Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ciekawostki: Zasłużeni dla Mazowsza

Grodzisk Mazowiecki to jedno z miast województwa mazowieckiego. Z tego regionu pochodzą setki osób, które odcisnęły swoje piętno na polskiej historii. Wśród nich znajdują się także Polacy odznaczeni Odznaką Honorową “Zasłużeni dla Mazowsza”. Kogo możemy wymienić na takiej liście?

Sławoj Leszek Głódź

Przyszedł na świat w 1945 roku w Bobrówce. Polski duchowny, od 2020 roku arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej. Do seminarium wstąpił w 1964 roku.

Sławoj Leszek Głódź w 2004 roku otrzymał nominację od Jana Pawła II na biskupa diecezjalnego diecezji warszawsko-praskiej. Już cztery lata później został arcybiskupem metropolitą gdańskim. W 2007 roku otrzymał Odznakę Honorową “Zasłużeni dla Mazowsza”.

Szymon Marciniak

Urodził się w 1981 roku w Płocku. Polski sędzia, uznawany za jednego z najlepszych na świecie. Odznakę Honorową “Zasłużeni dla Mazowsza” otrzymał w 2023 roku.

Szymon Marciniak rozpoczął karierę w Ekstraklasie już w 2009 roku. Na arenie międzynarodowej zadebiutował dwa lata później. Na wielkim turnieju pierwszy raz pojawił się przy okazji Mistrzostw Świata 2018, gdy poprowadził dwa mecze fazy grupowej. Niedługo później odpowiadał za finał Superpucharu Europy. Okres 2022-2023 okazał się dla Polaka najlepszym momentem w karierze, sędziował decydujące starcia w Mistrzostwach Świata 2022 oraz Lidze Mistrzów. Według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu zasłużył wtedy na miano arbitra roku.

Chociaż Marciniak robi gigantyczną karierę międzynarodową, to wciąż można oglądać go w meczach Ekstraklasy. Wyniki polskiej ligi możecie sprawdzić dzięki forBET kod promocyjny. Zyskacie również dostęp do wielu statystyk oraz dokładnego terminarza rozgrywek.

Daniel Olbrychski

Przyszedł na świat w 1945 roku w Łowiczu. Polski aktor filmowy i teatralny. Uważany za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia.

Daniel Olbrychski został aktorem zawodowym w 1961 roku. Już cztery lata później zagrał w “Popiołach” Andrzeja Wajdy. Wielką popularność przyniosły mu role w “Panu Wołodyjowskim”, “Potopie”, “Ziemi obiecanej” i “Pannach z wilka”. Odznaka Honorowa “Zasłużeni dla Mazowsza” trafiła do Olbrychskiego w 2024 roku.

Andrzej Seweryn

Urodził się w Heilbronn w 1946 w Heilbronn. Polski aktor, który gigantyczną karierę zrobił nie tylko w kraju, ale też Francji. Odznakę Honorową “Zasłużeni dla Mazowsza” dostał w 2018 roku. Uważany za jednego z największych aktorów dramatycznych w historii Polski.

Andrzej Seweryn jako aktor teatralny zadebiutował w 1968 roku. W kolejnych latach wystąpił w filmach “Ziemia obiecana”, “Noce i dnie” oraz “Człowiek z marmuru”. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie kontynuował przygodę z kinem, ale przede wszystkim teatrem. W 1993 został zaangażowany do legendarnego Comédie-Française. Do Polski wrócił na stałe w 2010 roku, niedługo później objął stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.

Wanda Traczyk-Stawska

Urodziła się w 1927 roku w Warszawie. Uczestniczka powstania warszawskiego. Działaczka społeczna, członkini podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, członkini Szarych Szeregów.

Wanda Traczyk-Stawska w trakcie II wojny światowej trafiła do niewoli niemieckiej, do Polski wróciła w 1947 roku. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W późniejszych latach skupiła się na działalności społecznej, aktywnie komentuje wydarzenia życia publicznego. Odznakę Honorową “Zasłużeni dla Mazowsza” otrzymała w 2023 roku.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama