Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Sława Przybylska zaśpiewała w Międzyrzecu Podlaskim (film)

26 lutego na scenie sali widowiskowo - kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim gościła piosenkarka Sława Przybylska, której imię nosi miejscowe kino. Artystce towarzyszył podczas koncertu akompaniator Janusz Tylman.

Sława Przybylska urodziła się 2 listopada 1932 roku w Międzyrzecu Podlaskim jako córka Józefa i Marianny Przybylskich. Artystycznie zaczęła się udzielać już w czasie studiów, jako solistka zadebiutowała w w Studenckim Teatrze Satyryków. W 1957 r. zwyciężyła w organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy amatorów. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Pamiętasz była jesień” nagrana w 1958 r. do filmu „Pożegnania”. Śpiewała również piosenki znane m.in. z filmów „Popiół i diament” i „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy oraz „Rozstanie” Wojciecha Jerzego Hasa. Współpracowała z teatrami i grupami kabaretowymi, nagrała też własne płyty. W jej repertuarze znalazły się również piosenki w języku jidysz i hebrajskim.

Pochodzę z Międzyrzeca Podlaskiego – mówiła w 2005 roku w wypowiedzi dla „TeleRzeczpospolitej”. – Małego miasteczka, które przed wojną w większości było żydowskie. Nasz dom był zawsze otwarty, mieliśmy przyjazne kontakty z żydowskimi sąsiadami. Docierały do mnie echa ich pieśni i obrzędów. Śpiewaniem żydowskich piosenek chciałam wznieść osobisty pomnik pamięci tych ludzi. To mój szczególny hołd dla tych wszystkich małych dziewczynek, z którymi się bawiłam, a potem znalazły się w transporcie do Treblinki„. (cytat: https://culture.pl/pl/tworca/slawa-przybylska)

Piosenkarka nie tylko urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, ale jest również jego honorową obywatelką. Podczas koncertu w dniu 25 lutego, który został zorganizowany przez władze miejskie i MOK jako bezpłatny dla uczestników, artystka zaśpiewała najbardziej znane utwory z własnego repertuaru, zarówno te starsze jak i najnowsze.

Tutaj zaczęło się moje śpiewanie i tutaj zaczęło się moje poczucie piękna, właśnie na śpiewnym, zielonym Podlasiu w Międzyrzecu Podlaskim – mówiła podczas występu Sława Przybylska, wspominając również Drelów, gdzie często przebywała w dzieciństwie i gdzie urodziła się jej mama.

Akompaniował jej Janusz Tylman.

Piosenkarka, która w tym roku świętuje swoje 92 urodziny, nadal świetnie czuje się na scenie, czego przykład dała właśnie podczas koncertu w Międzyrzecu Podlaskim. Śpiewane utwory przeplatała różnymi wspomnieniami z lat młodości. Jej występ uwieńczyła owacja na stojąco.

Podziękowania za występ i kwiaty na ręce Sławy Przybylskiej złożyli wspólnie zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Marciniuk.


fot. Paweł Łysańczuk, FB


fot. Paweł Łysańczuk, FB

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

  1. Przepiękny koncert,przepiękna muzyka i wspaniałą artystka….która dala pokaz wspaniałej klasy i humoru ,byliśmy i podziwialiśmy z małżonką….wielkie brawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama