Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Studziance powstanie stacja meteorologiczna

Gmina Łomazy podpisała umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach której przy świetlicy w Studziance powstanie stacja meteorologiczna dostarczająca niezbędnych informacji o sytuacji pogodowej.

W styczniu bieżącego roku wójt Jerzy Czyżewski oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie podpisali umowę o budowie stacji meteorologicznej planowanej do realizacji w ramach środków z Banku Światowego. Po wizji terenowej działek gminnych ostatecznie wybrano teren przy świetlicy w Studziance. Proponowana nieruchomość spełnia wymogi dotyczące reprezentatywności pomiaru wysokości opadu atmosferycznego.

Na nieruchomości planowane jest zainstalowanie urządzeń automatycznej stacji meteorologicznej (opadowej) w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, ogrodzenia oraz niezbędnej infrastruktury technicznej. Nowa stacja wejdzie w skład sieci pomiarowo-obserwacyjnej Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Stacja pozwala także na informowanie mieszkańców o sytuacji pogodowej w miejscowościach. Dzięki dobremu rozmieszczeniu w różnych zakątkach Polski, pozyskiwane z nich dane mogą być szczegółowe. 

Obecnie w Polsce na dzień dzisiejszy działają 923 stacje meteorologiczne z czego 28 znajduje się w woj. lubelskim. Podstawowym zadaniem IMGW jest informowanie społeczeństwa o przewidywanych oraz zaistniałych zmianach pogodowych mogących zagrozić zdrowiu, życiu, jak i przyczynić się do utraty majątku. Dzięki stacjom pogoda w Polsce jest na bieżąco monitorowana, aktualizowana i sprawdzana pod kątem zmian klimatycznych i każdy obywatel Polski może być na bieżąco informowany o warunkach atmosferycznych.

 

materiał, tekst: UG Łomazy
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama