Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jak nauczyć się programowania od zera i zostać programistą?

W artykule zastanowimy się, w jaki sposób rozpocząć naukę programowania od podstaw i jak uczyć się efektywnie, aby zostać programistą. Przenalizujemy, jaki język programowania wybrać na początek, aby nauka była bardziej efektywna oraz jakie metody nauki przyjąć.

Jak od zera zaplanować naukę programowania, aby zostać programistą?

Jeśli dopiero rozważasz zmianę branży na IT, na początek warto, abyś chociaż trochę poznał ten obszar. Technologii i różnych języków programowania jest bardzo dużo i osobom początkującym może być trudno się w nich zorientować. Dlatego zanim postawisz swoje pierwsze kroki w obszarze programowania, porozmawiaj z osobami, które mają już trochę doświadczenia, aby zdobyć informacje, czego w branży IT możesz się spodziewać.

Cennym źródłem informacji będą fora programistyczne np. Stack Overflow, Meetup.com, Reddit, blogi firmowe oraz blogi szkół programowania. W niektórych szkołach np. w szkole programowania Avendi możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji online. W trakcie konsultacji masz możliwość porozmawiania z trenerami na temat możliwych do wybrania ścieżek kariery w IT, umiejętności, które trzeba posiadać oraz sposobów efektywnego uczenia się.

Możesz też skorzystać ze wsparcia fundacji, które zajmują się pomocą w zmianie ścieżki zawodowej i zdobyciu wiedzy w obszarze programowania. Przykładowo w fundacji Sunortus znajdziesz wsparcie w wyborze języka programowania, materiałów szkoleniowych oraz ułożeniu planu szkolenia.

Jeśli chcesz natychmiast przystąpić do nauki i samodzielnie zająć się tematem, w pierwszym etapie przejrzyj ogłoszenia o pracę. Zobacz, jakich kompetencji pracodawcy poszukują i jakie są najczęściej poszukiwane technologie. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim obszarze czułbyś się najlepiej: projektując strony internetowe, tworząc raporty, programując aplikacje? Każda z tych opcji wymaga specyficznych kompetencji.

Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretny obszar, a chcesz już zacząć swoją przygodę z programowaniem, możesz rozpocząć naukę od języka Python lub od języka SQL.

Python jest bardzo popularnym językiem, którego możesz używać do programowania i analizy danych. Jest uważany za najłatwiejszy z języków programowania. SQL jest z kolei przydatny w obszarze baz danych. Osoby początkujące bardzo często zaczynają naukę od SQL, gdyż jest to język najłatwiejszy do opanowania i jednocześnie często przydatny dla programistów, nawet jeśli docelowo programują oni w Pythonie, Javie czy innym języku.

Podsumowując, na początek przejrzyj oferty pracy i spróbuj trochę poznać branżę IT, wybierz jeden konkretny język programowania i przygotuj plan szkolenia, który będziesz systematycznie realizował.

Czy samodzielnie można nauczyć się programowania i jaki język programowania najlepiej wybrać?

Sposób podejścia do nauki zależy od indywidualnych upodobań, ilości czasu, który chcesz poświęcić na naukę i możliwości finansowych. Niektórzy wybierają studia informatyczne, inni bootcampy lub kursy programowania, a jeszcze inni decydują się na samodzielną naukę podstaw programowania.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby efektywnie uczyć się programowania we własnym zakresie. Proces nauki warto zacząć od przygotowania planu nauki i ustalenia, jak ten plan możesz realizować. Bardzo ważna jest tutaj systematyczność. Możesz np. ustalić, że codziennie poświęcasz na naukę określoną ilość czasu lub podzielić materiał na tematy i ustalić, w jakim dniu opanujesz jaki temat.

Jeśli będziesz w stanie uczyć się systematycznie, powinno Ci się udać opanować podstawy wybranego języka programowania. Na początek warto rozważyć wybór prostego języka, takiego jak np. Python i rozpocząć na jego podstawie naukę kodowania. Jeśli wybierzesz prosty język, łatwiej opanujesz podstawowe koncepcje programistyczne. Logika struktur programowania, takich jak zmienne czy funkcje w różnych językach jest podobna. Jeśli opanujesz ją dobrze w jednym języku, łatwiej Ci będzie zacząć programować również w innych językach.

Zwykle na początek nauki, dla osób chcących zostać junior developerami, polecany jest język JavaScript lub Python. Python ma szersze zastosowanie i zaczęcie nauki od niego może być dla Ciebie bardziej wartościowe w kontekście szukania pracy.

Ile czasu trwa nauka programowania od zera?

Ilość czasu, który trzeba poświęcić na naukę programowania jest różna dla każdej osoby. Dużo zależy od tego, jak mocno zaangażujesz się w naukę, jakie masz tempo przyswajania wiedzy oraz na ile temat, którego się uczysz Cię zainteresuje.

Często jest tak, że jeśli temat jest ciekawy i angażujący, bardziej skupiasz się na nauce i osiągasz szybsze efekty. Dlatego tak ważne jest podjęcie próby znalezienia obszaru w IT, który będzie dla Ciebie ciekawy. Wówczas nauka i praca będzie dużo przyjemniejsza.

Poznanie podstawowej składni języka Python nie zajmuje zbyt dużo czasu. Zwykle kilkudniowy kurs Python od podstaw jest wystarczający, aby opanować podstawowe struktury programistyczne.

Kilka lub kilkanaście dni nauki pozwala jednak tylko na poznanie podstawowej składni języka. Praca programisty to tworzenie projektów, w których musisz umieć te struktury zastosować. Dlatego poznanie podstaw języka to dopiero początek na drodze do zostania programistą. Jeśli chcesz wejść do branży IT i chcesz zostać dobrym programistą, przede wszystkim musisz pisać kod w różnych projektach. Pomysły na projekty znajdziesz na takich portalach, jak GitHub i Kaggle, a także na portalach, w których zamieszczane są ogłoszenia o pracę w krótkich projektach np. upwork.

Jeśli masz możliwość, możesz spróbować podjąć pracę w charakterze stażysty lub asystenta programisty. Będziesz mógł wówczas współpracować przy realizacji rzeczywistych projektów i zobaczysz, jak używać języka, aby rozwiązywać konkretne problemy. Poznasz też w praktyce system kontroli wersji GIT i inne narzędzia używane przez programistów.

Ogólnie rzecz biorąc, aby zostać junior developerem, potrzebujesz solidnych podstaw w jakimś języku programowania oraz umiejętności rozwiązywania prostych problemów programistycznych. Nauka podstawowej składni może zająć kilka dni. Nabycie umiejętności wykorzystania tej składni w konkretnych programach może zająć od kilku miesięcy nawet do kilku lat, w zależności od Twojego tempa nauki, zaangażowania i poziomu zaawansowania, który chcesz osiągnąć.

Na początek wybierz jeden język do nauki i dobrze opanuj jego podstawy. Następnie spróbuj poszukać pierwszej pracy, aby jak najszybciej zacząć wykorzystywać język w konkretnych projektach.

Jaki język programowania wybrać i ile czasu poświęcać na naukę?

Opinie, jaki język programowania wybrać na początek są bardzo różne. Jedni uważają, że lepiej zacząć od trudnego języka, gdyż, jeśli go zrozumiesz łatwiej Ci będzie opanować wszystkie inne technologie. Inni uważają, że na początek warto wybrać prosty język.

Według nas idealnym językiem do rozpoczęcia nauki jest Python, gdyż:

  • jest to w miarę prosty język programowania – bez konieczności poznawania zaawansowanych koncepcji, takich jak programowanie obiektowe, możesz zacząć pisać swoje własne programy
  • ucząc się podstaw Pythona, robisz szybkie postępy i raczej nie zniechęcisz się do nauki
  • Python jest bardzo popularnym językiem programowania – za jego pomocą możesz pisać skrypty automatyzujące pracę, rozwiązywać problemy analityczne, tworzyć modele uczenia maszynowego oraz budować strony www
  • możesz łatwiej znaleźć pracę – bardzo wiele firm używa Pythona w różnych dziedzinach. Dzięki temu jest dużo ofert pracy, w których poszukiwane są osoby posługujące się Pythonem
  • masz szansę na znalezienie projektów, które będą dla Ciebie interesujące, gdyż Python używany jest w bardzo różnych projektach – od automatyzacji pracy, przez analizę po tworzenie aplikacji webowych.

Warto mieć na uwadze, że w trakcie swojej kariery programiści przeważnie używają więcej niż jednego języka. Dlatego na początek dobrze jest wybrać prosty język, który jak najszybciej opanujesz i będziesz mógł zacząć szukać praktycznych projektów. W kolejnych etapach będziesz poszerzał wiedzę o nowe technologie i języki programowania.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama