Wspomniana sesja historyczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej odbyła się 6 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie i została połączona z jubileuszem 80 urodzin marszałka Franciszka Jerzego Stefaniuka oraz promocją książki „Stąd jestem”.
Szerzej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj:
„Stąd jestem”. Sesja historyczna TPZD oraz jubileusz 80-lecia Franciszka Jerzego Stefaniuka (galeria) <<==>> LINK
Niedziela 7 lipca to już natomiast część festynowa, podczas której dominowały różnorodna atrakcje i zabawy animacyjne dla dzieci oraz koncerty.
Przybyłe na wydarzenie dzieci mogły liczyć na czterogodzinny blok animacyjny, podczas którego zabawy prowadzili animatorzy, czekały bańki mydlane XXL, strażacka piana, Transformers, dmuchańce i stragany z zabawkami.
W tym czasie na scenie zaprezentowały się miejscowe wokalistki: Gabriela Kieczka, Alicja Maksymiuk i Julia Podgajna.
Do Drelowa przybyli muzycy z regionu oraz gwiazdy sceny polskiej. Kolejno zagrali tego dnia: bialczanie – zespół Gutter Sirens oraz Zuzia Janik, a także zespoły Topky i IRA.
Po raz pierwszy na placu imprezowym pojawił się pokaźny namiot organizatorów, w którym w tzw. „strefie rękodzielnika” prezentowali swoją twórczość uzdolnieni rękodzielnicy z gminy Drelów. Swoje stoiska przygotowali:
1. Marta Jaroszuk z Zahajek – szydełkowe ubrania i zabawki
2. Maria Bieniek z Żerocina – szydełkowe serwetki i ozdoby dekoracyjne
3. Weronika Iwaniuk – obrazy, kubki, koszulki
4. Martyna Borowik z Żerocina – wyroby z haftem płaskim
5. Marian Hawryluk z Zahajek – wyroby z drewna
6. Patrycja Multan z Wólki Łózeckiej – dekoracje z żywicy epoksydowej, miody
7. KGW Łózki – siutarz
8. Urszula Samorewicz z Łózek – makrama
9. Mariola Zaniewicz z Łózek – wyroby szydełkowe
10. Barbara Kozłowiec z Łózek – sitarz, ozdoby szydełkowe
10. KGW Szóstka – szydełkowe ozdoby, ubrania i zabawki
11. Jolanta Osak z Szóstki – szydełkowe ubrania i chusty
– Zależy nam na tym, żeby ta kultura, którą bardzo mocno celebrujemy i na którą nie żałujemy też wsparcia, była szeroko zaprezentowana. Wielu twórców ludowych nie ma świadomości, jak piękne rzeczy robią i jak to jest ważne dla naszego dziedzictwa kulturalnego. Przypomina się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, bo często nie mamy świadomości, jak bogatym dziedzictwem kulturowym może się poszczycić Drelowszczyzna, nie tylko sam Drelów, ale i okolice. Dlatego dzisiaj ci twórcy mogą się zaprezentować. Kultura, która w nas żyje, nie ma tylko wymiaru estetycznego, ale też wymiar łączący pokolenia. Chcemy to kultywować – mówił wójt Piotr Kazimierski. – Dziękuję rękodzielnikom, bo po raz pierwszy na Dniach Drelowa mieliśmy tzw. strefę rękodzielników. Wszyscy twórcy, zdolni artyści, skupili się w jednym wielkim „miasteczku rękodzielniczym”. Cieszę się, że podejmują się tego, że mają takie wyjątkowe pasje i przede wszystkim chcą się nimi dzielić, to fantastyczna sprawa – dodał dyrektor GCK Michał Olesiejuk.
Po raz trzeci już natomiast drelowską imprezę wsparli motocykliści z regionu, którzy w sile 74 pojazdów wzięli udział w paradzie przejeżdżając zarówno ulicami Drelowa, jak i drogami kilku gminnych miejscowości na trasie Drelów – Przechodzisko – Zahajki – Żerocin – Perszczowka, – Drelów. Tego dnia nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy, o co zadbali członkowie grupy motocyklowej Grom.
Do udziału w organizacji wydarzenia przyłączyli się też strażacy z gminnych jednostek OSP, którzy zajęli się koordynacją ruchu i bezpiecznym umieszczaniem pojazdów na parkingach. Strażacy z jednostki OSP KSRG Drelów dodatkowo przygotowali pokaz ratownictwa drogowego z użyciem specjalistycznych narzędzi.
Organizatorzy zadbali o szereg różnorodnych atrakcji, w tym bogatą ofertę gastronomiczną. Uczestnicy imprezy mogli posilić się na licznych stoiskach z zimnymi i ciepłymi przekąskami.
Bogata oferta programowa, którą przygotowali tego dnia organizatorzy – Gminne Centrum Kultury w Drelowie i Gmina Drelów – była możliwa dzięki wsparciu sponsorów, którym złożono specjalne podziękowania na scenie.
Wśród sponsorów:
– firma Wipasz S.A.
– Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim
– firma Wodmar z Międzyrzeca Podlaskiego
– Biuro projektowe Robert Kot
– Centrum Medyczne Empatia Międzyrzec Podlaski,
– Hotel Chrobry Międzyrzec Podlaski
– Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunalne.
– Obchodzimy święto Drelowa od kilkudziesięciu lat, zawsze staramy się, by ten drugi dzień był różnoraką rozrywką, taką, w której każdy znajdzie coś dla siebie. To wszystko dzięki sponsorom, bo gdyby nie oni, to nie bylibyśmy w stanie zorganizować tego tak hucznie. Cieszę się, że sponsorzy co roku nam dopisują, i ci miejscowi, mniejsi i więksi, no i ten największy sponsor, który nas nie zawodzi, co roku od wielu lat wspiera nasze imprezy i wszelkiego rodzaju pozytywne rzeczy, które dzieją się na naszym terenie – złożył podziękowania wójt Piotr Kazimierski.
Gmina Drelów miała tego dnia podwójny powód do radości, ponieważ nie tylko zorganizowała udaną imprezę, ale również uhonorowała swoich mieszkańców. Eugeniusz Szabaciuk otrzymał medal za „Zasługi dla Gminy Drelów” nadany przez radę gminy na wniosek wójta Piotra Kazimierskiego, natomiast seniorzy z gminy otrzymali z rąk przedstawicieli firmy Wipasz, głównego sponsora wydarzenia, kolejny już czek na kwotę 250 tys. zł, która pozwoli zrealizować drugą edycję projektu Klubu Seniora.
– Mieliśmy okazję być sponsorem pierwszej edycji programu „Senior w potrzebie” w gminie Drelów, która skończyła się przed wakacjami. To była bardzo udana edycja, masa wspaniałych aktywności naszych seniorów, za co dziękujemy panu wójtowi, a seniorom gratulujemy. Dziś potwierdzam oficjalnie to, co powiedzieliśmy wcześniej, że mamy zaszczyt być sponsorem kolejnej edycji programu dla naszych seniorów. Wierzymy, że ten program będzie dalszym narzędziem integracji lokalnej społeczności, ale również integracji międzypokoleniowej. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji będzie jeszcze więcej interakcji między seniorami i młodym pokoleniem, naszą młodzieżą i dziećmi. Jesteśmy pewni, że te środki będą wspaniale wykorzystane, tak jak w pierwszej edycji. Jako Fundacja „Pomocna Dłoń” czujemy się nie tyle mecenasem gminy Drelów, co przede wszystkim częścią tej gminy, za co dziękujemy mieszkańcom, których wielu znamy już osobiście. Od wielu lat współpracujemy z gminą, ale szczególnie nas cieszy inicjatywa Klubu Seniora. Pięć klubów, ponad sto osób – to bardzo nas cieszy, bo możemy być tego częścią, być blisko seniorów – mówił wiceprezes ds. finansowych firmy Wipasz S.A. i reprezentant jej Fundacji „Pomocna Dłoń” Tomasz Sinkiewicz, który przybył tego dnia do Drelowa w towarzystwie Marty Oksiuty i Michała Ślósarskiego.
Symboliczny czek został przekazany na ręce seniorów, koordynatora projektu Klub Seniora w gminie Drelów Ewy Tarasiuk oraz wójta Piotra Kazimierskiego, który złożył podziękowania w imieniu mieszkańców gminy.
– Dziękujemy firmie Wipasz, że dzięki niej będziemy mogli prowadzić tę piękną inicjatywę, jaką są Kluby Seniora. Dziękujemy też za wszystkie przysporzenia, które dzięki tej firmie otrzymujemy. Niezmiennie sponsorują takie spektakularne zjawiska, jak prowadzenie klubów, ale też wiele naszych innych lokalnych inicjatyw. Chcę to podkreślić, że Wipasz nie chce być tylko sponsorem, ale też sąsiadem, który nas wspiera, rozumie nas i który razem z nami chce budować dobrobyt naszego samorządu i nas wszystkich. Dziękuję, że tym dzisiejszym przysporzeniem wpisujecie się bardzo dobrze w krajobraz naszego samorządu, dajecie nam szansę na jeszcze szybszy rozwój i jeszcze większe nasze wewnętrzne samozadowolenie – mówił włodarz.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk