Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: Obchody Roku Lasów Polskich (galeria)

Setna rocznica powstania przedsiębiorstwa Lasy Państwowe to doskonała okazja do podkreślenia roli ekosystemów leśnych oraz ukazania działań mających na celu ich ochronę.

Dzień 18 kwietnia w wisznickim liceum stał się przestrzenią działań i postaw proekologicznych. Aby zwrócić uwagę na problem ochrony środowiska, Samorząd Uczniowski LO postanowił, iż tego dnia obowiązuje w szkole ubiór w zielonym kolorze. Już od rana młodzież gromadziła się wokół wspólnych „zielonych” inicjatyw. Aby działania przebiegały sprawnie i profesjonalnie, do współpracy z uczniami liceum zaproszono przedstawiciela Lasów Państwowych. Tę wieloletnią instytucję reprezentował Szymon Korczyński, pracownik Nadleśnictwa Włodawa, który spotkał się z całą społecznością szkoły, a później koordynował działania podczas sadzenia drzewek.

Pracownik leśnictwa rozmawiał z młodzieżą oraz przedstawił prezentację na temat ochrony ekosystemów leśnych, skupił się na ochronie zwierząt, ptaków. Młodzież i nauczyciele mieli możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy dotyczące występowania i ochrony zwierząt w polskich lasach.

Jednym z działań w tym dniu obyło sadzenie drzewek. Obok budynku szkoły zasadzono kilka świerków, które od wieków wykorzystywane są w medycynie ludowej. Symbolizują one wytrzymałość, wytrwałość, ale też nadzieję i odnowę. Wierzono, że mogą dodać wewnętrznej energii i siły.

Część uczniów pracowała nad przygotowaniem wystawy ukazującej leśne bogactwo fauny i flory powiatu bialskiego. Zgromadzono na niej liczne zdjęcia zwierząt i ptaków w ich środowiskach naturalnych. Główną część wystawy stanowią prywatne zdjęcia proboszcza Parafii Żeszczynka, ks. Roberta Bartosika. Fotografie ukazują rzadko spotykane okazy ptaków. Na wystawie można odnaleźć również zdjęcia uczennic: Aleksandry Nowosielskiej i Wiktorii Rak oraz byłego ucznia liceum, Kacpra Ossowskiego.

Wyeksponowano także zdjęcia z dwóch konkursów, tematycznie związanych z Rokiem Lasów Polskich w Powiecie Bialskim i ich ochroną, tj. fotograficzno-plastycznym pn.: „Weź pod swoje skrzydła” oraz fotograficzny: „Cztery pory roku- Zima”. W pierwszym konkursie w kategorii: „zdjęcia” najlepszą fotkę wykonała Aleksandra Dragan z kl. IV a, II miejsce zajęła Oliwia Pulińska z klasy III a, a III miejsce Wiktora Rak z kl. IV a. W kategorii „praca plastyczna” przyznano wyróżnienia dla następujących uczniów: Mikołaja Tereszczyńskiego z kl. I a, Martyny Szołuchy z kl. IV a. W drugim konkursie noszącym tytuł „Cztery pory roku w lesie – ZIMA”, najlepszymi okazali się: Magdalena Lipińska z III a (I miejsce), Gabriel Szpruch z I d (II miejsce), Bartosz Skrzymowski z Ic (III miejsce). Nagrody dla zwycięzców konkursów, leśne gadżety oraz sadzonki drzewek zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Włodawa.

materiał: LO Wisznice
tekst i zdjęcia: LO Wisznice
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama