Miasto Biała Podlaska rozpoczęło procedurę zamówienia realizowanego w ramach projektu pod nazwą „Rozwój zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska” przy udziale dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027
Ładowarki i windy
Przy projektowanych wiatach rowerowych zlokalizowana powinna być stacja naprawcza do podstawowej naprawy roweru, w skład której wejdzie wieszak, niezbędne narzędzia oraz pompka rowerowa. Wiata wyposażona ma być w co najmniej 3 stanowiska z możliwością ładowania roweru elektrycznego. Wiata ma być wyposażona w monitoring wizyjny oraz w instalację fotowoltaiczną do zasilania oświetlenia wiaty, monitoringu, jak również stacji ładowania rowerów elektrycznych, a także ewentualnego mechanizmu wspomagania urządzeń stojaka rowerowego – jeżeli stojak będzie w takie wspomaganie wyposażony. Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji przyłącza elektroenergetycznego oraz przyłącza teleinformatycznego do kamer monitoringu (alternatywą jest przekazywanie danych z kamer bezprzewodowo).
Przedszkola. Szkoły. Bursa. Schronisko dla zwierząt. Urząd USC. Parkingi w Śródmieściu
Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy lub wymiany istniejących wiat rowerowych wraz ze stojakami. Wiaty zlokalizowane będą w mieście Biała Podlaska przy przedszkolach, szkołach oraz instytucjach i miejscach publicznych w Białej Podlaskiej. Przeznaczone będą do pozostawienia roweru na czas dłuższy, np. na czas lekcji lub pracy.
Trzy miejsca zabezpieczeń rowerów. Wiaty dwupoziomowe
Wiata i miejsca do parkowania rowerów we wiacie zostaną tak skonstruowane, aby było możliwe korzystanie z nich przez dzieci szkolne, a przyjęte rozwiązania były dla nich bezpieczne. Nie są dopuszczalne stojaki mocujące jedynie za przednie koło, tzw. „wyrwikółka”. Rozwiązanie stojaków rowerowych powinno umożliwić zaparkowanie większej ilości rowerów niż standardowo rozstawione „U – ramy”. Wyższa kondygnacja powinna utrzymać ciężar roweru o wadze 20 kg. Szerokie koryta dla każdego roweru, które pozwalają na założenie opony o szerokości do 50 mm, z wysokością główki dla roweru o wysokości do 139 cm na górnym poziomie i roweru o wysokości 120 cm na niższym poziomie (tylko przy zachowaniu odpowiednich rozmiarów każdy rower jest trzymany oddzielnie i bezpiecznie w swoim własnym korytku, co zapobiega uderzaniu o siebie lub splątaniu). Na stojaku powinny być trzy punkty blokujące, po jednym dla każdego koła i trzeci punkt blokujący pośrodku ramy roweru. Plastikowe uchwyty dla lepszego chwytu i łatwego użytkowania przez cały rok. Łatwe w przesuwaniu kółka na górnych stojakach powinny zapewniać płynną i cichą pracę.
Dwupoziomowe stojaki wspomagane siłownikami gazowymi
Przed wiatą zachowana zostanie odpowiednia przestrzeń potrzebna na manewrowanie rowerem podczas wstawiania i wyjmowania go ze stanowiska. Powierzchnia wiaty nie może przekraczać 35 m². Umożliwi to realizację przedsięwzięcia na zgłoszenie wykonania robót budowlanych w Referacie Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Biała Podlaska. Należy rozróżnić miejsca z możliwością ustawienia wiat do parkowania jednopoziomowego oraz dwupoziomowego. Stojaki we wiatach dwupoziomowych powinny być wykonane w systemie „Easylift” tzn. system ma być wspomagany siłownikami gazowymi. Winda ze wspomaganiem gazowym sprawia, że użytkownicy nie muszą podnosić całego ciężaru swoich rowerów, a jedynie przednie koło, dzięki czemu rowerzyści w każdym wieku i o każdym poziomie umiejętności mogą korzystać z górnej kondygnacji.
Lokalizację miejsc, w których ustawione będą wiaty i liczba miejsc dla rowerów:
1. Przedszkole Samorządowe nr 3 ul. Warszawska 19c – 35 miejsc 1 poziom,
2. Przedszkole Samorządowe nr 6 ul. Łomaska 2c – 20 miejsc 1 poziom,
3. Przedszkole Samorządowe nr 10 ul. Nowa 20/24 – 20 miejsc 1 poziom,
4. Przedszkole Samorządowe nr 13 ul. Jagiellończyka 17 – 10 miejsc 1 poziom,
5. Przedszkole Samorządowe nr 14 ul. Łukaszyńska 34 – 10 miejsc 1 poziom,
6. Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Konopnickiej ul. Sportowa 7 – 30 miejsc 2 poziomy,
7. Szkoła Podstawowa nr 4 im. K. Makuszyńskiego ul. Moniuszki 36 – 20 miejsc 2 poziomy,
8. Szkoła Podstawowa nr 5 ZS z Oddziałami Integracyjnymi ul. Sidorska 30 – 20 miejsc 2 poziomy,
9. Szkoła Podstawowa nr 6 ZSO nr 2 ul. Leszczynowa 16 – 30 miejsc 2 poziomy,
10. Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Z. Augusta 2 – 80 miejsc 2 poziomy,
11. Kraszewski (I LO) Zespół Szkół Ogólnokształcących ul. Kraszewskiego 1 – 90 miejsc 2 poziomy,
12. „Platerka” (II LO, SP1) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 ul. Narutowicza 39 – 40 miejsc 2 poziomy,
13. „Staszic” (IV LO, SP2) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 ul. Akademicka 8 – 120 miejsc 2 poziomy,
14. „Ekonomik” (ZSZ nr 1) ul. Piłsudskiego 36 – 120 miejsc 2 poziomy,
15. „Brzeska” (ZSZ nr 2) ul. Brzeska 71 – 60 miejsc 2 poziomy,
16. (ZS Specjalnych) „Szpulki” ul. Orzechowa 58 – 15 miejsc 1 poziom,
17. Bursa Szkolna ul. Podmiejska 36 – 20 miejsc 2 poziomy,
18. Schronisko dla zwierząt ul. Olszowa 4 – 30 miejsc 1 poziom,
19. USC/Konserwator ul. Janowska 27 – 15 miejsc 1 poziom,
20. Parking przy cmentarzu parafialnym ul. Janowska – 20 miejsc 1 poziom,
21. Parking przy ul. Bieńkowskiego ul. Bieńkowskiego – 45 miejsc 1 poziom,
22. Parking przy ul. Krótkiej, „za szlabanem” ul. Krótka – 20 miejsc 1 poziom.
Nowy Europejski Bauhaus
Infrastruktura musi zostać zaprojektowana z zastosowaniem zasady inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (z ang. New European Bauhaus, NEB). NEB jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, stanowiącym praktyczną realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu w przestrzeni mieszkalnej.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
źródło: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki