Reklama

Reklama

Reklama video

Radni gminy Biała Podlaska obradowali już po raz piąty (film) (galeria)

10 września w dworku w Wilczynie odbyła się piąta sesja rady gminy Biała Podlaska, podczas której radni podejmowali istotne dla samorządu uchwały i pochylali się nad kwestiami dotyczącymi poszczególnych miejscowości. O krótkie podsumowanie posiedzenia poprosiliśmy wójta gminy Konrada Gąsiorowskiego.

Panie wójcie, po raz kolejny w pana sprawozdaniu, w interpelacjach, pytaniach radnych, ale również w sprawozdaniach i projektach uchwał, które dzisiaj zostały podjęte, ogromna ilość ciekawych spraw dla mieszkańców gminy Biała Podlaska. Jakie były najważniejsze przekazane informacje dotyczące życia społecznego, gospodarczego i inwestycyjnego gminy? – zapytał włodarza gminy już po sesji redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk.

Infrastruktura drogowa  

Jak podkreślił włodarz, najważniejsze informacje dla mieszkańców i przyszłości gminy, związane były m.in. z budową autostrady i wykorzystaniem jej potencjału.

Jako mądra gmina, mądry zarząd gminy, musimy ten potencjał wykorzystać. Prowadzimy szereg rozmów z inwestorami, którzy chcą skorzystać z tego, że ta autostrada tutaj powstaje, z drugiej strony chcemy inwestorom sprostać i spotykamy się z przedstawicielami instytucji, które pomogą nam w sprawnym uzbrajaniu terenu – podał szczegóły działań wójt gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski.

Podczas sesji padły również informacje dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej dotyczącej ternu gminy.

Ciągle rozmawiamy, lobbujemy rozwiązania przyjazne gminie i już dziś wiemy, że powstanie projekt dokumentacji technicznej ścieżki rowerowej od granic miasta przez Wólkę Plebańską, Lisy, aż do Dubowa. To dla nas bardzo dobra wiadomość, bo to bardzo niebezpieczna droga i każdy, kto poruszał się rowerem wie, że może dojść tam do poważnego wypadku. Tak giną ludzie, a w tych czasach, których doczekaliśmy, nie powinno mieć to miejsca – zauważył włodarz.

Wśród ważnych inwestycji drogowych na terenie gminy również dwupasmówka łącząca DK2 z przyszłą autostradą. 

Udało się połączyć drogę krajową z autostradą dwoma pasami w jedną i drugą stronę. To dobre rozwiązanie, bo gdybyśmy teraz połączyli autostradę tylko jedną nitką, to od razu po otwarciu czekałby nas paraliż, zarówno gminy, jak i miasta – stwierdził.

Gmina jest w trakcie podpisywania umów z inwestorami w zakresie inwestycji finansowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. To ok. 20 mln zł, część umów została już podpisana, wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlane. 

Niedługo gmina Biała Podlaska stanie się placem budowy – podsumowuje temat wójt.

Inwestycje uciążliwe

Ostatnią sesję rady gminy poprzedził wyjazd terenowy do zakładu zagospodarowania odpadów zwierzęcych w Worońcu, który od dłuższego już czasu generuje trudny do wytrzymania zapach. Uskarżają się na niego nie tylko mieszkańcy pobliskich miejscowości, ale również podróżujący DK2 kierowcy. Radni na czele z wójtem pojechali tam, by sprawdzić obecny stan zakładu i rozmawiać na temat rozwiązań eliminujących uciążliwy odór.

Obiecaliśmy mieszkańcom w trakcie kampanii, że będziemy dbali o ich interesy, że będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, oczywiście zgodnie z przepisami, żeby takie inwestycje były mniej uciążliwe, żeby inwestorzy mogli żyć w symbiozie z mieszkańcami. Dlatego też zdecydowaliśmy się udać do tej oczyszczalni, zakładu Top Pro – wyjaśnił nasz rozmówca. – Nie był to łatwy wyjazd, kosztował nas dużo wysiłku, bo okoliczności odorowe są tam bardzo trudne. Współczuję mieszkańcom sąsiednich miejscowości, że dochodzi do takich sytuacji, gdy uciążliwość zakładu wychodzi poza teren działki. 

Podczas spotkania z zarządem zakładu gmina uzyskała zapewnienie, że uciążliwość odorowa zniknie do końca września br. Jak zaznacza wójt, już od kilku dni zauważalna jest poprawa czystości powietrza. 

Teraz kwestia tego, by ten stan utrzymać. Będziemy rozmawiać z prezesem i robić wszystko, żeby naszym mieszkańcom żyło się normalnie, bo w dzisiejszych czasach oddychanie czystym, świeżym powietrzem nie powinno być żadnym luksusem.

Sen z oczu władz i mieszkańców spędzają również mnożące się wielkoformatowe fermy drobiu lokalizowane na terenie gminy. Tu również toczą się różne procedury, które mają na celu eliminowanie uciążliwości tych przedsięwzięć.

Jako samorząd zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, a nawet więcej, bo wykazaliśmy się inicjatywą, dotarliśmy do pewnych instytucji i oprotestowaliśmy wszystko, co mogliśmy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcia wyższych instancji, na wynik SKO, rozstrzygnięcie wojewody lubelskiego. Stoimy po stronie mieszkańców, podkreślam – zgodnie z przepisami – zapewnia wójt Konrad Gąsiorowski.

Internet szerokopasmowy

Włodarz gminy przypomina o możliwości zgłaszania zapotrzebowania na internetowe łącza szerokopasmowe. Zgłosił się inwestor, który będzie realizował zadanie z wykorzystaniem środków unijnych, gromadzone są informacje dotyczące zapotrzebowania.

Zgłoszenia należy dokonać przez stronę rządową internet.gov.pl

Czytaj więcej:
Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie rządowej <<==>> LINK

To znacznie uprości pozyskanie listy adresów. Zachęcam mieszkańców, by samodzielnie zgłaszać się do rządu z informacją, że brakuje nam internetu. Jeżeli mieszkańcy mają problem techniczny lub nie mają dostępu do platformy e-PUAP zapraszamy do radnych, sołtysów, są zobowiązani, żeby przyjąć te informacje i pracownik gminny wprowadzi te dane do systemu – informuje włodarz.

Aplikacja „Kiedy śmieci”

Gmina z inicjatywy radnego Tomasza Stępniewskiego zakupiła dostęp do aplikacji „Kiedy śmieci” ułatwiającej mieszkańcom monitorowanie harmonogramu odbioru poszczególnych frakcji odpadów. Ponadto dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli otrzymywać ważne komunikaty dotyczące odbioru odpadów, np. awarii pojazdów i zmiany terminów.

Czytaj więcej:
Aplikacja przypomni o dacie odbioru odpadów <<==>> LINK

Galeria zdjęć z sesji – poniżej.

_____

V Sesja rady gminy Biała Podlaska w Wilczynie

10 września w Dworku w Wilczynie odbyła się V sesja rady gminy IX kadencji. Posiedzenie otworzył przewodniczący Maciej Hawryluk, który powitał zgromadzonych radnych, władze gminy, przedstawicieli jednostek organizacyjnych oraz gości, i przedstawił porządek obrad.

Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Konrad Gąsiorowski przedstawiając informacje na temat działań własnych oraz poszczególnych referatów, wydarzeń i spotkań, jakie miały miejsce w okresie pomiędzy sesjami, tj. od 2 sierpnia do 10 września. Poinformował m.in. o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięć polegających na: budowie fermy drobiu w miejscowości Krzymowskie, eksploatacji złoża piasku w Sworach, zbieraniu, magazynowaniu i przetwarzaniu odpadów innych niż niebezpieczne w Wólce Plebańskiej oraz eksploatacji powiększonego złoża kruszywa naturalnego w Woskrzenicach Dużych, a także o wszczęciu postępowań o wydanie decyzji dla: rozbudowy drogi powiatowej nr 1114L oraz budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Relax w Ciciborze Dużym. Włodarz przekazał dane liczbowe dotyczące: zaświadczeń o przeznaczeniu w planowaniu przestrzennym (58 szt.), wypisów i wyrysów z MPZP (6), decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji (17) oraz złożonych wniosków o ustalenie warunków zabudowy (23), omówił kwestie geodezyjne i świadczenia realizowane przez GOPS, przedstawił również pokrótce działalność GOK i szczegóły dotyczące podejmowanych inicjatyw. Omówił kwestię postępowań podatkowych oraz realizację zadań oświatowych.

Wójt przypomniał szczegóły spotkań, jakie odbył pomiędzy sesjami, podając m.in. informację o zamiarze utworzenia biura programu „Czyste Powietrze”. – Nie mamy inicjatywy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, natomiast zleciłem, żebyśmy jako gmina sami wyszli z tą inicjatywą i otworzyli takie biuro, żebyśmy mogli pomagać mieszkańcom w pozyskiwaniu funduszy na termomodernizacje – podkreślił wójt Konrad Gąsiorowski. Podczas spotkania z nadleśniczym podjęto kwestię przyjęcia dotacji Nadleśnictwa w celu wyremontowania dróg leśnych. W ostatnim czasie swoja pracę w urzędzie gminy zakończył Czesław Pikacz, jego stanowisko objął emerytowany strażak Mirosław Byszuk. – Strażacy mogą czuć się bezpiecznie, będą dobrze zaopiekowani – mówił wójt Konrad Gąsiorowski. Włodarz brał udział w wyjeździe studyjnym organizowanym przez BLGD oraz spotkaniach z inwestorami w związku z budowana autostradą A2. – Planujemy wykorzystać potencjał, który daje nam autostrada, chcemy uzbroić teren inwestycyjny, dlatego prowadzimy rozmowy z różnymi instytucjami, tak, aby tych inwestorów ściągnąć do naszej gminy, żebyśmy mieli nowe miejsca pracy i wpływy z podatku od nieruchomości – zaznaczył. Podczas spotkania w BLGD w Lublinie rozmawiano o możliwości budowy ronda w ciągu DK2.

Czytaj więcej:
Skrzyżowanie Sitnik-Porosiuki. Gmina zabiega o rondo (galeria) <<==>> LINK

Spotkanie z dyrektorem kontraktu budowy autostrady A2 Ireneuszem Grasko przyniosło wiele wskazówek na temat wykorzystania potencjału inwestycyjnego. Podczas spotkań z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich potwierdzono projekt ścieżki rowerowej w kierunku Dubowa. – Ponadto wiemy, że już jest projektowany łącznik autostrady z DK2 z wiaduktem, docelowo będą to po dwa pasy w obie strony. Takie rozwiązanie umożliwi w miarę płynny ruch – mówił wójt.

Inwestycje uciążliwe

8 sierpnia za pośrednictwem starosty bialskiego wójt złożył do wojewody lubelskiego odwołanie od decyzji starosty odmawiającej uchylenia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę fermy drobiu w Kamienicznym. – Do dziś SKO nie zajęło stanowiska w sprawie złożonego pisma – poinformował włodarz przypominając, że odwołanie odnosi się do kolizji planowanej inwestycji ze strefą ochronną od radaru wojskowego w Roskoszy. W kwestii fermy drobiu w Worońcu SKO uchyliło decyzję o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie przeniesienia warunków zabudowy. Włodarz zawiesił postępowanie administracyjne do czasu zakończenia postępowania dotyczącego nieważności przedmiotowej decyzji. SKO do dnia sesji nie zajęło stanowiska w tej sprawie. – Trwają prace nad przygotowaniem planu ogólnego, do końca września istnieje możliwość składania wniosków, zachęcamy wszystkich mieszkańców, także radnych do promowania tych konsultacji, tak, aby mieszkańcy jak najbardziej włączyli się w przygotowanie tego dokumentu – zaapelował włodarz.

W dalszej części sesji informacje z działań pomiędzy sesjami przedstawił przewodniczący rady Maciej Hawryluk. Omówił szczegóły zorganizowanego w Wilczynie spotkania z Ewą Radanowicz, autorką książki „W szkole nie chodzi o szkołę”, która zajmuje się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w szkołach. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych, radni z komisji oświaty oraz zastępca wójta Adam Platewicz. – Uważam, że wszyscy na tym skorzystaliśmy, z rozmów z dyrektorami wynikało, że jest tyle różnych zadań bieżących, pilnych, że brakuje czasu na to, aby myśleć na przykład o polepszaniu jakości czy wprowadzaniu zmian – zauważył Maciej Hawryluk. Przewodniczący uczestniczył czynnie w organizacji dożynek, brał udział w gminnym rozpoczęciu roku szkolnego w Ortelu Książęcym Drugim, wspólnie z radnymi i sołtysami podjął się wizyty studyjnej w zakładzie i oczyszczalni w Worońcu, która odbyła się przed posiedzeniem rady gminy. – Byłem pełen uznania, że koleżanki dały radę wejść do środka tych zakładów, bo zapachy nie były zbyt przyjemne – podsumował. Dalszą część posiedzenia poprowadził wiceprzewodniczący rady Dariusz Gromadzki.

Zdjęcie ogólne radnych

Uchwały rady gminy

  1. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie autobusu stanowiącego własność Gminy Biała Podlaska

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zbycie autobusu marki Autosan, model H9-21.41, rok produkcji 2001, uzasadniając to wyeksploatowaniem pojazdu, który wymaga ustawicznych napraw, co generuje koszty, a także odejściem na emeryturę kierowcy przedmiotowego autobusu. Ponadto, jak poinformował włodarz, gmina rozstrzygnęła przetarg na dowożenie dzieci rozszerzając linię o Szkołę Podstawową w Sławacinku Starym

  1. Dwie uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie mienia stanowiącego własność Gminy Biała Podlaska w Roskoszy i Sławacinku Starym

Podjęte tego dnia uchwały dotyczyły: 1. nieruchomości w Roskoszy oznaczonej numerem geodezyjnym 395/6 o pow. 0,5056 ha, opisanej w ewidencji gruntów jako grunty orne i grunty pod wodami, będącej terenem byłej oczyszczalni ścieków, na której powstało dzikie wysypisko śmieci; 2. nieruchomości w Sławacinku Starym oznaczonej numerem geodezyjnym 4080 o pow. 0,0816 ha, opisanej jako droga, nie spełniającej swojej funkcji, obecnie jest tam „dziki” parking dla ciężarówek. Obie uchwały radni podjęli jednogłośnie.

  1. Dwie uchwały w sprawie zmian budżetu na 2024 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej

Zmiany wprowadzone do budżetu związane są z m.in. ze środkami II transzy promesy Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, funduszem sołeckim za 2023 r., zmniejszeniem wydatków w realizacji inwestycji budowy sieci wod-kan w Terebeli oraz zmianami w procedurach przetargowych. Radni podjęli obie uchwały jednogłośnie.

Wolne wnioski i zapytania

W tej części posiedzenia jako pierwszy głos zabrał radny Dariusz Plażuk przypominając sprawę zbiorników na olej i konieczność ich oddania bądź sprzedaży. – Zapadła decyzja o sprzedaży, czekamy na dobrą ofertę – udzielił odpowiedzi wójt Konrad Gąsiorowski. Radny zauważył także potrzebę zaplanowania przeznaczenia materiału drogowego usuwanego z dróg, które będą modernizowane w bliskiej przyszłości. – Jak tego nie dopilnujemy, to inwestor zabiera to, a to jest nasz materiał – podkreślił Dariusz Plażuk. – Polecam interesowanie się, gdzie ten urobek zostanie wywieziony, natomiast jest to wpisane wprost w umowę, że wykonawca musi wywieźć go na inną, wskazaną przez gminę drogę. Już teraz dobrze jest się nad tym zastanowić – wyjaśnił w odpowiedzi włodarz.

Radny Tomasz Wołowik wyraził sugestię, by w trakcie podpisywania umów z inspektorami nadzoru inwestycji drogowych wprowadzić obowiązkowy zapis, na mocy którego inspektor raz w tygodniu będzie wizytował plac budowy. – Przy takim spotkaniu byłby pracownik gminny, sołtys lub radny – wskazał rozwiązanie Tomasz Wołowik. – Przy dużych inwestycjach rada budowy odbywa się raz w miesiącu, wydaje mi się, że to będzie wystarczająca częstotliwość – odpowiedział włodarz. Radny mówił również o sugestii konserwatora zabytków dotyczącej budowy nowego lub przeniesienia przystanku zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Dworku w Wiczynie.

Radny Marcin Onisiewicz złożył propozycję, by 4 października, w Światowym Dniu Zwierząt, radni przeprowadzili wspólnie ze szkołami zbiórkę karmy dla wybranego stowarzyszenia lub mieszkańców opiekujących się gminnymi zwierzętami. Przypomniał również potrzebę nagłośnienia kwestii konsultacji związanych z łączem szerokopasmowym. – Jako gmina podjęliśmy działania informujące potencjalnych wykonawców, że mogą starać się o środki zewnętrzne na budowę światłowodów, pojawiła się firma, która dostała środki z UE i  będzie zakładała u nas światłowód. I tu prośba od firmy, byście państwo reklamowali tę inwestycję poprzez zachęcenie mieszkańców do złożenia prostego wniosku na stronie www.internet.gov.pl. Wtedy do tej firmy trafi informacja i będzie jej łatwiej nas wszystkich podłączyć do cywilizacji – zaapelował włodarz gminy. Osoby nie posługujące się platformą ePUAP mogą w tej sprawie kontaktować się z radnymi.

Wójt Konrad Gąsiorowski przypomniał o możliwości korzystania z aplikacji „Kiedy śmieci”, dzięki której można kontrolować terminy odbioru poszczególnych frakcji odpadów na terenie gminy Biała Podlaska.

Na zakończenie głos zabrał radny powiatu bialskiego Arkadiusz Maksymiuk, który złożył podziękowania radzie gminy za współpracę i jej działalność, m.in. związaną z inwestycją drogową w Czosnówce. Zaprosił również do udziału w jesiennym rajdzie rowerowym.

Działalność rady gminy podsumował wiceprzewodniczący rady Dariusz Gromadzki, który wspomniał rozmowę z zadowolonym mieszkańcem Worońca, który zauważył poprawę jakości powietrza po podjęciu działań i rozmów samorządowców z właścicielem uciążliwego zakładu. – Dochodzimy do paradoksu, że w XXI w. oddychanie czystym powietrzem staje się luksusem. Wiadomo, że jaskółka wiosny nie czyni, ale mam nadzieję, że to działanie rozpoczęte przez urząd i radę przyniesie wymierne rezultaty, że prezes dołoży wszelkich starań, by tych zapachów i uciążliwości już nie było i że my też konsekwentnie będziemy to egzekwowali – mówił Dariusz Gromadzki.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama