Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

14. Harcerski Dzień Rodzinny z Fundacją Duch Dusza Ciało w Żabcach (film) (galeria)

9 czerwca w stanicy harcerskiej w Żabcach odbył się 14. Harcerski Dzień Rodzinny, w którego programie znalazło się m.in. wspólne ognisko i polonez oraz kiermasz rękodzieła. Na wydarzenie, nad którym patronat medialny objęło Radio Biper, zaprosiła Fundacja Duch Dusza Ciało.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta odprawiona w kaplicy w Żabcach. Po niej w stanicy harcerskiej w Żabcach odbyła się rodzinna impreza harcerska, w której programie znalazło się wspólne ognisko okraszone gawędą, gry i zabawy oraz tańce. Uczestnicy zatańczyli wspólnie poloneza na ponad 100 par, po nim nadeszła kolej walca.

Nie zabrakło również smakowitych potraw z grilla. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz rękodzieła. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

 – To już tradycyjne spotkanie, nie tylko rodzin harcerskich, ale również przy okazji rodzin z Tłuśćca i Żabiec oraz wspólnot, które z nami współpracują. To piknik rodzinny, bycie ze sobą – wyjaśnia ks. Tomasz Kostecki, duszpasterz stanicy w Żabcach, gospodarz wydarzenia, z którym rozmawiamy w szczególnym miejscu – przy postawionej w tym roku kapliczce Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. – Matka Boża jest naszą patronką, można powiedzieć, że ta kapliczka zawsze tutaj stała, jest dopasowana do charakteru tego miejsca. Jest nadzieja, że młodzież, która tutaj będzie, będzie się tutaj modliła.

Wśród uczestników pojawili się tego dnia m.in. burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk, wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, radna sejmiku wojewódzkiego Barbara Barszczewska, przedstawiciele Fundacji Duch Dusza Ciało i wspólnoty Wojownicy Maryi oraz środowisk harcerskich.

Myślę, że nic w naszym życiu nie dzieje się bez przyczyny, bardziej lub mniej pośredniej. Ścieżki i zakręty życia doprowadzają nas do momentu, w którym jesteśmy. Dzięki tej opatrzności spotkaliśmy się w tę niedzielę w Żabcach. Być może te znaki, które stały na naszych drogach, dobrze odczytaliśmy i tutaj jesteśmy. Mamy przyjemność uczestniczyć w czymś, co jest w życiu bardzo ważne, czyli w tym, że rodzina jest przede wszystkim razem. W dzisiejszych czasach rodziny rzadko mają przyjemność być razem, przeważnie jesteśmy w rozjazdach, delegacjach, pracujemy za granicą, a te kilka dni w święta, w które się widzimy, przeważnie są za krótkie i nie są wystarczające, aby te relacje między sobą poprawnie budować. A takie dni, jak ten, pokazują, że warto być razem. Dzisiaj nie ma tu smutnych ludzi. To coś, co jest w nas i możemy się tym dzisiaj podzielić. Myślę, że jeśli my tu będziemy silni, będziemy potrafili budować relacje między sobą, to i ten świat na zewnątrz, za ogrodzeniem tej posesji, będzie trochę piękniejszy – podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze zgromadzonymi burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk.

To jest fajny czas, wynieście z tego czasu wspólnego bycia jak najwięcej: zabawę, radości, ale też przegadanych parę chwil. Te głosy, które od was płyną, młodzi przyjaciele, płynęły też od nas, są takie same jak wtedy, gdy byliśmy w waszym wieku. Trudno dotrzymać słowa, trudno być uczciwym, trudno być dla wszystkich dobrym… – dodał wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz odnosząc się do słów gawędy i przypominając swoje młode lata oraz rozmowy ze stryjem, który radził zawsze, by w trudnych sytuacjach zachowywać się po prostu przyzwoicie. – Ta uczciwość i przyzwoitość zawsze bierze górę. Życzę wam, abyście potrafili budować wspólnotę, bo to nasze wspólne zadanie – aby budować wspólnotę rodzinną, harcerską, miejscowości, gminy, ale też naszą narodową, polską.

Przypomnijmy, Fundacja Duch Dusza Ciało powstała dwa lata wcześniej, jej siedzibą są Żabce, a celem wspomaganie tych, którzy wychowują młodych ludzi.

Czas, w którym jesteśmy tutaj ze sobą, poświęcony dla rodzin, nie jest czasem zmarnowanym, to czas błogosławiony. Fakt, że ludzie chcą ze sobą być i całymi rodzinami tutaj są, to już jest błogosławieństwo. Są tu już po raz czternasty – podsumowuje ks. Tomasz Kostecki.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski / Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama