Jednym z zaszczytów, jakich miało okazję dostąpić OSP Rokitno, było przyznanie jednostce medalu 550-lecia województwa lubelskiego, o co zatroszczyli się marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu Jarosław Kwasek.
– Wiele wspaniałych odznaczeń przypadło wam, druhowie, za ciężką pracę, bo to jest ciężka służba, jesteście stowarzyszeniem, niesiecie pomoc bezinteresownie – podkreślił, zwracając się do zgromadzonych w dniu jubileuszowej uroczystości, zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP Marek Chwalczuk. – 100 lat to jest poważna cyfra. Należy składać życzenia obecnym tutaj, ale pamiętać również o tych, którzy tutaj przez wiele lat funkcjonowali w tej straży – dodał członek prezydium zarządu głównego OSP RP Czesław Pikacz.
Do najbardziej zasłużonych strażaków należą:
Złoty Znak Związku OSP RP: Sławomir Hawryluk
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza: Zbigniew Kuruś
Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
– Andrzej Myć
– Piotr Szulak
– Jeży Żuk
Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
– Leszek Daniluk
– Mariusz Daniluk
– Sławomir Strojek
Brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
– Przemysław Stasiuk
– Piotr Daniluk
– Wiesław Myć
– Karol Makarewicz
– Mariusz Pawluczuk
– Tomasz Szymczuk
Srebrna odznaka „Za zasługi dla pożarnictwa województwa lubelskiego”
Jacek Szewczuk
– Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzielić radość świętowania z druhami, z którymi działam na co dzień. Dziękuję wam, strażakom, zaangażowanym w służbę, gotowość niesienia pomocy innym, spełniającym misję druha-ochotnika straży pożarnej – mówił tego dnia wójt Jacek Szewczuk. – Dziękuję za trud i poświęcenie. Dziękuję także waszym rodzinom, które wspierają was w tej trudnej służbie. Niech ten jubileusz będzie inspiracją do dalszego rozwoju naszej straży pożarnej, do kształcenia kolejnych pokoleń strażaków. Wasza służba i chęć pracy na rzecz drugiego człowieka jest źródłem dumy i satysfakcji. Jest to wasz wybór, aby nieść pomoc, aby służyć w trudnych sytuacjach, często z narażeniem życia i zdrowia.
Odznaka honorowa „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego”:
– Jerzy Kredens
Odznaka „Wzorowy Strażak”:
– Paweł Myć
– Maciej Kredens
– Paweł Daniluk
– Andrzej Maciak
– Mateusz Szymczuk
Odznaka „Za wysługę lat”:
– Eugeniusz Szymczyk – 55 lat
– Franciszek Mirończuk – 50 lat
– Jerzy Kredens – 45 lat
– Jerzy Pawłowski – 45 lat
– Eugeniusz Darczuk – 40 lat
– Jarosław Szymczuk – 40 lat
– Jerzy Żuk – 40 lat
– Kazimierz Mirończuk – 35 lat
– Mariusz Szymczuk – 30 lat
Ochotnicza Straż Pożarna w Rokitnie zawiązała się w 1924 r. Powstała w okresie międzywojennym na fali intensywnych działań propagandowych bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Brak zewnętrznego wsparcia pozwalał jedynie na doraźne działania zapobiegające pożarom. Pięć lat później organizacja została zarejestrowana we władzach związkowych, zaczął się jej intensywny rozwój, który na rok przed wybuchem II wojny światowej uwieńczony został oddaniem do użytku okazałej, jednej z najnowocześniejszych remizo-świetlic w powiecie bialskim. Po wybuchu II wojny światowej jednostka OSP w Rokitnie nie przerwała swojej działalności. Prowadzona przez Franciszka Tura i Teodora Zahora realizowała podstawowe obowiązki statutowe. Od tej pory działa nieprzerwanie. Obecnie liczy ponad 40 druhów, jest zarejestrowana w KSRG, posiada dwa samochody bojowe.
Szczegółowa historia OSP Rokitno została odczytana przez wójta Jacka Szewczuka – zachęcamy do obejrzenia tej części relacji filmowej.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch galerii zdjęć z wydarzenia:
Radio Biper / Małgorzata Mieńko: 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitnie
Joanna Mackiewicz: 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitnie
Więcej szczegółów w relacji filmowej – zapraszamy.
materiał: Radio Biper Gmina Rokitno
tekst: Sylwia Łukaszuk / Anna Ostapiuk
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Joanna Mackiewicz
film: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk