O inwestycji, którą dla miasta Międzyrzec Podlaski realizuje firma PHUB Piotr Pawlica z Drelowa, pisaliśmy 23 września. Dwa tygodnie wcześniej została podpisana umowa, na mocy której ruszyły pierwsze prace budowlane.
Więcej o inwestycji:
Ruszyła budowa nowej drogi w Międzyrzecu Podlaskim <<==>> LINK
oraz
Międzyrzec: Nowa ulica odciąży zakorkowaną ul. Partyzantów <<==>> LINK
Obecnie na placu budowy postępują prace ziemne, widać już zarys całego przebiegu nowej drogi, jej część pokryta jest już pierwszą warstwą konstrukcyjną. Zadanie realizowane jest w dość trudnym terenie, podmokłym, wzdłuż rzeki.
– Minął niespełna miesiąc od podpisania umowy. W tym momencie mamy zakończony etap wycinki, teren po wycince został już uporządkowany, rozpoczęliśmy zasadnicze roboty ziemne. Wymiana gruntów to etap najbardziej czasochłonny, realizacyjnie też najtrudniejszy, ale na tę chwilę pogoda pozwala, więc prace idą zgodnie z planem. Mniej więcej na środku odcinka jest kanał, który będziemy łączyli do kanału głównego za pomocą przepustu i odcinka kanalizacji deszczowej. Przed zimą chcielibyśmy zakończyć zasadnicze roboty ziemne, czyli zakończyć cały odcinek wymiany do drogi wojewódzkiej wraz z formowaniem nasypu, to najważniejszy etap prac. W międzyczasie planujemy również rozpocząć prace w zakresie branż, przebudowę kolizji średniego napięcia i budowę kanalizacji deszczowej – przybliża szczegóły prowadzonych obecnie i przyszłych robót kierownik budowy Łukasz Płoński.
Przebieg drogi wyznaczono zgodnie z mapą:
Nowa droga będzie miała długość 604 metrów, szerokość pasa drogowego 25 metrów, powstanie chodnik z kostki brukowej, ścieżka dla rowerzystów, dwa przejścia dla pieszych i jedno pieszo-rowerowe. Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu zostaną tam także zamontowane nowoczesne lampy ledowe oraz dwa radary z wyświetlaczem prędkości. Wartość inwestycji to 8.840.812,40 zł, z czego kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 4.420.406,20 zł.
Odciąży ruch komunikacyjny i stanie się nową promenadą
Na placu budowy, pomiędzy ul. Kusocińskiego a ul. Lubelską, spotykamy burmistrza miasta Pawła Łysańczuka.
– Drogę budujemy od zera. Dawno w Międzyrzecu nie budowaliśmy drogi, która biegnie po nowym śladzie, w zupełnie nowym terenie i która będzie pełniła bardzo ważną funkcję w naszym mieście – stwierdza burmistrz Paweł Łysańczuk. Budowana droga jest rozwiązaniem mającym w przyszłości zmniejszyć problem komunikacyjny występujący na ul. Partyzantów. – Żeby rozwiązać ważny problem, tym razem komunikacyjny, musimy podjąć dosyć skomplikowane działania i także ponieść duże koszty. To nie zmienia faktu, że ta droga, już we wrześniu przyszłego roku, będzie stanowiła doskonałą alternatywę dla ul. Partyzantów. W naszym zamierzeniu ma odciążyć ruch w tej newralgicznej części miasta.
Nowa drogę przyjmie nazwę ul. Józefa Geresza
Malownicze położenie nowej drogi wiodącej wzdłuż rzeki Krzny oraz zabytkowego parku przy pałacu Potockich, wyposażonej w chodnik i ścieżkę rowerową, pozwoli jej również pełnić rolę miejskiej promenady.
Jak wyjaśnia włodarz miasta, część drogi objęta jest ochroną konserwatorską. Warto dodać, że w miejscu wycięcia dziko rosnących drzew zostaną wykonane nasadzenia następcze.
– Tych drzew będzie około 300 i one wszystkie znajdą się od strony ul. Lubelskiej w pobliżu zespołu pałacowo-parkowego – przybliża plany włodarz. Przed samorządem perspektywa nadania imienia nowej arterii oraz jej oficjalne otwarcie po zakończeniu prac. – Obecny stan prawny pozwala nam na to, żeby tę drogę nazwać już na najbliższej sesji. Po konsultacjach z przedstawicielami stowarzyszeń i radnymi mogę już powiedzieć, że będzie nosiła imię Józefa Geresza.
Przebudowa ul. Kusocińskiego
Miasto złożyło również w tym roku wniosek o przebudowę ul. Kusocińskiego, która łączy nowo budowaną drogę z ul. Partyzantów. Jej obecny stan wymaga pilnych napraw, a ruch, który ma przejąć już w przyszłym roku, z całą pewnością znacznie wpłynie na jej dalszą eksploatację.
_____
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk