Stanisław Olesiejuk urodził się 17 listopada 1956 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida i Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Był uczniem Mariana Stelmasika, Ryszarda Winiarskiego, Koji Kamoji, Maksymiliana Snocha oraz Bogumiła Zagajewskiego. Dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Mariana Stelmasika otrzymał w 1983 r.
Artysta specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował 89 wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Szkoły Plakatu Polskiego, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej oraz Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
Cyklem „Totem” w sensie ideowym nawiązuję do znaku, piktogramu, herbu rodowego, run skandynawskich i słowiańskich; kultur Ameryki Północnej, Australii i Afryki. W sensie plastycznym jest to kompozycja na kole oparta o symetrię osiową, za pomocą prostych form” – wyjaśnia Stanisław Olesiejuk.
Cykl „Zagięcie czasoprzestrzeni” w sensie ideowym odwołuje się do koncepcji Einsteina, zaś inspirację czerpię z Kosmosu pod względem plastycznym, wynikiem czego jest załamanie płaszczyzn, w stosunku do siebie, za pomocą dwóch kolorów.
Cykl wykonany w formie prostych form geometrycznych, głównie prostokąta, kwadratu, koła i trójkąta, jaki opieram na symetrii osiowej. Relację poszczególnych form, za pomocą dwóch kolorów, czerpię z ulubionego malarza Malewicza, który pracował prostymi formami i kolorami. Uważam jego prace, może nie wszystkie, za początki konstruktywizmu minimalistycznego.
Wystawę można oglądać do 3 lipca. Wstęp jest bezpłatny.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk