Mieszkańcy Białej Podlaskiej przekazali do recyklingu 31 268 kilogramów elektrycznych śmieci. To wystarczyło, by pokonać kilkadziesiąt miast z całej Polski i zdobyć zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Sukces odniosła również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia. Wygrana dla szkoły to 50 000 złotych oraz unikatowa statuetka w nurcie trash art.
W kategorii miast zwycięzcą zostało to, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. Równocześnie w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów.
Drugim z wywalczonych przez bialczan laurów jest nagroda pieniężna wywalczona w konkursie na EKOzwroty przez Szkołę Podstawową nr 2. Są to przesyłki z używanymi rzeczami nadającymi się ponownie do użytku, którym w ten sposób nadaje się drugie życie, przyczyniając się do zmniejszania ilości odpadów. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia wysłała 1415 kilogramów w ramach EKOzwrotów co oznacza około 7000 przedmiotów, które zostały zawrócone na rynek.
– Odbierając piękną statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu w czasie Kongresu Miast i Biznesu w Łodzi usłyszałem wiele gratulacji i słów podziwu. One należą się Wam – wszystkim mieszkańcom Białej Podlaskiej. Dziękuję za Wasze zaangażowanie zarówno w zbiórki elektrycznych śmieci, jak też pomoc naszej szkole w zdobywaniu punktów dzięki EKOzwrotom. Pokazaliśmy wszyscy, że umiemy działać wspólnie na rzecz naszego miasta, naszej społeczności oraz na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jestem dziś dumny i szczęśliwy, że jesteśmy Polską Stolicą Recyklingu, a nasza Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia z nieocenioną koordynator p. Magdaleną Sosnowską pokonała prawie 200 instytucji z całej Polski – mówił Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk podczas wręczenia nagród.
Biała Podlaska stała się miastem najbardziej efektywnym w tej ogólnopolskiej rywalizacji. – Gratuluję Białej Podlaskiej wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną – spuentowała Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
O podwójnym sukcesie Białej Podlaskiej pisaliśmy także w tekście:
https://radiobiper.info/2024/03/11/biala-podlaska-polska-stolica-recyklingu/
materiał i zdjęcia: Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracował: Jan Kowalski