Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec uczcił pamięć zamordowanych Żydów tablicą na gmachu dawnego magistratu (film) (galeria)

13 marca w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy "Pamięci Żydów z Międzyrzeca Podlaskiego - obywateli polskich zamordowanych przez Niemców w 80. rocznicę Akcji Reinhardt (1942 - 1943)", która zawisła na gmachu historycznego magistratu w centrum miasta.

Zgromadzeni na placu Jana Pawła II przy historycznym gmachu międzyrzeckiego magistratu wzięli udział w odsłonięciu tablicy poświęconej pamięci Żydów z Międzyrzeca Podlaskiego, upamiętniającej społeczność żydowską, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta podczas akcji Rainhart i II wojny światowej.

W wydarzeniu wzięli udział burmistrz miasta Zbigniew Kot, sekretarz województwa lubelskiego Tadeusz Szymanek, Itzhak Shpilman z żoną oraz przedstawiciele Organizacji Byłych Mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego w Izraelu i koordynator upamiętniający miejsca martyrologii lubelskiego urzędu marszałkowskiego Sabina Bober. 

Dziękuje panu burmistrzowi za przyjęcie tablicy od pana marszałka i zgodę na umieszczenie jej w naprawdę pięknym miejscu. Upamiętnienie miejsc, gdzie przed wojną żyli Żydzi, gdzie mieszkali, tworzyli społeczności razem z sąsiadami polskimi, to inicjatywa pana marszałka Jarosława Stawiarskiego. To on wpadł na pomysł, by we wszystkich 125 miejscowościach zawisły takie tablice – wyjaśniła szczegóły inicjatywy Sabina Bober.

Do udziały w uroczystości przyłączyli się również przedstawiciele Pierwszej Międzyrzeckiej Drużyny Harcerek Watra, Pierwszej Międzyrzeckiej Drużyny Harcerskiej Bór, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz Młodzieżowej Rady Miasta.

Nasza historia jest od kilkuset lat nierozerwalnie związana ze społecznością żydowską. Praktycznie od XVI wieku gościmy na terenie Międzyrzeca, Międzyrzecczyzny, społeczność żydowską. Tuż przed wojną większość mieszkańców naszego miasta była wyznania mojżeszowego. Pamięć o nich tutaj nigdy nie słabnie. Jak modernizowaliśmy ten plac, obecnie nazwany im. Jana Pawła II, to również pamiętaliśmy o tym, że tuż obok rozpościerało się getto, nazywane przez nas „szmulowizna”. Tam w okresie wojny hitlerowcy zgromadzili społeczność naszego miasta, społeczność żydowską – przypomniał burmistrz Zbigniew Kot. – Pamięć historyczna jest bardzo ważna, dlatego cieszę się, że młodzi mieszkańcy Międzyrzeca w tym wydarzeniu uczestniczą.

Przybyli na wydarzenie wysłuchali słów skierowanych do nich przez dostojnych gości oraz włodarza miasta.

Utrzymujemy kontakty z władzami miejskimi, realizujemy wspólne projekty, więc to było zupełnie naturalne, że otrzymamy zaproszenie na złożenie wizyty z okazji takiego ważnego i wzruszającego elementu jak odkrycie płyty pamiątkowej – stwierdził przedstawiciel Organizacji Byłych Mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego w Izraelu Itzhak Shpilman, który przypomniał wydarzenia sprzed lat i losy międzyrzeckich Żydów. – Pamięć to jeden z podstawowych elementów, który jesteśmy winni naszym potomkom, tym, którzy przyjdą.

Shpilman podzielił się informacjami, że w Izraelu został nakręcony film dotyczący międzyrzeckich Żydów, powstała sztuka teatralna, odnaleziono również pamiętnik jednej z uczestniczek wojennych wydarzeń.

W dalszej części uroczystości zgromadzeni przeszli pod pomnik „Modlitwa” znajdujący się na placu Jana Pawła II, gdzie wspólnie oddano hołd pamięci międzyrzeckim Żydom oraz złożono kwiaty.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama