Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Blacha perforowana w budownictwie – zastosowania, które inspirują

Blacha perforowana znajduje swoje zastosowanie w sektorze budowlanym, oferując zaskakująco różnorodne możliwości wykorzystania. Często utożsamiana z sektorem przemysłowym, w budownictwie odkrywa swoje nowe, często artystyczne oblicze. Poznaj możliwości, jak blacha perforowana wpisuje się w kontekst budownictwa i architektury, oraz jakie inspirujące zastosowania może znaleźć perforowany materiał.

Nowe oblicze elewacji budynków

Rozpoczynając od elewacji, obecne fasady budynków daleko odbiegają od prostoty białych lub kolorowych, gładkich tynków. Chociaż wiele konstrukcji nadal prezentuje się elegancko z takimi rozwiązaniami, ich estetyczny odbiór bywa często jedynie poprawny, nie podkreślając w pełni charakteru obiektu. Tutaj z pomocą przychodzi blacha perforowana, która umożliwia wyeksponowanie unikalnego stylu budynku. Doskonale komponuje się z innymi materiałami, takimi jak beton, drewno, cegła czy kamień ozdobny. Blacha perforowana coraz częściej pełni rolę głównego elementu elewacji, tworząc niepowtarzalne fasady. Stosowanie dekoracyjnej blachy perforowanej może skutecznie odmienić wygląd zewnętrzny budynku, maskując mniej atrakcyjny tynk i nadając konstrukcji nową tożsamość. Dekoracyjne osłony fasadowe z blachy perforowanej są coraz popularniejsze w architekturze miejskiej, znajdując zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak biblioteki czy centra handlowe. Projektanci mają szerokie pole do popisu, decydując o formie i kształcie perforacji, a sama blacha może być dodatkowo estetycznie wykończona poprzez malowanie proszkowe.

Zastosowanie blachy perforowanej w balustradach

Ozdobna blacha perforowana, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne, doskonale nadaje się na balustrady balkonów i loggii. Dzięki swoim właściwościom, blacha może być formowana w pożądane kształty poprzez gięcie, cięcie, a także aplikowanie różnorodnych perforacji w procesie produkcyjnym. W zależności od indywidualnych wymagań, do produkcji balustrad wykorzystuje się różne typy blachy: aluminiową, nierdzewną, kwasoodporną, stalową czy ocynkowaną. Balustrady z perforowanej blachy znajdują zastosowanie zarówno w nowo budowanych domach jednorodzinnych, jak i w projektach wielorodzinnych realizowanych przez deweloperów.

Perforacje w blachach na balustrady mogą mieć różnorodne rozmiary i kształty, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych. Firmy specjalizujące się w obróbce blachy perforowanej, takie jak sitono.pl, oferują bogaty wybór wzorów perforacji z katalogu, a także możliwość realizacji indywidualnych zamówień na unikalne wzory.

Blacha perforowana w nowoczesnym designie wnętrz

Blacha perforowana coraz częściej znajduje zastosowanie jako materiał wykończeniowy we wnętrzach, wyjątkowo dobrze komponując się ze stylami loftowym i industrialnym. Materiały takie jak beton, cegła, szkło i metal dominują w tych aranżacjach, a blacha perforowana doskonale wkomponowuje się w ten estetyczny kanon. Służy ona różnym celom, na przykład do wydzielania poszczególnych stref w przestronnych pomieszczeniach typu open space. Chociaż brak tradycyjnych ścian jest charakterystyczny dla tego rodzaju przestrzeni, lekkie, ażurowe przegrody z blachy perforowanej mogą zapewnić odrobinę intymności w miejscu pracy czy w części sypialnej, jednocześnie nie blokując przepływu światła. Perforacje mogą także pełnić funkcję praktyczną, umożliwiając zawieszenie dekoracji czy doniczek z roślinami. Ponadto, blacha o właściwościach antypoślizgowych może być stosowana do konstrukcji wewnętrznych schodów i balustrad, prowadzących na piętra domów lub antresole w mieszkaniach.

Mimo że blacha przez długi czas była materiałem głównie kojarzonym z sektorem przemysłowym, jej estetyczne i praktyczne właściwości, jak możliwość kreatywnej perforacji czy malowania proszkowego, sprawiają, że zyskuje ona na popularności w różnych aspektach budownictwa, w tym w projektowaniu elewacji, balustrad czy jako element dekoracyjny wnętrz.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama