Reklama

Reklama

Reklama video

Obchody 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Białej Podlaskiej (galeria)

31 sierpnia, w Dniu Solidarności i Wolności, przy pomniku Solidarności w Białej Podlaskiej odbyły się uroczyste obchody 44. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".

Na uroczystość zaprosił wszystkich zainteresowanych Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Mazowsze Oddział Biała Podlaska. Tego dnia, 31 sierpnia, który został ustanowiony w 2005 r. świętem państwowym przez Sejm RP, przy pomniku Solidarności w Białej Podlaskiej uczczono rocznicę powstania związku złożeniem wiązanek kwiatów, zapaleniem zniczy i wspomnieniem wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego zawiązania.

Dzień Solidarności i Wolności stanowi upamiętnienie historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z roku 1980, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia Polski. 

Jesteśmy jedynym związkiem, który w tak znaczący sposób wpisał się w historię Polski, Europy i świata. Ogromnym sukcesem Solidarności było dokonanie rewolucji politycznej bez rozlewu krwi. Tym śladem poszły również wszystkie kraje bloku wschodniego. Ruch Solidarności ucieleśniał nadzieje milionów Polaków na lepsze i autonomiczne życie, na wolność. Był wyrazem wspólnej determinacji, by odzyskać kontrolę nad swoim losem i wrócić do rodziny państw demokratycznych, od których Polaków przez lata oddzielała żelazna kurtyna. Po 44 latach wciąż nosimy w swoim DNA „gen Solidarności”. Dlatego istotne jest dla nas łączenie pokoleń, działanie ponad podziałami politycznymi oraz angażowanie młodych ludzi w działalność na rzecz dobra społecznego. W dalszym ciągu zabiegamy o sprawy ważne dla ludzi pracy, ich ochronę, godne warunki pracy i płacy – podkreślił tego dnia zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” RM/o Biała Podlaska Rafał Mirończuk.

To już 44. rocznica NSZZ „Solidarność” i staramy się ją uczcić. Jako związek jesteśmy widoczni, wystarczy obejrzeć nasz profil na Facebooku, widać tam, co robimy. Ostatnio wręczaliśmy w Mińsku Mazowieckim portrety ks. Jerzego Popiełuszki w biurach, jeździmy na msze święte, mamy dyżur u Popiełuszki, pomagamy komisjom zakładowym w różnych sprawach pracowniczych – przybliża szczegóły działalności związku przewodniczący NSZZ „Solidarność” RM/o Biała Podlaska Marek Pniewski.

Pamięć o działaczach Solidarności wciąż trwa, zarówno wśród najstarszych, jak i w młodym pokoleniu. Wśród najstarszych żyjących przedstawicieli jak każdego roku spotykamy przed pomnikiem Elżbietę Chaberską.

Ta pamięć musi przetrwać, koniecznie. To od nas przecież zależy. Młodzi w ogóle o tym nie pamiętają, a szkoda. My nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie taka walka. Byliśmy wtedy pełni otuchy, nadziei, teraz wspominam wszystko i serce mnie boli – wspomina Elżbieta Chaberska. – Ja się cieszę, że ktoś mnie posłuchał i zrobił to miejsce [pomnik – przyp. red.]. To moja inicjatywa, razem z Andrzejem Czapskim.

Jak młode pokolenie wypada w oczach tych, którzy do dziś stoją na straży pamięci o wydarzeniach sprzed lat?

To zależy od nas samych. Jeżeli pielęgnujemy to w naszych rodzinach, wśród swoich najbliższych, w swoim otoczeniu, to osadza się. Ale siłą rzeczy pewne fakty ulegają zatarciu, zostają symbole. Wszystko zsuwa się w historię, ale chodzi o to, żeby został w pamięci sam fakt, samo wydarzenie. Ktoś, kto jest zaciekawiony powinien sobie szukać dodatkowej wiedzy. Odczuwam wielką satysfakcję i szczęście, że w sobie jakąś maleńką cząstkę tego dołożyłem i mogę przekazywać swoim dzieciom żywy dowód historii. Ja staram się pielęgnować tę wiedzę – podkreśla Andrzej Czapski.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama