Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Tradycje dworów szlacheckich, Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości” w Romanowie (film) (galeria)

Starosta bialski i dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprosili do romanowskiego dworu na wydarzenie z cyklu „Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości”.

W dniu 25 lutego o godzinie 15.00 w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyło się cykliczne wydarzenie pt. „Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości”. Zaproszeni goście i zarządzający założeniami dworsko-parkowymi rozmawiali o historii obiektów oraz o doświadczeniach związanych z ich prowadzeniem i restauracją.

W programie wydarzenia znalazło się:
– powitanie gości,
– otwarcie wystawy czasowej: „Domy mają fizjonomią wiek swój wypisany na czole – o ziemiańskich siedzibach Kraszewskich i Janie – ziemianinie wyjątkowym”,
– wykład profesora Andrzeja Markowskiego „O języku w XIX-wiecznych dworach”.

Na wystawie „Domy mają fizjonomią wiek swój wypisany na czole…” zaprezentowane zostały fotografie dworów ziemiańskich związanych z rodem Kraszewskich, m. in. Romanów, Dołha, Omelno, Kisiele, Pieńki. Z Podlasia i z Wołynia.

Odtworzona XIX-wieczna biblioteka dworska kryje wiele niespodzianek: m. in. rękopisy Józefa Ignacego i Kajetana, pamiętnik wnuczki pisarza Koci Kraszewskiej, książki z dawnej romanowskiej biblioteki Kajetana i Krzysztofa Kraszewskich, dziś już w zasobach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Białym krukiem wystawy jest niewątpliwie akt nadania Błażejowi Malskiemu rangi chorążego w Korpusie Husarzy Narodowych z 1781 roku, z podpisem Stanisława Augusta.

Wydarzenie było również okazją do upamiętnienia Jana, nestora rodu Kraszewskich. W roku 2024 mija 160. rocznica jego śmierci.

 

materiał: Radio Biper, Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Jan Kowalski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama