Reklama

Reklama

Reklama video

Uczcili pamięć obrońców wolności, ale skupili się też na współczesnych wspólnych sprawach (film) (galeria)

Apel poległych, msza święta, uroczystości przy pomniku, a także "Wspólne sprawy" i koncert "Wolność jest w nas" to wydarzenia, które 11 listopada połączyły społeczność Międzyrzeca Podlaskiego.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzecu Podlaskim zainaugurował apel poległych, który wybrzmiał w obecności licznych uczestników zgromadzonych na cmentarzu parafialnym. Tam też, w miejscach szczególnej pamięci, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Wydarzeniu przewodniczył burmistrz Paweł Łysańczuk, przybyli również przedstawiciele urzędu miasta i podległych mu instytucji, organizacji społecznych, a także noszący w sercu historię walki o niepodległość mieszańcy miasta.

W intencji Ojczyzny modlono się wspólnie podczas mszy świętej w kościele pw. św. Józefa, gdzie z terenu cmentarza przemaszerowano w dostojnym orszaku.

Dalsza część uroczystości miała miejsce tradycyjnie przy pomniku Bohaterów Miasta zlokalizowanym na placu Jana Pawła II. 

11 listopada to dzień, który jest w pamięci każdego Polaka. To symbol odrodzenia nadziei oraz niezłomnej odwagi naszych przodków, którzy przez 123 lata walczyli o odzyskanie wolności. W tym roku obchodzimy 106. rocznicę powrotu Polski na mapę Europy jako wolnego i suwerennego państwa. To dzień, w którym składamy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, siły i marzenia dla Ojczyzny, na polach bitew i codziennym trudzie ofiarności – odczytał tytułem wstępu słowa wojewody lubelskiego prezes OSP Stołpno Mateusz Włodarczyk, przytaczając słowa Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” oraz nazwiska ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. – Każdy z nich miał inną wizje przyszłości, ale wiedzieli, że tylko wspólne działanie może przywrócić Polsce wolność. Ich niezłomność, determinacja i gotowość do poświęceń pozostają dla nas wzorem do naśladowania. To pokazuje, że prawdziwa miłość do Ojczyzny potrafi pokonać wszelkie różnice. Niepodległość, którą nam dali, nie jest nam dana na zawsze, musimy ją pielęgnować i jej strzec. (…) Nasza przeszłość jest fundamentem, na której budujemy naszą przyszłość.

Tam również delegacje reprezentujące różne miejskie, gminne i powiatowe środowiska złożyły kwiaty, zapalono znicze, wybrzmiał hymn państwowy, a zgromadzeni wysłuchali słów skierowanych do nich przez burmistrza Pawła Łysańczuka.

Ile to jest te 123 lata? – zadał pytanie burmistrz miasta Paweł Łysańczuk. – Ten dzień jest dniem, który mówi o wytrwałości, zaangażowaniu oraz niezgłębionej i silnej wiary w niepodległość. Dziś obchodzimy 106. rocznicę odzyskania niepodległości i brakuje nam jeszcze 17 lat, żeby dobić niejako do 123. Przez te 106 lat wydarzyło się tak dużo. Nasi przodkowie odparli napór bolszewików, Hitlera, Stalina, potem komunistów. Zbudowali wolną Polskę. Skoro są pamiętani z tak wielkich i bogatych czynów, które zapisane są na kartach historii, to z czego będziemy pamiętani my, ludzie, którzy żyją na początku XXI wieku, mają do dyspozycji wolny kraj i w sposób swobodny mogą go rozwijać. Czy jesteśmy w stanie docenić to, co ci ludzie nam ofiarowali?

Po części oficjalnej uroczystości zainteresowani bieżącymi kwestiami dotyczącymi Międzyrzeca Podlaskiego, jego rozwoju i życia mieszkańców udali się do pałacu Potockich, gdzie odbyło się otwarte spotkanie pod hasłem „Wspólne sprawy” ukierunkowane na tematy społeczne.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Fundacji Ważne Sprawy objętego patronatem Narodowego Centrum Kultury, którego ideą była organizacja lokalnych zgromadzeń z okazji Święta Niepodległości i stworzenie płaszczyzny do wspólnej refleksji nad kondycją obecnej społeczności oraz przyszłością Polski na poziomie lokalnym. Tego dnia wymieniano swoje poglądy i spostrzeżenia w luźnej atmosferze, przy kawie i ciastku, omawiając nurtujące kwestie i poszukując różnorodnych rozwiązań.

Wśród poruszonych tematów znalazły się:

– Jak integrować społeczność lokalną? Moderator: Adam Paluszkiewicz
– Przeciwdziałanie uzależnieniom w naszym mieście. Moderator: Marta Mikołajczuk
– Jak sprawić, żeby młodzi ludzie zostawali w naszym mieście? Moderator: Antoni Golik

Ostatnim tego dnia punktem programu był koncert patriotyczny „Wolność jest w nas”, który został zorganizowany w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Publiczność miała przyjemność wysłuchać utworów prezentowanych przez Chór kameralny Veritatis, Scholę i chór par. św. Mikołaja przy akompaniamencie Big Bandu św. Mikołaja pod batutą Zdzisława Frydrychowskiego oraz młodzieży z Zespołów Placówek Oświatowych nr 2 i 3 i Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim.

Są koncerty, po których kręci się łezka w oku, ściska w piersi, krążymy myślami wokół swojego życia. Mam wrażenie, że to był jeden z takich koncertów. Wraz z autorami jego warstwy artystycznej chcieliśmy pokazać, że wolność to nie jest coś, co jest dane raz na zawsze, stąd te utwory od średniowiecza przez pieśni legionów po te najnowsze, śpiewane podczas walki z komunizmem. Drugą myślą, która przyświecała budowie tego programu to to, żeby słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” za kilkanaście lat nie zostały z nami tylko na sztandarach, ale żeby były w naszych sercach. To dobrze spędzony wieczór, bo pokazuje, jak ważna dla nas jest Ojczyzna, jak ważny jest patriotyzm. Myślę, że wokół takich pozytywnych wydarzeń powinniśmy się spotykać i integrować – podsumował wydarzenie burmistrz Paweł Łysańczuk dziękując wszystkim tym, którzy zaangażowali się w jego organizację i przebieg. – Tu była Polska, tak na scenie, jak i na widowni, jeden duch nam przyświecał. Niech tak będzie długie lata, wieki: Niech żyje Polska! – dodał dyrygent chóru Zdzisław Frydrychowski.

Relacja filmowa z koncertu:

Warto podkreślić, że społeczność miasta Międzyrzec Podlaski zaczęła celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości już 8 listopada, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty tworzenia kotylionów, które można było podziwiać na piersiach uczestników obchodów 11-listopadowych.

W przeddzień obchodów miał również miejsce X Rodzinny Bieg Niepodległości. W parku Potockich pojawiło się tego dnia blisko 150 uczestników, którzy uczcili pamięć walczących o ich życie w wolnej Polsce przodków pokonując dystans 1600 metrów i otrzymując okolicznościowe medale.

Więcej o tym wydarzeniu:
Rodzinny Bieg Niepodległości rozpoczął miejskie świętowanie (galeria) <<==>> LINK

Galeria zdjęć – poniżej.

 

_____
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama