleźli się wymienieni na banerach wystawy, jak również Aleksandra Piłsudska. Swój wkład w wyjątkowy charakter uroczystości włożyła także Gminna Grupa Taneczna, której członkowie zaprezentowali taniec z szarfami.

Tego również dnia odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Jestem patriotą” pod hasłem „Symbole wolności”:

kat. uczniowie klas I-IV:
I miejsce Tomasz Mościcki, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, opiekun Joanna Zaniewicz
II miejsce Oliwia Wereniuk, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy, opiekun Justyna Pawluk
III miejsce Anna Narojek, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu, opiekun Renata Tarkowska

kat. uczniowie klas V-VIII:
I miejsce Karolina Hryciuk, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach, opiekun Katarzyna Radzikowska, dyrektor szkoły
II miejsce Bartosz Warpas, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, opiekun Beata Łaziuk
III miejsce Julia Krupska, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, opiekun Anna Łuciuk

Uroczystość uwieńczył poczęstunek przygotowany przez radę rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy.

Galeria zdjęć – poniżej.

_____

Uzasadnienia przyznania tytułów zasłużonym dla Gminy Międzyrzec Podlaski:

Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski

Mariusz Filipiuk, pełniąc funkcję starosty bialskiego, wielokrotnie wykazał się szczególnym zaangażowaniem w rozwój lokalnej infrastruktury, wspieranie inicjatyw społecznych oraz dbałością o interesy mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski i powiatu bialskiego. Jego działalność i skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz rządowych przyczyniły się do zrealizowania wielu kluczowych inwestycji, z których korzystają wszyscy mieszkańcy regionu. Od lat jest związany z działalnością samorządową, angażuje się także w życie społeczne jako członek wielu kół łowieckich, co zostało docenione poprzez przyznanie mu Brązowego Medalu Zasługi Łowieckiej. Dodatkowo, pełni też funkcję delegata na Zjazd Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, co świadczy o zaufaniu, jakim darzą go członkowie tej społeczności. Wśród jego licznych zasług i inicjatyw zrealizowanych w partnerstwie z Gminą Międzyrzec Podlaski należy wymienić inwestycje drogowe: np. w miejscowości Bereza, budowa chodnika w Misiach i Przychodach, rozbudowa dróg powiatowych na odcinkach Olszanka – Krzewica oraz Próchenki – Kożuszki, przebudowa drogi powiatowej na odcinkach Międzyrzec Podlaski– Zasiadki oraz Łuniew – Łukowisko. Współpraca z Gminą Międzyrzec Podlaski od początku była wzorem partnerskiego działania, opartego na wzajemnym szacunku i wspólnym dążeniu do realizacji strategicznych celów rozwojowych. Od lat konsekwentnie wspiera lokalne społeczności.  Zarówno jako starosta bialski, jak i aktywny działacz społeczny, wykazuje się ogromną troską o mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski, co przejawia się w jego wsparciu i działaniach.

Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski

Barbara Karwowska – przez 14 lat pełniła funkcję sołtysa wsi Pościsze i Kolonia Wolańska. Chętnie angażowała się w inicjatywy społeczne i wspierała pomysły mieszkańców. Podczas organizowanych przez Parafię Św. Mikołaja oraz Szkołę Podstawową w Tuliłowie rajdów rowerowych organizowała poczęstunki dla wszystkich uczestników. Była współorganizatorem finału plenerowego otwarcia ścieżki rowerowej w Pościszach oraz zabaw dla mieszkańców w świetlicy. Zadbała o wyposażenie świetlicy wiejskiej w krzesła i naczynia, które były także wypożyczane mieszkańcom. Zabiegała o remonty dróg w swojej miejscowości. Jest to osoba ceniona i szanowana w lokalnej społeczności.

Karol Pietruszka – od wielu lat aktywnie działa w Ochotniczej straży Pożarnej w Rzeczycy, najpierw jako jej członek, a z czasem jako naczelnik oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Zarządu Gminnego OSP RP. Został także odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Przez 25 lat działalności w OSP wielokrotnie brał udział w działaniach ratowniczych oraz w organizowaniu wydarzeń kulturalnych na terenie gminy. Jest jednym z założycieli MDP przy OSP w Rzeczycy. Jako przedsiębiorca wielokrotnie wspierał uroczystości lokalne i gminne.

Maciej Tymoszuk – jest osobą, która wniosła znaczny wkład w rozwój Gminy Międzyrzec Podlaski i Krzewicy, w której mieszka od urodzenia. Doświadczony samorządowiec, radny trzech kadencji. Dzięki jego zaangażowaniu możliwa była rozbudowa blisko 10 km odcinków dróg powiatowych biegnących przez Krzewicę, Łuniew i Kożuszki. Dzięki jego staraniom powstał istotny szczególnie dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podążających do szkoły chodnik przy drodze powiatowej w Krzewicy, garaż przy remizie OSP Krzewica, a jednostka wzbogaciła się o nowy samochód pożarniczy. Za jego kadencji przebudowano także drogę gminną w Wólce Krzymowskiej, powstał też łącznik wodociągowy Tłuściec-Krzewica. Jest rolnikiem i przedsiębiorcą. Jak wielokrotnie wskazywał, jego dumą jest rodzina – żona Katarzyna oraz trójka dzieci: Wojtek, Paweł i Anna. Jest zasłużonym druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewicy. To człowiek niezwykle pracowity, konsekwentny i skuteczny. Nie boi się wyzwań i nowych rozwiązań. Swą dotychczasową pracą i zaangażowaniem niejednokrotnie pokazał, jak skutecznie zmieniać nasze małe ojczyzny na lepsze.

Marek Kokoszkiewicz – od 2024 r. jest sołtysem wsi Łuniew. To dobry gospodarz, pracowity, sumienny, pomocny, życzliwy ludziom. Ponadto dobry mąż i ojciec. Bierze aktywny udział w życiu społecznym. Od lat jest strażakiem ochotnikiem i w OSP Łuniew pełni funkcję skarbnika. Udzielał się społecznie przy budowie remizy i wielu innych pracach na rzecz wsi i gminy. Nnależy do Koła Gospodyń Wiejskich „Łuniewianki”, chętnie wspiera organizację i przygotowanie lokalnych uroczystości i wydarzeń m.in. dożynki gminne i powiatowe, festyny rodzinne „OSP Łuniew – zdrowo bo na sportowo”.

Marek Sulima – jest doświadczonym samorządowcem, działaczem społecznym i rolnikiem. Posiada gospodarstwo rolne zlokalizowane w Zasiadkach, które prowadzi od 1993 r. Obecnie rodzinne gospodarstwo wyspecjalizowane jest w hodowli indyków. Pracę na roli łączy z obowiązkami zawodowymi w Zarządzie Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej. Jest wieloletnim działaczem społecznym i samorządowym. W latach 2002- 2006 sprawował funkcję przewodniczącego rady gminy Międzyrzec Podlaski. Radny powiatu bialskiego od 2014 r. Członek OSP Zasiadki, w której pełni funkcję sekretarza. Sprawując funkcję radnego powiatu bialskiego niejednokrotnie zabiegał o fundusze na inwestycje na terenie gminy, takie jak przebudowa drogi powiatowej od granic Międzyrzeca Podlaskiego przez Zaścianki, Manie, Zasiadki, zrealizowana przez Powiat Bialski we współpracy z Gminą Międzyrzec Podlaski. To także aktywny działacz na rzecz interesów polskich rolników niejednokrotnie inicjujący akcje protestacyjne i pomocowe. Inicjator wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym w powiecie bialskim. Istotne są dla niego wartości jak rodzina i tradycja. Cieszy się szacunkiem w lokalnej społeczności.

Mariusz Marek Kostka – od wielu lat aktywnie wspiera działania Gminy Międzyrzec Podlaski na różnych płaszczyznach. Przez trzy kadencje był członkiem rady powiatu bialskiego, w tym przez dwie kadencje sprawował funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu. To czas intensywnej pracy, kiedy to inicjował i zabiegał o poprawę infrastruktury drogowej na terenie gminy Międzyrzec Podlaski, np. droga Pościsze Stare – Pościsze Nowe, Strzakły Kolonia, czy droga Manie – Przyłuki i wiele innych. Postanowił, że co najmniej jedna droga w gminie Międzyrzec Podlaski zostanie wybudowana lub wyremontowana w ciągu roku. W 2006 r. powstała Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania – instytucja, która jest odpowiedzialna za dystrybucję funduszy europejskich na terenie powiatu bialskiego. Od samego początku pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Dzięki jego zaangażowaniu w gminie Międzyrzec Podlaski zrealizowano wiele wartościowych projektów, których celem było m.in. zachowanie i pielęgnowanie lokalnej historii, kultury i tradycji, promocja gminy i aktywizacja społeczności. Po środki z BLGD sięgnęły gminne stowarzyszenia, spółdzielnia, a także instytucje kultury: GOK i GBP. To właśnie ze środków BLGD i przy osobistym zaangażowaniu prezesa Kostki odbyła się m.in. „Gala Samorządności”, a także zostały wydane książka i film „Krzyże i kapliczki gminy Międzyrzec Podlaski” oraz książka „50 lat Gminy Międzyrzec Podlaski”. Remont świetlic w Puchaczach, Wólce Krzymowskej i Łuniewie to również efekty współpracy gminy z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania. Mariusz Kostka pełni także funkcję prezesa zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego DMTZS Sp. z o.o., z którego ramienia również wspiera, głównie finansowo szereg inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców gminy, organizacje społeczne czy instytucje publiczne. Bierze aktywnie udział w życiu społecznym gminy, w uroczystościach, wydarzeniach, w akcjach takich jak np. Czysta Ziemia czy Narodowe Czytanie w Gminie Miedzyrzec Podlaski. Angażuje się i wspiera działania mające na celu szeroko pojęty rozwój i postęp, nie szczędząc przy tym często własnych, prywatnych środków. Jest też doskonałym logistykiem i organizatorem. Jest skuteczny, otwarty na współpracę i potrafi wydobywać z ludzi potencjał.

Stanisława Karwowska – była kierownikiem w szkole w Strzakłach w latach 1952-1984 r. Wiele lat swojego życia poświęciła edukacji szkolnej i wsparciu społeczności lokalnej. Jej nieoceniony wkład w wychowanie młodego pokolenia pozostawił niezatarte ślady w sercach i głowach uczniów, rodziców, i mieszkańców wsi. W trudnych czasach, kiedy szkoła wiejska borykała się z różnymi wyzwaniami, wykonywała swój zawód z ogromną determinacją i oddaniem. Dzięki jej zaangażowaniu poprawiły się warunki nauczania i atmosfera, dlatego każdy uczeń mógł poczuć się ważny i doceniony. Nadanie jej tytułu „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski” , choć pośmiertnie, to okazanie wdzięczności i szacunku za jej niezłomne poświęcenie i działalność. Jej dziedzictwo będzie żyło dalej w sercach jej uczniów i współpracowników.

Zespół ludowy “Sami Swoi” z Tłuśćca – rozpoczął swoją działalność w 2009 roku, a impulsem do jego powstania były dożynki gminne w Tłuśćcu. W tamtym czasie dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury była Małgorzata Hanas, która zmotywowała zespół do przygotowania pieśni dożynkowych i zainspirowała do stworzenia zespołu śpiewaczego. Zespołowi od początku aż do 2021 roku przewodniczyła Zofia Nejranowska. Obecnie kierownikiem zespołu jest Maria Bogucka, a muzyczną oprawę zapewnia nieprzerwanie Tadeusz Sójka. Jest to obecnie najliczniejszy z zespołów ludowych na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. W tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia swojej działalności. Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy oraz pieśni okolicznościowe. Od kilkunastu lat w Tłuśćcu zespół organizuje cykliczne wydarzenie „Jesienne spotkanie z piosenką”, które stanowi okazję do integracji, biesiadowania i pielęgnowania wspólnych wartości mieszkańców gminy. Zespół z dumą reprezentował gminę Międzyrzec Podlaski podczas licznych wydarzeń kulturalnych zarówno na terenie powiatu bialskiego, jak i poza nim. Wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Tłuściec z wielką pasją kultywuje tradycję wicia wieńca dożynkowego w kształcie orła, który od ponad 60 lat jest symbolem wsi Tłuściec. Stale współpracuje ze Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu, przekazując tradycję dzieciom i młodzieży.

 

_____
materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama