Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 25 lutego 2024
, godz. 15:00
Starosta bialski Mariusz Filipiuk i dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie Krzysztof Bruczuk zapraszają na wydarzenie z cyklu "Tradycje dworów szlacheckich - Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Uroczystość odbędzie się 25 lutego o godz. 15:00 w romanowskim dworze.

W programie:
– powitanie gości
– otwarcie wystawy czasowej: „Domy mają fizjonomią wiek swój wypisany na czole – o ziemiańskich siedzibach Kraszewskich i Janie – ziemianinie wyjątkowym”
– wykład profesora Andrzeja Markowskiego „O języku w XIX-wiecznych dworach”

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie dworów ziemiańskich związanych z rodem Kraszewskich, m. in. Romanów, Dołhe, Omelno, Kisiele, Pieńki… Z Podlasia i z Wołynia. Odtworzona XIX-wieczna biblioteka dworska kryje wiele niespodzianek: m. in. rękopisy Józefa Ignacego i Kajetana, pamiętnik Koci Kraszewskiej (wnuczki pisarza), książki z niegdysiejszej romanowskiej biblioteki Kajetana i Krzysztofa Kraszewskich (dziś w zasobach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie). Ale białym krukiem wystawy jest niewątpliwie akt nadania Błażejowi Malskiemu rangi chorążego w Korpusie Husarzy Narodowych z 1781 r., z podpisem Stanisława Augusta.

Wydarzenie będzie również okazją do upamiętnienia Jana, nestora rodu Kraszewskich, bowiem w 2024 r. mija 160. rocznica jego śmierci.

Pozostając w klimacie dworskiej tradycji i pamięci o rodzie Kraszewskich wróćmy wspomnieniem do Romanowa z lat młodości Józefa Ignacego Kraszewskiego:
Spektakl „Józef Ignacy Kraszewski – dzieciństwo i lata młodości” (film) (galeria) <<==>> LINK
oraz

 

materiał, tekst: Muzeum w Romanowie
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama