Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska z szansą na zaszczytny tytuł. Zbliża się finał Polskiej Stolicy Recyklingu

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu.

O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczy również Biała Podlaska. W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje miejskie. O główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych rywalizowały Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz Bursa Szkolna z Białej Podlaskiej.

W kategorii Miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. – Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zwycięskie Miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

Nadaj rzeczom nowe story – instytucje w grze

Równocześnie, w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów.

W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów.
W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących. Przedmioty niespełniające norm – do profesjonalnych zakładów przetwarzania, co umożliwia maksymalny odzysk surowców. Przy pomocy naszej usługi, każdy może odesłać niepotrzebny sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie, zabawki czy książki. W ubiegłym roku Polacy nadali takich przesyłek dziesiątki tysięcy
– powiedział Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Łączna pula nagród wyniesie 150 tysięcy złotych. Szansę na nagrodę mają również Szkoła i Bursa z Białej Podlaskiej, których społeczność zaangażowała się w program Polska Stolica Recyklingu nadając EKOzwroty.

 – Już teraz gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy  włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Kaucja, edukacja, środowisko

Kongres Miast i Biznesu zgromadzi włodarzy miast, przedstawicieli samorządów lokalnych, ekspertów z dziedziny ESG, green city, edukacji ekologicznej oraz systemu kaucyjnego. – Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem Polskiej Stolicy Recyklingu i wspierać wydarzenie naszym doświadczeniami. Współpracując już z blisko 60 miastami w całej Polsce wiemy, jak ważna jest rozmowa i wymiana doświadczeń ze wszystkimi grupami odbiorców. To właśnie dzięki takim dyskusjom z sukcesem rozwijamy nasz Program InPost Green City oraz realizujemy cele zrównoważonego rozwoju Grupy InPost wśród społeczności lokalnych – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. W czasie wydarzenia ponad pół tysiąca

Uczestników będzie miało okazje wysłuchać kilkunastu  prelekcji  i debat. Kongres będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów lokalnych w kontekście edukacji ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego  i budowania „smart community”.

* * *

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory.

Partner merytoryczny: InPost Green City.

Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu.

 

materiał: Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracowanie: Jan Kowalski

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama