Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Mistrzostwa w grach komputerowych? Krótka droga od pasji do kariery

15 maja odwiedziliśmy salę gamingową AWF, gdzie pasjonaci gier komputerowych rozegrali e-turniej "Mistrzostwa Szkoły o Puchar Dyrektora Ekonomik 2024" grając w Counter-Strike 2 i League of Legends. Otrzymaliśmy również garść informacji o kierunku E-sport oferowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego.

Organizatorami zawodów e-sportowych w LOL i CS 2 były dwie bialskie placówki edukacyjne: Ekonomik Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Turniej e-sportowy to dosyć nowy temat w Polsce, mało się tego niestety dzieje, więc postanowiliśmy zorganizować wewnątrzszkolny dla Ekonomika. Rozgrywamy wewnętrzne kwalifikacje, które przejdą w większy turniej, ten będzie organizowany prawdopodobnie za rok – wyjaśnia jeden z organizatorów turnieju Kevin z Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Rywalizacja odbyła się w siedzibie Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Do zawodów przystąpili uczniowie Ekonomika. 

Z naszej inicjatywy w szkole postanowiliśmy zorganizować turniej wewnątrzszkolny. Ponieważ w tamtym roku mieliśmy troszeczkę problemy, okazało się, że możemy zorganizować własny. Postawiliśmy na lepszą organizację, chcieliśmy dogadać się z AWF, żeby wyszło to lepiej, niż w domu, przy własnych komputerach – dodaje druga ze współorganizatorów Maja, uczennica bialskiego Ekonomika, która m.in. dbała o przygotowanie plakatu, wstawienie go w social media i prowadziła zapisy drużyn. – Zainteresowanie było dość spore. Turniej przebiega na zasadzie eliminacji, zawodnicy grają między sobą w ustalone gry, kto przejdzie dalej będzie wygrywał.

Warto dodać, że E-sport to nowy kierunek oferowany studentom Akademii Wychowania Fizycznego. – Według wielu przekonań ten kierunek charakteryzuje się tym, że głównie siedzimy przed komputerami i gramy, ale zajmujemy się totalnie czym innym. Zajmujemy się organizacją i sprawami technicznymi oraz promowaniem social mediów. Mamy tu wszystko podzielone, każdy ma swoją pozycję, idziemy w tym kierunku, by z takiej małej salki przejść w większe wydarzenia, na całą Białą, a nawet na całą Polskę – podaje szczegóły Kevin.

Wśród dziedzin, w jakich można realizować się po ukończeniu kierunku e-sport, jest chociażby zawód komentatora. Tu ciekawostka, jednym z komentatorów AWF w Białej Podlaskiej zainteresowała się Polska Liga Esportowa. – Komentatorzy to bardzo ważny element w naszej pracy, ponieważ są głównymi prowadzącymi, nas nie widać, bo zajmujemy się zapleczem. Komentatorzy pokazują swoją twarz, swoją wymowę, nakręcają publikę do żywszego oglądania – wyjaśnia nasz rozmówca. 

Więcej o kierunku:
E-sport AWF Biała Podlaska <<==>> LINK

Turniej, który odbył się 15 maja, to również jeden ze sposobów promocji samego kierunku E-sport na na AWF. Być może obecni gracze w przyszłości zechcą wybrać właśnie tę ścieżkę kariery. – Głównie dążymy do tego, żeby nawiązać jak najwięcej współprac z różnymi szkołami w Białej Podlaskiej, żeby rozwinąć ten kierunek, żeby było większe zainteresowanie, żeby pokazać, że mamy różne dziedziny, czy to organizator czy komentator. Może młodzi się tym zainteresują i będą chcieli w to iść, a my ich weźmiemy pod skrzydło, bo chcemy jak najbardziej rozwinąć ten kierunek – podsumowuje Kevin.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama