Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Województwo: Bagaże z okazami CITES

Kolejne w ostatnich dniach chronione okazy CITES zatrzymali funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Podczas kontroli prowadzonych na przejściu granicznym w Hrebennem i w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie ujawnili tabletki z ekstraktem z konika morskiego oraz muszlę przydaczni. Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów (w tym np. przedmiotów pamiątkowych, medykamentów i suplementów diety), reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Ponieważ handel dzikimi zwierzętami i roślinami przekracza granice państw – na Służbie Celno-Skarbowej spoczywa obowiązek kontroli przewozu przez granicę tego typu okazów.

Oddział Celny w Hrebennem

Ostatnio, w bagażach trojga podróżnych z Ukrainy, funkcjonariusze znaleźli kapsułki z ekstraktem z konika morskiego – łącznie 1200 szt. Konik morski, z uwagi na zagrożenie wyginięciem, objęty jest ochroną na podstawie konwencji CITES.

800 szt. tabletek specyfiku funkcjonariusze wykryli w bagażu pasażerki, która podróżowała autobusem relacji Ukraina – Polska. Kilka dni później 300 szt. tabletek znaleźli w bagażu mieszkańca Ukrainy, który granicę w Hrebennem przekraczał samochodem osobowym. Kolejne 100 szt. znajdowało się w bagażu innego podróżnego z Ukrainy, pasażera pojazdu osobowego.

Podróżni nie zgłosili specyfików przy kontroli celnej. Nie posiadali też odpowiednich dokumentów, na podstawie których wyroby z CITES można legalnie wwieźć do Unii Europejskiej.

Oddział Celny Pocztowy w Lublinie Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie kontrolują tysiące przesyłek z całego świata. Ostatnio w jednej z przesyłek wykryli muszlę przydaczni – okaz CITES. Towar zadeklarowany był w dokumentach jako upominek. Przesyłka nadana została w Ukrainie, a jej adresatką była mieszkanka województwa wielkopolskiego. Kobieta nie dostarczyła właściwego zezwolenia CITES na import okazu chronionego, w związku z czym muszla została zatrzymana do dalszego postępowania.
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Przewóz przez granicę okazów CITES Przypominamy, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub do których są przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nielegalny wwóz do UE okazów CITES

W styczniu 2024 r. funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili już 7 przypadków nielegalnego wwozu na teren UE okazów CITES – jak na razie daje to naszej izbie pierwsze miejsce wśród 16 izb administracji skarbowej w kraju. Poza wspomnianymi tabletkami z wyciągiem z konika morskiego i muszlą przydaczni udaremniono też przewóz dwóch żywych papug (żako i mnicha nizinna). 

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
tekst i zdjęcia: Michała Derusia Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama