Cotygodniowe spotkania z opiekunką koła Agatą Wiercińską owocują wieloma ciekawymi przedsięwzięciami. Uczniowie zorganizowali m.in. warsztaty dla klas młodszych, podczas których naukowcy zapoznawali koleżanki i kolegów z energią przyszłości poprzez prezentację różnego rodzaju eksperymentów.
Od dawna wiadomo, że człowiek uczy się przez doświadczenie. Chcąc zdobyć jak największą wiedzę uczniowie wykonywali różne punktowane zadania, np. pozyskiwali energię z biomasy, budowali modele aut napędzane gazem z balonów czy panelami fotowoltaicznymi.
Stałą formą zapoznawania społeczności szkolnej z działaniami „Młodych Naukowców” są wykonywane przez nich gazetki ścienne. Dodatkowym elementem poszerzania wiedzy są wycieczki edukacyjne. Uczestnicy projektu w lutym bieżącego roku odwiedzili farmy fotowoltaiczną i wiatrową działające na terenie gmin Rossosz i Wisznice. Wójt gminy Wisznice Pan Piotr Dragan oprowadził uczniów po obu kompleksach, opowiedział o celu i efektach inwestycji, omówił także sposób ich działania. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem uczestników wyjazdu, czemu dali wyraz zadając dziesiątki pytań.
W marcu kończy się już VIII edycja projektu, ale młodzi naukowcy będą pracowali nadal, aby poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, zwłaszcza, że już pokazali, iż potrafią. Dwa lata z rzędu zajęli III miejsce w kategorii klas IV-VI.
„Być jak Ignacy” to program ogólnopolski organizowany przez Fundację PGNiG pod honorowym patronatem Polskiego Radia i Ministra Edukacji i Nauki.
materiał, tekst i zdjęcie: Agata Wiercińska, SP w Grabanowie
opracowanie: Anna Ostapiuk