Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Radni gminy Biała Podlaska obradowali już po raz piąty (film) (galeria)

10 września w dworku w Wilczynie odbyła się piąta sesja rady gminy Biała Podlaska, podczas której radni podejmowali istotne dla samorządu uchwały i pochylali się nad kwestiami dotyczącymi poszczególnych miejscowości. O krótkie podsumowanie posiedzenia poprosiliśmy wójta gminy Konrada Gąsiorowskiego.

Panie wójcie, po raz kolejny w pana sprawozdaniu, w interpelacjach, pytaniach radnych, ale również w sprawozdaniach i projektach uchwał, które dzisiaj zostały podjęte, ogromna ilość ciekawych spraw dla mieszkańców gminy Biała Podlaska. Jakie były najważniejsze przekazane informacje dotyczące życia społecznego, gospodarczego i inwestycyjnego gminy? – zapytał włodarza gminy już po sesji redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk.

Infrastruktura drogowa  

Jak podkreślił włodarz, najważniejsze informacje dla mieszkańców i przyszłości gminy, związane były m.in. z budową autostrady i wykorzystaniem jej potencjału.

Jako mądra gmina, mądry zarząd gminy, musimy ten potencjał wykorzystać. Prowadzimy szereg rozmów z inwestorami, którzy chcą skorzystać z tego, że ta autostrada tutaj powstaje, z drugiej strony chcemy inwestorom sprostać i spotykamy się z przedstawicielami instytucji, które pomogą nam w sprawnym uzbrajaniu terenu – podał szczegóły działań wójt gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski.

Podczas sesji padły również informacje dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej dotyczącej ternu gminy.

Ciągle rozmawiamy, lobbujemy rozwiązania przyjazne gminie i już dziś wiemy, że powstanie projekt dokumentacji technicznej ścieżki rowerowej od granic miasta przez Wólkę Plebańską, Lisy, aż do Dubowa. To dla nas bardzo dobra wiadomość, bo to bardzo niebezpieczna droga i każdy, kto poruszał się rowerem wie, że może dojść tam do poważnego wypadku. Tak giną ludzie, a w tych czasach, których doczekaliśmy, nie powinno mieć to miejsca – zauważył włodarz.

Wśród ważnych inwestycji drogowych na terenie gminy również dwupasmówka łącząca DK2 z przyszłą autostradą. 

Udało się połączyć drogę krajową z autostradą dwoma pasami w jedną i drugą stronę. To dobre rozwiązanie, bo gdybyśmy teraz połączyli autostradę tylko jedną nitką, to od razu po otwarciu czekałby nas paraliż, zarówno gminy, jak i miasta – stwierdził.

Gmina jest w trakcie podpisywania umów z inwestorami w zakresie inwestycji finansowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. To ok. 20 mln zł, część umów została już podpisana, wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlane. 

Niedługo gmina Biała Podlaska stanie się placem budowy – podsumowuje temat wójt.

Inwestycje uciążliwe

Ostatnią sesję rady gminy poprzedził wyjazd terenowy do zakładu zagospodarowania odpadów zwierzęcych w Worońcu, który od dłuższego już czasu generuje trudny do wytrzymania zapach. Uskarżają się na niego nie tylko mieszkańcy pobliskich miejscowości, ale również podróżujący DK2 kierowcy. Radni na czele z wójtem pojechali tam, by sprawdzić obecny stan zakładu i rozmawiać na temat rozwiązań eliminujących uciążliwy odór.

Obiecaliśmy mieszkańcom w trakcie kampanii, że będziemy dbali o ich interesy, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, oczywiście zgodnie z przepisami, żeby takie inwestycje były mniej uciążliwe, żeby inwestorzy mogli żyć w symbiozie z mieszkańcami. Dlatego też zdecydowaliśmy się udać do tej oczyszczalni, zakładu Top Pro – wyjaśnił nasz rozmówca. – Nie był to łatwy wyjazd, kosztował nas dużo wysiłku, bo okoliczności odorowe są tam bardzo trudne. Współczuję mieszkańcom sąsiednich miejscowości, że dochodzi do takich sytuacji, gdy uciążliwość zakładu wychodzi poza teren działki. 

Podczas spotkania z zarządem zakładu gmina uzyskała zapewnienie, że uciążliwość odorowa zniknie do końca września br. Jak zaznacza wójt, już od kilku dni zauważalna jest poprawa czystości powietrza. 

Teraz kwestia tego, by ten stan utrzymać. Będziemy rozmawiać z prezesem i robić wszystko, żeby naszym mieszkańcom żyło się normalnie, bo w dzisiejszych czasach oddychanie czystym, świeżym powietrzem nie powinno być żadnym luksusem.

Sen z oczu władz i mieszkańców spędzają również mnożące się wielkoformatowe fermy drobiu lokalizowane na terenie gminy. Tu również toczą się różne procedury, które mają na celu eliminowanie uciążliwości tych przedsięwzięć.

Jako samorząd zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, a nawet więcej, bo wykazaliśmy się inicjatywą, dotarliśmy do pewnych instytucji i oprotestowaliśmy wszystko, co mogliśmy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcia wyższych instancji, na wynik SKO, rozstrzygnięcie wojewody lubelskiego. Stoimy po stronie mieszkańców, podkreślam – zgodnie z przepisami – zapewnia wójt Konrad Gąsiorowski.

Internet szerokopasmowy

Włodarz gminy przypomina o możliwości zgłaszania zapotrzebowania na internetowe łącza szerokopasmowe. Zgłosił się inwestor, który będzie realizował zadanie z wykorzystaniem środków unijnych, gromadzone są informacje dotyczące zapotrzebowania.

Zgłoszenia należy dokonać przez stronę rządową internet.gov.pl

Czytaj więcej:
Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie rządowej <<==>> LINK

To znacznie uprości pozyskanie listy adresów. Zachęcam mieszkańców, by samodzielnie zgłaszać się do rządu z informacją, że brakuje nam internetu. Jeżeli mieszkańcy mają problem techniczny lub nie mają dostępu do platformy e-PUAP zapraszamy do radnych, sołtysów, są zobowiązani, żeby przyjąć te informacje i pracownik gminny wprowadzi te dane do systemu – informuje włodarz.

Aplikacja „Kiedy śmieci”

Gmina z inicjatywy radnego Tomasza Stępniewskiego zakupiła dostęp do aplikacji „Kiedy śmieci” ułatwiającej mieszkańcom monitorowanie harmonogramu odbioru poszczególnych frakcji odpadów. Ponadto dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli otrzymywać ważne komunikaty dotyczące odbioru odpadów, np. awarii pojazdów i zmiany terminów.

Czytaj więcej:
Aplikacja przypomni o dacie odbioru odpadów <<==>> LINK

Galeria zdjęć z sesji – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama