Pierwszy wykład „Nerki i cukrzyca, czy możemy sobie pozwolić na czekanie?” poprowadziła prof. dr hab. Jolanta Małyszko, przybliżając nam mechanizm nerkowego działania inhibitorów SGLT2 oraz ich zastosowanie w przypadku wystąpienia ostrej niewydolności nerek.
Następnie głos zabrała prof. dr hab. Edyta Zagórowicz z wykładem „Leczenie biologiczne nieswoistych zapaleń jelit – blaski i cienie„, omawiając bardzo trudne w rozpoznaniu i leczeniu wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Kolejny wykład „Trudny pacjent wieku podeszłego z cukrzycą” poprowadziła dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot, która znana była w środowisku bialskich medyków z poprzedniej konferencji. Z sobie właściwą dawką humoru pokazała, że Geriatria nie musi być szara i smutna, że jest to nieunikniony element życia każdego człowieka.
Krótka przerwa została wykorzystana na rozmowy w kuluarach oraz zdjęcia uczestników konferencji, wykładowców a także zespołu młodych lekarzy, którzy tworzą nową przyszłość oddziałów Chorób Wewnętrznych oraz Chorób Wewnętrznych i Geriatrii.
Po przerwie w tajniki chorób wątroby wprowadził nas prof. dr hab. Anatol Panasiuk wykładem „Stłuszczenie wątroby – jak przerwać spiralę zniszczenia„.
W ostatnim wykładzie pięknie zaprezentowała osiągnięcia naszego rodzimego Oddziału Dziecięcego lek. Magdalena Kędzierska „Zanim będzie za późno – leczenie otyłości u dzieci„, przedstawiając nowatorski, autorski program leczenia tej złożonej choroby.
Konferencję zamknął dr n. med. Paweł Chwaluk – Dyrektor bialskiego szpitala.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji. Wierzymy, że spędzony wspólnie czas, poświęcony internie poszerzył naszą wiedzę oraz zachęcił do zgłębiania tej szerokiej, pasjonującej gałęzi medycyny.
materiał: WSzS w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: lek. Katarzyna Poniatowska-Fiedosiuk Lekarz Kierujący Oddziałem Chorób Wewnętrznych oraz Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Geriatrii WSzS w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki