Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Pracują nad wielkim projektem. 22 nowe wiaty rowerowe wraz ze stojakami. 870 miejsc do parkowania jednośladów

Rozpoczęto prace nad wykonaniem dokumentacji projektowej dla budowy lub wymiany istniejących wiat rowerowych wraz ze stojakami w mieście Biała Podlaska. Wiaty zlokalizowane zostaną przy przedszkolach, szkołach oraz instytucjach i miejscach publicznych. Przeznaczone będą do pozostawienia roweru na czas dłuższy, np. na czas lekcji lub pracy. Część wiat wyposażonych zostanie w punkty ładowania rowerów elektrycznych. Pojawią się stojaki dwupoziomowe z pneumatyczną windą ułatwiającą parkowanie rowerów.

Miasto Biała Podlaska rozpoczęło procedurę zamówienia realizowanego w ramach projektu pod nazwą „Rozwój zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska” przy udziale dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027

Ładowarki i windy
Przy projektowanych wiatach rowerowych zlokalizowana powinna być stacja naprawcza do podstawowej naprawy roweru, w skład której wejdzie wieszak, niezbędne narzędzia oraz pompka rowerowa. Wiata wyposażona ma być w co najmniej 3 stanowiska z możliwością ładowania roweru elektrycznego. Wiata ma być wyposażona w monitoring wizyjny oraz w instalację fotowoltaiczną do zasilania oświetlenia wiaty, monitoringu, jak również stacji ładowania rowerów elektrycznych, a także ewentualnego mechanizmu wspomagania urządzeń stojaka rowerowego – jeżeli stojak będzie w takie wspomaganie wyposażony. Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji przyłącza elektroenergetycznego oraz przyłącza teleinformatycznego do kamer monitoringu (alternatywą jest przekazywanie danych z kamer bezprzewodowo).

Przedszkola. Szkoły. Bursa. Schronisko dla zwierząt. Urząd USC. Parkingi w Śródmieściu
Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy lub wymiany istniejących wiat rowerowych wraz ze stojakami. Wiaty zlokalizowane będą w mieście Biała Podlaska przy przedszkolach, szkołach oraz instytucjach i miejscach publicznych w Białej Podlaskiej. Przeznaczone będą do pozostawienia roweru na czas dłuższy, np. na czas lekcji lub pracy.

Trzy miejsca zabezpieczeń rowerów. Wiaty dwupoziomowe
Wiata i miejsca do parkowania rowerów we wiacie zostaną tak skonstruowane, aby było możliwe korzystanie z nich przez dzieci szkolne, a przyjęte rozwiązania były dla nich bezpieczne. Nie są dopuszczalne stojaki mocujące jedynie za przednie koło, tzw. „wyrwikółka”. Rozwiązanie stojaków rowerowych powinno umożliwić zaparkowanie większej ilości rowerów niż standardowo rozstawione „U – ramy”. Wyższa kondygnacja powinna utrzymać ciężar roweru o wadze 20 kg. Szerokie koryta dla każdego roweru, które pozwalają na założenie opony o szerokości do 50 mm, z wysokością główki dla roweru o wysokości do 139 cm na górnym poziomie i roweru o wysokości 120 cm na niższym poziomie (tylko przy zachowaniu odpowiednich rozmiarów każdy rower jest trzymany oddzielnie i bezpiecznie w swoim własnym korytku, co zapobiega uderzaniu o siebie lub splątaniu). Na stojaku powinny być trzy punkty blokujące, po jednym dla każdego koła i trzeci punkt blokujący pośrodku ramy roweru. Plastikowe uchwyty dla lepszego chwytu i łatwego użytkowania przez cały rok. Łatwe w przesuwaniu kółka na górnych stojakach powinny zapewniać płynną i cichą pracę.

Dwupoziomowe stojaki wspomagane siłownikami gazowymi
Przed wiatą zachowana zostanie odpowiednia przestrzeń potrzebna na manewrowanie rowerem podczas wstawiania i wyjmowania go ze stanowiska. Powierzchnia wiaty nie może przekraczać 35 m². Umożliwi to realizację przedsięwzięcia na zgłoszenie wykonania robót budowlanych w Referacie Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Biała Podlaska. Należy rozróżnić miejsca z możliwością ustawienia wiat do parkowania jednopoziomowego oraz dwupoziomowego. Stojaki we wiatach dwupoziomowych powinny być wykonane w systemie „Easylift” tzn. system ma być wspomagany siłownikami gazowymi. Winda ze wspomaganiem gazowym sprawia, że użytkownicy nie muszą podnosić całego ciężaru swoich rowerów, a jedynie przednie koło, dzięki czemu rowerzyści w każdym wieku i o każdym poziomie umiejętności mogą korzystać z górnej kondygnacji.

Lokalizację miejsc, w których ustawione będą wiaty i liczba miejsc dla rowerów:
1. Przedszkole Samorządowe nr 3 ul. Warszawska 19c – 35 miejsc 1 poziom,
2. Przedszkole Samorządowe nr 6 ul. Łomaska 2c – 20 miejsc 1 poziom,
3. Przedszkole Samorządowe nr 10 ul. Nowa 20/24 – 20 miejsc 1 poziom,
4. Przedszkole Samorządowe nr 13 ul. Jagiellończyka 17 – 10 miejsc 1 poziom,
5. Przedszkole Samorządowe nr 14 ul. Łukaszyńska 34 – 10 miejsc 1 poziom,
6. Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Konopnickiej ul. Sportowa 7 – 30 miejsc 2 poziomy,
7. Szkoła Podstawowa nr 4 im. K. Makuszyńskiego ul. Moniuszki 36 – 20 miejsc 2 poziomy,
8. Szkoła Podstawowa nr 5 ZS z Oddziałami Integracyjnymi ul. Sidorska 30 – 20 miejsc 2 poziomy,
9. Szkoła Podstawowa nr 6 ZSO nr 2 ul. Leszczynowa 16 – 30 miejsc 2 poziomy,
10. Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Z. Augusta 2 – 80 miejsc 2 poziomy,
11. Kraszewski (I LO) Zespół Szkół Ogólnokształcących ul. Kraszewskiego 1 – 90 miejsc 2 poziomy,
12. „Platerka” (II LO, SP1) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 ul. Narutowicza 39 – 40 miejsc 2 poziomy,
13. „Staszic” (IV LO, SP2) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 ul. Akademicka 8 – 120 miejsc 2 poziomy,
14. „Ekonomik” (ZSZ nr 1) ul. Piłsudskiego 36 – 120 miejsc 2 poziomy,
15. „Brzeska” (ZSZ nr 2) ul. Brzeska 71 – 60 miejsc 2 poziomy,
16. (ZS Specjalnych) „Szpulki” ul. Orzechowa 58 – 15 miejsc 1 poziom,
17. Bursa Szkolna ul. Podmiejska 36 – 20 miejsc 2 poziomy,
18. Schronisko dla zwierząt ul. Olszowa 4 – 30 miejsc 1 poziom,
19. USC/Konserwator ul. Janowska 27 – 15 miejsc 1 poziom,
20. Parking przy cmentarzu parafialnym ul. Janowska – 20 miejsc 1 poziom,
21. Parking przy ul. Bieńkowskiego ul. Bieńkowskiego – 45 miejsc 1 poziom,
22. Parking przy ul. Krótkiej, „za szlabanem” ul. Krótka – 20 miejsc 1 poziom.

Nowy Europejski Bauhaus
Infrastruktura musi zostać zaprojektowana z zastosowaniem zasady inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (z ang. New European Bauhaus, NEB). NEB jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, stanowiącym praktyczną realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu w przestrzeni mieszkalnej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
źródło: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama