Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska Polską Stolicą Recyklingu (galeria)

8 marca 2024 r. Kongres Miast i Biznesu – Kaucja-Edukacja-Środowisko wyłonił zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. W konkursie zwyciężyła Biała Podlaska. Miasto otrzymało tytuł i główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, przyznaną bialskiej Szkole Podstawowej nr 2.

11 marca 2024 roku podczas briefingu prasowego Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oficjalnie poinformował o zdobyciu przez miasto zaszczytnego tytułu Polskiej Stolicy Recyklingu i związanej z nim nagrody pieniężnej. Kwotę wysokości 50 tysięcy zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej.

W tej kadencji nie ustajemy w naszych ambicjach walki o najwyższe laury i najbardziej zaszczytne tytuły w skali ogólnopolskiej, pokazujące jak bardzo aktywny, ambitnym i zgranym samorządem jesteśmy w Białej Podlaskiej. Wszyscy w ostatnich latach zdążyliśmy przywyknąć, że dzierżymy zjawiskowo wywalczony już dwukrotnie tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Jakby tego było mało, dziś mamy przyjemność zaprezentować państwu kolejny z zaszczytnych wywalczonych przez nas – mieszkańców Białej Podlaskiej tytułów. Zostaliśmy wyłonieni w ogólnopolskim konkursie, jako Polska Stolica Recyklingu. Dzięki fenomenalnemu zaangażowaniu mieszkańców naszego miasta, w przeprowadzonej od września do kwietnia zbiórce elektrośmieci – mówił włodarz miasta nad Krzną.

W kategorii miast zwycięzcą zostało właśnie miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. Równocześnie w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów.

Zadanie miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej – mówiła Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Biała Podlaska jako zwycięskie miasto otrzymała tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

 – Drugim z wywalczonych przez mieszkańców Białej Podlaskiej laurów jest imponująca nagroda 50 tysięcy zł wywalczona przez Szkołę Podstawową nr 2 w konkursie na EKOzwroty. Są to przesyłki z używanymi rzeczami nadającymi się ponownie do użytku, którym w ten sposób nadaje się drugie życie, przyczyniając się do zmniejszania ilości odpadów. Biała Podlaska stała się miastem najbardziej efektywnym w tej ogólnopolskiej rywalizacji. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom miasta, nie tylko środowiskom szkolnym, ale wszystkim przynoszącym przedmioty do recyklingu lub ponownego użycia. W ten sposób promujemy piękne imię Białej Podlaskiej w przestrzeni całego kraju – podsumował prezydent Litwiniuk.

 – Gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy  włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne – dodała Kinga Rodkiewicz.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracował: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama