Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Podczas dożynek odznaczyli zasłużonych dla rolnictwa z gminy Sosnówka (film) (galeria)

18 sierpnia Gmina Sosnówka bawiła się na dożynkach. Zainaugurowała je msza święta, a w programie imprezy znalazł się tradycyjny dożynkowy ceremoniał z przekazaniem chleba i konkursem wieńcowym, wręczenie odznaczeń, stoiska kiermaszowe, a także liczne występy artystyczne i koncerty. Gwiazdą wieczoru był zespół 2 PLUS 1, nie zabrakło cygańskich rytmów, a do tańca i śpiewania porwali również Clubbersi i Mikul.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji rolników w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Rozwadówce, po niej barwny korowód wkroczył na plac dożynkowy, którego rolę pełniły tego dnia obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej im. J.I. Kraszewskiego w Sosnówce. Tam wszystkich zgromadzonych, zarówno mieszkańców gminy, jak i przybyłych licznie gości, witali organizatorzy: wójt Marcin Babkiewicz, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnówce, Szkoła Podstawowa im. J.I. Kraszewskiego w Sosnówce, a także jednostki OSP z terenu gminy Sosnówka. Podczas uroczystego powitania sołectwa: Czeputka, Dębów, Pogorzelec, Romanów, Rozwadówka, Sosnówka, Wygnanka i Żeszczynka zaprezentowały swoje delegacje i uwite z tegorocznych zbóż wieńce.

Starostowie dożynek, mieszkańcy Rozwadówki Agnieszka Kasjaniuk i Kamil Wegiera przekazali chleb na ręce wójta Marcina Babkiewicza, który wspólnie z nimi oraz przewodniczącą rady gminy Dorotą Demianiuk podzielił go pomiędzy zgromadzonych.

Dziękuję za ten piękny chleb. Obiecuję podzielić go tak, aby nikomu go nie zabrakło – zapewnił wójt Marcin Babkiewicz. W rozmowie z redaktorem Radia Biper Mariuszem Maksymiukiem włodarz zauważył, że obecny rok nie był zbyt sprzyjający dla pracy rolników. – Jak wszyscy doskonale wiemy, najtrudniejszą pracą jest praca rolnika, bo musi się borykać z wieloma problemami. To nie tylko pogoda, walka z czasem i walka z anomaliami pogodowymi, ale to też walka o to, by cena była jak najlepsza, żeby nie było zagrożenia z innych rynków, które zalewają nas produktami wątpliwej jakości, przez co tracą nasi rolnicy, którzy produkują produkty jak najwyższej jakości. Plony są naprawdę dobre i nad tym powinniśmy się zastanowić oraz skupić: jak moglibyśmy im pomóc? To dzięki nim mamy chleb, ten podstawowy produkt żywnościowy, którego, mam nadzieję, nigdy nikomu nie będzie brakowało. Ale żeby ten chleb był to musimy pamiętać o rolnikach z każdej strony i powinniśmy im pomagać, gdyż ta praca naprawdę nie jest łatwa. W dzisiejszych czasach każdy rolnik musi się kierować kreatywnością, bo inaczej są marne efekty i wizje na przyszłość. Nie da się już żyć stricte z uprawy roli, żeby zapewnić godne warunki życia sobie i swoim bliskim. Rolnicy muszą kombinować, a to tak nie powinno być. Rolnik powinien cieszyć się tą uprawą roli i mieć satysfakcję z tego, nie tylko, że urodził mu się piękny plon, ale też że mógł go sprzedać za odpowiednią sumę.

Publiczność miała okazję posłuchać ciepłych słów kierowanych do nich przez przybyłych gości, następnie wysłuchano pieśni i piosenek w wykonaniu lokalnych artystów: zespołu „Motwiczanki” z Motwicy, Natalii Raczkowskiej oraz zespołu śpiewaczego z Rozwadówki. w dalszej części imprezę uświetniły swoimi występami również zespoły „Biesiadnicy” z Żeszczynki oraz  „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz.

Zespół „Motwiczanki” z Motwicy tworzą trzy uczennice Szkoły Podstawowej w Motwicy. Tego dnia wystąpiły tylko dwie – Zofia i Magdalena Litwiniuk. Od kilku lat dziewczynki uświetniają swoim śpiewem uroczystości szkolne oraz wszelkiego rodzaju uroczystości gminne organizowane przez GOK i Gminę Sosnówka. Chętnie biorą udział w powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach, konkursach i przeglądach, odnosząc liczna sukcesy. W Kazimierzu Dolnym zdobyły w tym roku nagrodę I stopnia w kat. mistrz i uczeń. Wśród sukcesów również Nagroda Starosty Bialskiego w konkursie Bialskie Talenty za rok 2023 w dziedzinie kultury.

Natalia Raczkowska ma 20 lat, swoim śpiewem uświetnia wszystkie uroczystości gminne, zapewnia oprawę ślubów, śpiewa w Chórze Akademickim UMCS. Wcześniej uczyła się śpiewu w Studio Piosenki Metro, obecnie wokal szlifuje w Lublinie w szkole śpiewu Rytm i Melodia. Pisze własne piosenki, bierze udział w przeglądach i konkursach wokalnych. Doszkala się pod okiem babci Jadwigi Szypiło, wspólnie otrzymały stypendium Narodowego Instytutu  Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie stypendialnym „Mistrz i uczeń”. W tym roku zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół śpiewaczy z Rozwadówki aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym gminy, występuje na licznych imprezach, kultywując tradycję i zwyczaje regionu. Kierownikiem jest Jadwiga Szypiło. W repertuarze zespół posiada pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, maryjne i kolędy, wykonuje również pieśni w gwarze chachłackiej. Jedna z członkiń zespołu, Maria Kościuczyk, wraz z zespołem „Motwiczanki” z Motwicy zdobyła w tym roku nagrodę I stopnia w Kazimierzu Dolnym podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Zespół „Biesiadnicy” z Żeszczynki tworzy 15 osób, które od wielu lat aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym gminy, biorąc udział w licznych wydarzeniach: przeglądach pieśni maryjnej i pieśni patriotycznej, koncertach kolęd i dożynkach. Od dwóch lat zespół organizuje we własnej miejscowości „Dzień Matki na ludowo z Biesiadnikami”.

Zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz powstał przy GOK w Łomazach w 2006 r., obecnie jego kierownikiem jest Arkadiusz Saczuk. Tego dnia zespołowi towarzyszyła Kapela podwórkowa „Klawa Ferajna”.

Jednym z punktów programu gminnych dożynek w Sosnówce było wręczenie odznaczeń resortowych ministra rolnictwa i rozwoju wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku odznaczenia przyznano:

– Edycie Cenian z Dębowa
– Mateuszowi Bujalskiemu z Motwicy
– Arturowi Kasjaniukowi z Rozwadówki
– Grzegorzowi Korpyszowi z Rozwadówki Folwark

Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” wręczyli wspólnie wójt Marcin Babkiewicz oraz dyrektor delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Maciej Buczyński.

Tradycyjnym elementem dożynek w Sosnówce jest od lat konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku swoje sploty zgłosiło do konkursu osiem sołectw. Decyzją komisji konkursowej przyznano nagrody:

I miejsce – Dębów
II miejsce – Czeputka
III miejsce – Pogorzelec

 Zgromadzeni na dożynkach goście mogli również podziwiać bogato zdobione stoiska sołeckie, w których nie brakowało lokalnego rękodzieła i przysmaków.

Swoje ekspozycje przygotowały także partnerskie organizacje, firmy i instytucje, m.in. Wojskowe  Koło Łowieckie nr 150 Czata. Swój konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne” przeprowadził KRUS. Organizatorzy zadbali też o atrakcje dla dzieci, do ich dyspozycji były m.in. dmuchańce i zabawy animacyjne.

Ciekawe, przykuwające uwagę stoisko, przygotowali również pasjonaci historii, członkowie grupy Niezłomni. Prezentowali broń, pojazdy i elementy umundurowania, chętnie też dzielili się swoją wiedzą i różnymi ciekawostkami.

Staramy się przekazywać to, co dajemy radę za nasze własne finanse przekazać młodzieży i ich rodzicom. Próbujemy kultywować to tak, jak możemy – mówił jeden z przedstawicieli grupy.

Amatorzy sportu również znaleźli tego dnia coś dla siebie. Na placu imprezowym został rozegrany „Integracyjny turniej sportowy”, do którego przystąpiły trzy drużyny:

I miejsce – OSP Żeszczynka
II miejsce – KGW i OSP Sosnówka
III miejsce – KGW i OSP Rozwadówka

Popołudniowe i wieczorne godziny wypełniły koncerty. Kolejno na scenie pojawili się muzycy z Kapeli podwórkowej „Klawa Ferajna”, członkowie zespołu „Cygańskie rytmy” z Hańska i gwiazda wieczoru – zespół 2 Plus 1. Następnie o dobrą zabawę publiczności zadbali Clubbersi, Mikul i prowadzący dyskotekę pod gwiazdami DJ.

 Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama