Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Łomazach

26 marca społeczność Szkoły Podstawowej w Łomazach obchodziła uroczyście Dzień Patrona - Tadeusza Kościuszki. Spotkanie było okazją do wspominania dokonań wybitnego Polaka, ale też podsumowania konkursów zorganizowanych w placówce na jego cześć.

Społeczność szkolna nadesłała do redakcji Radio Biper relację z tego wydarzenia:

Tadeusz Kościuszko – nasz patron

Z pewnością niejedna szkoła w Polsce, podobnie jak nasza łomaska, nosi zaszczytne imię Tadeusza Kościuszki. Dnia 26 marca uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się, aby uczcić swego patrona. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, przewodnicząca rady rodziców Anna Marciniuk oraz wiceprzewodnicząca Anna Szostakiewicz.

Jak wspomniała podczas uroczystej akademii w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Bogumiła Wińska, postać patrona jest wyjątkowa, znana na całym świecie. Taka uroczystość jak obchody Dnia Patrona jest między innymi po to, aby każdy absolwent naszej placówki pamiętał o tym zasłużonym, wielkim, jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Motto przyświecające uroczystości: „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi” mówi, że pokonywanie własnych ograniczeń, wewnętrznych przeciwności i dążenie do osobistego rozwoju jest niezwykle ważne. To właśnie te wewnętrzne triumfy kształtują naszą siłę i charakter. Stąd też Tadeusz Kościuszko powinien być dla nas wzorem do naśladowania.

Wójt gminy Jerzy Czyżewski zaznaczył, że oprócz ponad stuletniej tradycji szkoły związanej z postacią Kościuszki, w naszej miejscowości można znaleźć ulicę Kościuszki, pomnik oraz pamiątkową tablicę poświęconą temu wielkiemu Polakowi. Włodarz podziękował za kultywowanie tradycji, zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Gminie Łomazy.

Część artystyczną, w której wystąpili uczniowie klasy VII a, przygotowali Beata Piotrowska i Grzegorz Kulicki. Tradycją stało się organizowanie w naszej szkole Gminnego Konkursu Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce pod honorowym patronatem Wójta Gminy Łomazy. W bieżącym roku jego laureatami zostali:

I miejsce Agnieszka Bandzarewicz kl. VII a
II miejsce Anastazja Wołosowicz kl. V a
III miejsce Leon Derlukiewicz kl. IV b.
wyróżnienie Oliwia Knapiuk kl. VII a

Święto Patrona to doskonała okazja do podsumowania innych ważnych konkursów organizowanych przez nauczycieli łomaskiej placówki. Takim, który od wielu lat organizują nauczyciele matematyki, jest gminny konkurs „Mistrz Rachunków” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Łomazy, który jest jednocześnie sponsorem nagród. Szczegółowe informacje na temat wyników konkursu w poszczególnych kategoriach zostały zamieszczone na stronie szkoły już wcześniej, natomiast 26 marca laureatom wręczono nagrody.

Patronowi naszej szkoły poświęcone były również szkolne konkursy plastyczne:

– w klasach I-III „Tadeusz Kościuszko – patron mojej szkoły”:
I miejsce – Alicja Garbatiuk kl. I b
II miejsce – Paweł Kuźmicki kl. II b
III miejsce – ex aequo Maja Wysocka kl. II b i Zofia Wołosowicz kl. III a
wyróżnienia: Julia Cichowska kl. III b, Martyna Belkiewicz kl. III a, Nikola Ignatiuk kl. II a

– w klasach IV-VI „Portret Patrona Szkoły”:
I miejsce ex aequo Aniela Lewkowicz kl. VI a i Anastazja Wołosowicz kl. V a
II miejsce Alicja Maciejewska kl. V b
III miejsce Lena Trochonowicz kl. VI a
Nagrody dla uczestników tego konkursu ufundowała rada rodziców.

Uczniowie klas IV brali udział w konkursie znajomości polskich legend:
I miejsce Krzysztof Sinkiewicz kl. IV b
II miejsce Anna Karpowicz kl. IV b
III miejsce ex aequo Adam Zubelewicz-Król kl. IV b i Andrzej Telaczyński kl. IV a

W końcowej części uroczystości miał miejsce jeszcze jeden doniosły moment. Otóż pożegnaliśmy panią Urszulę Jarocką, która po 45 latach pracy, z czego po 21 w naszej szkole, przeszła na zasłużoną emeryturę. Od dyrekcji szkoły pani Urszula otrzymała najlepsze życzenia.

Uwieńczeniem obchodów Dnia Patrona był turniej sportowy przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, mieli możność uczestniczyć w wielu różnorodnych zabawach, które były pretekstem do wspaniałej zabawy, w której mógł wziąć udział każdy chętny.

Obszerna galeria zdjęć dostępna na stronie Szkoły Podstawowej w Łomazach.

 

materiał, tekst i zdjęcia: Anna Łojewska, SP w Łomazach
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama