Reklama

Reklama

Reklama video

WTZ SILOE świętowało 30-lecie istnienia (film) (galeria)

Warsztat Terapii Zajęciowej SILOE w Białej Podlaskiej ma już 30 lat! 5 września odbyła się jubileuszowa uroczystość, podczas której świętowali wspólnie uczestnicy, ich rodzice i opiekunowie, zaproszeni goście oraz dyrektor siedleckiej Caritas i pracownicy placówki.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w kaplicy przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej, po której dalsza część wydarzeń odbyła się w Restauracji Skala.

To aż 30 lat, albo tylko 30 lat, zależy, jak na to popatrzeć. To historia życia wielu uczestników, którzy rozpoczęli terapię w WTZ 30 lat temu, historia pracowników, którzy rozpoczęli tu pracę 30 lat temu i pracują do dzisiaj lub rozpoczęli pracę przy tworzeniu nowych pracowni jako terapeuci zajęciowi i też pracują do dzisiaj – zauważyła w rozmowie z redaktorem Radia Biper Mariuszem Maksymiukiem Elżbieta Siwiak prowadząca WTZ SILOE, która wyjaśniła nam znaczenie nazwy warsztatów. – SILOE to bardzo szczególna nazwa określająca w Jerozolimie sadzawkę, w której kąpiel uzdrawiała chorych. Taką nazwę nadał warsztatowi dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Zazuniak, a stało się to w chwili, kiedy WTZ zmienił jednostkę prowadzącą. 

W uroczystym jubileuszu wzięli udział uczestnicy terapii, rodzice, opiekunowie, koleżanki i koledzy z innych warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, przedstawiciele urzędu miasta Biała Podlaska i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Medycznego Studium Zawodowego, Powiatowego Urzędu Pracy, szkół specjalnych oraz sponsorzy.

Wśród zgromadzonych spotkaliśmy Dorotę Sawczuk z gminy Terespol, która codziennie dojeżdża autobusem na zajęcia prowadzone przez WTZ. I tak już od 1994 r., więc wspólnie z placówką świętuje 30-lecie swojego w nim uczestnictwa.

Jestem bardzo zadowolona z warsztatów, dla mnie to rozrywka, oby w domu nie siedzieć. Koleżanki, koledzy, panie fajne. Od początku jak przyszłam na warsztaty to chodziłam po wszystkich pracowniach, a teraz jestem pracownikiem pracowni skórzanej. Jest jeszcze krawiecka, plastyczna, komputerowa, gospodarstwa domowego – przybliżyła szczegóły swojego udziału w WTZ Dorota Sawczuk. – Nie wyobrażam sobie życia bez warsztatów.

Od sześciu natomiast lat do WTZ uczęszcza Małgorzata Zborowska z Białej Podlaskiej.

Przychodzę do warsztatu na godzinę ósmą, odrysowuję i wycinam od szablonu w pracowni skórzanej. Są tu fajni ludzie, śmieją się, weseli, czasami opowiadają kawały. Mamy święta na świetlicy, robimy teatr, mamy choinkę. W lipcu mamy wolne, wakacje, które spędziłam w domu, nie wyjechałam nigdzie, trochę tęskniłam za warsztatami – opowiedziała o warsztacie Małgorzata Zborowska, która dobrze odnalazła się w pracowni skórzanej, ale miło też wspomina zajęcia w pracowni komputerowej. Do gustu natomiast nie przypadły jej pracownie krawiecka i gospodarstwa domowego. – Oj nie, to z garami, a gary to mam w domu – śmiała się. Podczas jubileuszu wystąpiła z kolegami w przedstawieniu teatralnym jako Królowa Matka.

Uczestnicy warsztatu uświetnili uroczystość swoim występem artystycznym. Nie zabrakło również urodzinowego tortu.

Pomysłodawcą nazwy SILOE jest dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Zazuniak, z którym zamieniliśmy kilka słów podczas uroczystego jubileuszu. Zapytaliśmy o sam pomysł na nazwę i podsumowanie wydarzenia.

Nazwa była konieczna, ponieważ mamy dwa warsztaty terapii zajęciowej. W momencie, kiedy ten warsztat trafił w nasze ręce organizacyjne, trzeba to było rozdzielić, żeby było wiadomo, o którym mowa. Znalezienie nazwy wcale nie jest takie proste, ta nazwa powstała chyba jako pierwsza – SILOE – z taką myślą, że to miejsce może być uzdrowieniem, radością, przyjściem i dawaniem nadziei na coś lepszego. Warsztaty to bardzo ważna część działalności. Nasz zasięg działalności jest bardzo szeroki, mamy dużo WTZ, środowiskowy dom samopomocy, to praca z osobami z niepełnosprawnością, cudownymi ludźmi. My troszeczkę uczymy ich takiego życia w świecie, a oni uczą nas normalności. To przede wszystkim pomoc. Biedy mamy różne w życiu i gdy gdzieś jest bieda, duchowa, psychiczna czy jakakolwiek, chcemy w tym być, pomóc, bo to nasze zadanie – wyjaśnił ks. Paweł Zazuniak, który jako duchowny i dyrektor Caritas ma okazję na co dzień przebywać z uczestnikami WTZ, nie mogło go więc zabraknąć podczas chwili świętowania 30-lecia. – To dużo doświadczeń, sam też się uczę, ponieważ dołączyłem do tego i dwa lata jesteśmy razem. Ale myślę, że powoli jesteśmy już taką jednością.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac uczestników WTZ SILOE w Białej Podlaskiej.

_____

Warsztat Terapii Zajęciowej SILOE w Białej Podlaskiej

Osoby z niepełnosprawnością stanowią grupę będącą adresatem działań prowadzonych w zakresie polityki społecznej. Podstawy obecnego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej zostały ujęte w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) spełniają w tym systemie kluczową rolę, gdyż w tych placówkach prowadzona jest rehabilitacja zawodowa i społeczną osób, którym niepełnosprawność uniemożliwia podjęcie pracy oraz funkcjonowanie społeczne. Celem warsztatu jest usamodzielnianie uczestników, poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania  czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, rozwijania psychofizycznych sprawności oraz umiejętności zawodowych. Realizacja tego celu odbywa się poprzez stosowanie różnych technik terapii zajęciowej oraz integrację społeczną. Powstanie warsztatów terapii zajęciowej w dużym stopniu zapobiegło segregacji osób z niepełnosprawnością. Pierwsze warsztaty terapii zajęciowej powstawały w Polsce na początku lat 90. XX wieku.

Pomysł utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej zrodził się w 1992 r. w byłym Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białej Podlaskiej, gdzie dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu, pozyskaniu środków z Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utworzono jednostkę w Spółdzielni Inwalidów ELREMET w Białej Podlaskiej – Zakładzie Pracy Chronionej, gdzie funkcjonował przez 28 lat. Otwarcie placówki nastąpiło 1 września 1994 roku. Była to pierwsza placówka w woj. Lubelskim oraz jedna z pierwszych w Polsce. Początkowo utworzono 3 pracownie terapeutyczne: krawiecką, plastyczną i gospodarstwa domowego, świetlicę oraz gabinet pielęgniarki.  W terapii uczestniczyło 13 osób. W kolejnych latach Warsztat rozwijał działalność – tworzone były kolejne pracownie w połączeniu ze wzrostem uczestników terapii. W 1997 r. utworzono pracownię techniczną, w  1998 r – pracownię dziewiarsko-hafciarską, w 2001 r. pracownię galanterii skórzanej, w 2003 – pracownię komputerowo-poligraficzną, w 2023 r. – pracownię artystyczno-teatralną. Obecnie z terapii korzysta 40 osób. W latach 2019-2021 w Warsztacie prowadzone były Zajęcia Klubowe dla osób oczekujących na miejsce w placówce.

Aktualnie w Warsztacie funkcjonuje 8 pracowni terapeutycznych, w których zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani terapeuci zajęciowi. Prowadzona jest również rehabilitacja lecznicza oraz wykonywana opieka pielęgniarska. Od 1 lipca 2022 r. Warsztat funkcjonuje w strukturze Caritas Diecezji Siedleckiej, zaś od Dyrektora Siedleckiego Caritas otrzymał optymistyczną nazwę własną SILOE –wywodzącą się od  Biblijnej nazwy sadzawki w Jerozolimie, w której kąpiel przywracała zdrowie. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego dla osób pełnoletnich, z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i wskazaniem w orzeczeniu do terapii zajęciowej.  Działalność finansowana jest ze środków PFRON (90%) i samorządu (10%): Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego. Celem Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do pomocy osobom z niepełnosprawnością do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska / WTZ SILOE Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama