Organizatorzy zadbali o rękawiczki i worki na śmieci dla wszystkich uczestników, którzy zostali podzieleni na mniejsze grupy odpowiedzialne za różne fragmentu terenu objętego akcją.
– Jako Zespół Szkół Specjalnych bierzemy udział w „Operacji Czysta Rzeka” już po raz trzeci. Sztab składa się z uczniów i nauczycieli. W tym roku udział wzięło bardzo dużo naszej społeczności, bo prawie 90 osób. Sprzątaliśmy tereny zielone wokół szkoły i cmentarza, wzdłuż ścieżki rowerowej przy rzece Krznie, obok tzw. grubej Kaśki przy tężni solankowej, poszliśmy w stronę tamy, potem ul. Brzegową, łąi w okolicy PEC-u, także spory kawałek terenu – przybliża szczegóły akcji Joanna Romanowska.
Finalnie zebrano 18 worków śmieci, znaleziono 4 opony, stary wózek oraz inne odpady, których występowanie na publicznych terenach dość trudno racjonalnie wytłumaczyć. Niestety, nadal świadomość utrzymywania czystości jest w społeczeństwie zbyt niska, dlatego też bardzo ważne jest edukowanie w tym zakresie już od najmłodszych lat.
– Nasze dzieci uczą się przede wszystkim przez praktykę. Sama teoria, którą możemy dzieciom przekazać w szkole, nie wystarczy, więc takie akcje jak najbardziej są pożądane. Nasze dzieci bardzo chętnie biorą w tym udział, bo coś się dzieje, one mogą wyjść, doświadczać. Dzisiaj nie tylko zbieraliśmy śmieci, ale doświadczaliśmy wszystkimi zmysłami przyrody, skorzystaliśmy z nowej tężni solankowej. To wszystko wpływa na ich rozwój i funkcjonowanie, poszerza też ich edukację, jeżeli chodzi o dbanie o środowisko. Ta akcja zwieńczyła też szereg lekcji organizowanych we wszystkich klasach dotyczących dbania o naszą planetę – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Wolontariusze zgromadzili worki w czterech miejscach, skąd odbiera je spółka Zieleń Miejska. – Pan Zbigniew Leszczyński z Zieleni Miejskiej co roku nas wspiera i pomaga – podkreśla Joanna Romanowska. Jak zaznacza, w tym roku śmieci był zdecydowanie mniej, niż w latach ubiegłych. – Pierwszego roku worów było ponad 40, ponad 30 opon, mnóstwo eternitu. Widzimy, że tych śmieci jest coraz mniej, co też cieszy.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk