Reklama

Reklama

Reklama video

Gminne obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Łomazach (galeria)

11 listopada społeczność gminy Łomazy wspólnie celebrowała 106. rocznicę odzyskania niepodległości.

Do redakcji Radia Biper wpłynęła obszerna relacja z wydarzenia przygotowana przez Beatę Kaczmarek z Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach, zapraszamy do przeczytania i obejrzenia pokaźnej galerii zdjęć:

𝟏𝟏 𝐥𝐢𝐬𝐭𝐨𝐩𝐚𝐝𝐚 𝟏𝟗𝟏𝟖 𝐫.
Ta wyjątkowa data przypomina nam o ogromnym poświęceniu i trudnościach, jakie musieli podjąć Polacy, by odzyskać wolność i suwerenność. Po 123 latach zaborów Polska w końcu wróciła na mapę Europy, a niepodległość stała się jedną z najważniejszych wartości. Nasi rodacy, nie mając swojego państwa i będąc podzielonymi pomiędzy trzech zaborców, zachowali tradycję, kulturę, język, religię i doprowadzili do odrodzenia się naszego kraju.

11 listopada 2024 r. to dzień, w którym wszyscy spotkaliśmy się w jednym celu – by z dumą uczcić 106. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie spod kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wyruszył przemarsz, który skierował się pod pomnik pamięci przy ul. Podrzecznej, przy którym wartę pełnili: druhny i druhowie z 1 Drużyny Harcerskiej w Łomazach oraz zuchy z 2 Gromady Zuchowej w Łomazach. Na czele dumnie kroczyła Orkiestra OSP Łomazy, poczet sztandarowy ZPO w Łomazach oraz delegacje z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy naszej gminy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odegraniu patriotycznych pieśni nastąpiło symboliczne złożenie wieńców.

Zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali także przemówienia wójta gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego, który wspomniał o tym, jak ważna jest świadomość historyczna i pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych, naszych rodakach, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. Nasza historia jest pełna ludzkich poświęceń i odwagi, a pamięć o przeszłości to zarówno nasz obowiązek jak i zaszczyt.

Tego dnia nastąpiło również symboliczne upamiętnienie ludzi i wydarzeń z okresu 1863-64. Akcja pod nazwą „Światełko Wolności”, organizowana przez Muzeum Historii Polski, ma na celu kontynuację obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, najdłuższego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej, w który zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa polskiego.

Na zakończenie uroczystości dokonano podsumowania II edycji Konkursu Wiedzy o Gminie Łomazy, zorganizowanego przez Wójta Gmina Łomazy, Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach oraz Młodzieżową Radę Gminy:

I miejsce Anastazja Wołosowicz
II miejsce Zuzanna Telaczyńska
III miejsce Zuzanna Szatałowicz

Gratulujemy! Udział w konkursie o takiej tematyce można uznać za przejaw lokalnego patriotyzmu, o który należy dbać już od najmłodszych lat. Niezwykle warto zdobywać i pielęgnować wiedzę na temat lokalnej historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie o godz. 17.00 odbyła się wieczornica patriotyczna. Dyrektor GOK Ryszard Bielecki powitał wszystkich zgromadzonych. Zaznaczył, jak ważne jest kształtowanie przyszłych pokoleń w duchu patriotyzmu, przywołując wiersz pt. „Polska” Antoniego Słonimskiego. Jego treść przedstawia obraz ojczyzny, widzianej oczyma zwykłych obywateli. Poeta nie sięga po wzniosłe słowa, ale opisuje proste, codzienne symbole polskości.

Koncert rozpoczął chór „KANON” z ZPO w Łomazach pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego. Następnie wystąpił zespół wokalny „Wiem, Dokąd Idę” w składzie: Anna Karpowicz, Zuzanna Szatałowicz, Natalia Szatałowicz, Zofia Wołosowicz, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach, prowadzony przez instruktora muzyki GOK Arkadiusza Saczuka.

Nie mogło zabraknąć ludowego akcentu, który zapewniły zespoły śpiewacze z naszej gminy: „Raz Na Ludowo” z Huszczy pod kierunkiem Mieczysława Zielińskiego oraz „Śpiewam, Bo Lubię” z GOK pod kierunkiem Arkadiusza Saczuka. Łomaski zespół zaprezentował m.in. utwór pt. „Znaj tę pieśń”, do którego słowa oraz muzykę napisał Ryszard Bielecki. Wystąpił również Henryk Mościbrodzki, który zagrał patriotyczną melodię na harmonijce ustnej. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych „Legiony”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Piechota”.

Swoją obecnością podczas Koncertu Patriotycznego zaszczycili: sekretarz gminy Agnieszka Horaczyńska, przewodniczący rady gminy Andrzej Wiński oraz wiceprzewodniczący Ireneusz Korszeń, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach Bogumiła Wińska oraz wicedyrektor Dorota Biesiada, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łomazach Agata Chwalewska, sołtys wsi Burwin Agata Sadowska, pwd. Agnieszka Garbatiuk oraz pwd. Kamila Telaczyńska wraz z druhnami, druhami i zuchami, również mieszkańcy naszej gminy. Dziękujemy wszystkim za obecność, stanowiącą piękny dowód pamięci i szacunku do naszej polskiej historii.

Galeria zdjęć – poniżej.

_____
materiał, tekst i zdjęcia: Beata Kaczmarek, Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama