Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Muza, która łączy

Pogranicze polsko-ukraińskie to miejsce, gdzie krzyżują się ścieżki wielu kultur, ukształtowały się więc wspólne lub podobne obyczaje, a jednocześnie, w poszukiwaniu tożsamości, każda z grup kultywuje własny styl życia. Zespół projektu MuzA pokazał tę wspólną kulturę, ożywił ją i nadał jej współczesny wymiar.

Twórców w muzyce interesowały głównie wspólne wątki – to, co łączy, a nie to, co jest odmienne. Punktem wyjścia było poszukiwanie śladów folkloru i wspólnego dziedzictwa muzycznego. Uczestnicy projektu wybrali repertuar oparty na muzyce tradycyjnej –różnorodny, ale spójny zestaw utworów atrakcyjnych dla publiczności. Został on następnie twórczo wzbogacony o współczesne trendy przez doświadczonych muzyków z lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja i zespołu Joryj Kłoc z Ukrainy – kapele związane od lat z kulturą pogranicza. Muzycy uczestniczyli w cyklu indywidualnych prób i grupowych warsztatów, a także przygotowali wspólny utwór, który wraz z 12 tradycyjnymi polskimi i ukraińskimi pieśniami, znalazł się na płycie CD, wydanej w nakładzie 1000 egzemplarzy i rozprowadzanej bezpłatnie. Zorganizowano też wspólne koncerty m.in.: w Lublinie, Sanoku i Cieszanowie. Projekt ukazuje piękno bogatego dziedzictwa muzycznego i przyciąga szerokie grono miłośników muzyki folkowej. Działania pozwalają poznać i zaakceptować wielokulturowość tradycji. Nawiązane dzięki projektowi więzi i relacje stały się podstawą do dalszej współpracy muzyków z obu stron granicy.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki realizacji projektu pn. „Muzyka Pogranicza” dofinansowanego ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej PL-(BY)-UA 2014-2020.

Dofinansowanie z UE: blisko 60 tys. euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)

Lider projektu: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://www.pbu2020.eu/pl/projects2020/687

https://www.pbu2020.eu/pl/news/2415

Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)1-Ukraina 2014-2020

Działający od 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wsparł prawie 160 projektów o wartości ponad 160 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ok. 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

materiał: Cross-Border Cooperation Programme
tekst i zdjęcia: Alicja Wosik-Majewska Head of the Branch Office Cross-Border Cooperation Programme
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama