Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: „Moja droga do dojrzałości” – wernisaż wystawy drzeworytów łódzkiego artysty Sebastiana Skowrońskiego

Wydarzenie zorganizowała Galeria Podlaska oraz Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Wystawie patronuje Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Wernisaż wystawy prac drzeworytowych Sebastiana Skowrońskiego „Moja droga do dojrzałości” odbył się w śnieżno-deszczowy piątek 9 lutego. Powrót zimowej aury sprawił, że do Galerii Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 przybyli najwytrwalsi bywalcy bialskiej oazy sztuki oraz miłośnicy techniki drzeworytowej. Wśród nich znaleźli się także entuzjaści twórczości Sebastiana Skowrońskiego.

Dla mnie ta droga to jest cały czas praca twórcza. Najbardziej pochłaniają mnie techniki mieszane, gdzie cały czas poprzez różnego rodzaju doświadczenia poszukuję. Wtedy pojawiają się najlepsze pomysły, wrażenia i odczucia. Dla mnie istotne jest ciągłe działanie, poszukiwanie formy, wydobywania kreski na różne sposoby. Poruszam różną tematykę, ale wszystko obraca się wokół ciała człowieka. Szukam ciągle nowych pomysłów, także w technikach eksperymentalnych. Chciałbym żeby to co tworzę było moje, własne – powiedział autor prac eksponowanych na wystawie. Artysta podziękował przybyłym za zainteresowanie jego sztuką i zachęcił zebranych do zadawania pytań oraz podjęcia dyskusji.  

Sebastian Skowroński (pseudonim Fojbos) tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, fotografii. Również pisze, m.in. krótkie teksty performatywne. Urodził się w 1976 r. w Łodzi. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych w Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi, gdzie w 2005 roku otrzymał dyplom licencjacki z Grafiki ze specjalizacją z fotografii klasycznej u prof. Marka Herbika. W 2009 roku otrzymał kwalifikacje nauczycielskie na studiach podyplomowych w zakresie Przygotowania Pedagogicznego w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2011 roku obronił dyplom magisterski w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej oraz wykonał aneks z malarstwa u prof. Andrzeja Mariana Bartczaka.

W 2016 roku był nominowany do nagrody „The 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland” w Rumunii, a w 2017 nominowany do udziału w albumie The Best Polish Illustrators 3.

Oglądając wystawę Sebastiana Skowrońskiego „Moja droga do dojrzałości” warto było zwrócić uwagę na jedną z najstarszych technik graficznych – drzeworyt. Jest to dawna metoda wnosząca jednocześnie powiew sztuki nowoczesnej. Pomijając współczesne rozwiązania przenoszenia grafiki na najbardziej popularne t-shirty, czy torby – to właśnie wszelkiego rodzaju wypukłodruki pozwalają w domowym zaciszu przenieść pracę ręczną na materiały użytkowe. Oglądając wystawę młodzi mogą patrzeć właśnie pod tym kątem, zaś koneserzy poszukiwać opowieść w kunszcie kompozycyjnym, różnorodności tematycznej zespolonej drogą dorastania, a więc kształtowania się czarno-białych słów w giętkich liniach metafor.

Zabierając głos na wernisażu Sebastian Skowroński wyjaśnił nie tylko źródła swoich inspiracji twórczych, ale także omówił szczegóły stosowanych w pracy artystycznej technik, m.in. drzeworytu i linorytu.

Kameralna atmosfera zimowego wieczoru w Galerii Podlaskiej sprzyjała rozmowom o sztuce i wymianie opinii na temat twórczości autora prac zgromadzonych na wystawie.

Sebastian Skowroński regularnie, od 2013 roku, interpretuje swoją twórczość na własnym blogu sebastianskowronski.com. Ponadto dzieli się wewnętrznymi przemyśleniami odnośnie sztuki współczesnej, realizując autorski projekt „Druk wypukły w Polsce oraz łódzka grafika” w blogowej formie na drzeworyt.pl oraz grafikalodzka.pl.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jan Kowalski
opracowanie: Jan Kowalski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama