Reklama

Reklama

Reklama video

W Terespolu wybrzmiały najpiękniejsze kolędy wschodniosłowiańskie (film) (galeria)

Podczas dwudniowego XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich na terespolskiej scenie gościły chóry i zespoły z Polski oraz zagranicy prezentujące najpiękniejsze utwory o tematyce świątecznej.

Celem festiwalu w Terespolu jest kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia, wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty oraz przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów.

Po raz kolejny dobry i miłujący człowieka Bóg gromadzi nas w Miejskim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu na wyjątkowym wydarzeniu opowiadającym o przyjściu jego syna na świat. Tajemnica narodzin Boga i człowieka w jednej osobie Jezusa Chrystusa od 2000 lat jest źródłem nadziei, wiary i głębokiej miłości, w której świat niebiański jednoczy się z tym, co ziemskie. Wędrujemy do Betlejem, by ujrzeć wielką skromność w chwale, by zobaczyć pana wszystkiego, zamkniętego w grocie, by jeszcze raz zdumiewać się nad wielkim bożym planem zbawienia, gdzie przychodzi Bóg nie po to, by mu służono, ale by służyć. Jako ludzie dobrej woli po raz dwudziesty siódmy będziemy wchodzić w doświadczenie fenomenu kultury, jakim jest kolęda. Wschodnie pogranicze, czyli ziemie, na których się znajdujemy, stanowi unikalną przestrzeń do hybrydyzacji kulturowej, czyli przenikania różnych kultur, tradycji, obrzędowości, dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Terespolskie kolędowanie jest podkreśleniem tego, że mamy świadomość wyjątkowości naszej wiary i naszego regionu, gdzie dominuje wielokulturowość, wielowyznaniowość i wielopokoleniowa żywa tradycja. Właśnie przez krótkie utwory muzyczne będziemy próbowali przekraczać liczne granice i bariery: językowe, kulturowe i wyznanione. A najwyższym celem jest opowiadanie o Bogu, pełnym miłości i wiary w człowieka – mówił proboszcz parafii św. ap. Jana Teologa w Chełmie ks. Jarosław Szczur.

Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego, wykonawcy traktowani są równorzędnie i prezentują kolędy z uwzględnieniem utworów tradycyjnych dla kościoła wschodniego.

Do udziału w festiwalu zgłosili się następujący wykonawcy:

  1. Zespół Śpiewaczy Echo Polesia – Terespol
  2. Wspólny występ Chórów Towarzystwa Śpiewaczego Varslavia:
    – Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia
    – Zespół Dziecięcy Mała Varslavia – Warszawa
  3. Chór z Domu Kultury – Łuck (Ukraina)
  4. Chór Centrum Kultury Prawosławnej – Chełm
  5. Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej – Bielsk Podlaski
  6. Chór Młodzieżowy parafii katedralnej pw. św. Marii Magdaleny – Warszawa
  7. Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Lublinie
  8. Chór Wołyńskie Dzwony Łuck (Ukraina)
  9. Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Ap. i Ewangelisty Jana Teologa – Terespol
  10. Chór Nadbużańszczyzna Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
  11. Chór Rodziny Susidko – Sławatycze
  12. Chór Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej – Sławatycze
  13. Chór Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego – Siemiatycze
  14. Chór Centrum Kultury Prawosławnej – Biłgoraj
  15. Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj życie”, natomiast darczyńcami Powiat Bialski oraz firma Wipasz.

Przesłuchania odbyły się w sali sportowej Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu.

Ten festiwal dawno już uzyskał pełnoletność. Cieszę się niezwykle, bo jest to ogromna promocja – podkreślił burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk, który jako gospodarz uczestniczy w wydarzeniu już po raz osiemnasty. – Znajdujemy się w okresie Bożego Narodzenia i nie jest ważne, czy jesteśmy obrządku prawosławnego, czy katolickiego. Kolędy mają przede wszystkim wielbić Jezusa Chrystusa, jedynego zbawiciela świata, który się narodził ponad 2000 lat temu. Nasza przygoda na ziemi jest naprawdę krótką przygodą i wydaje mi się, że tego typu festiwale są jednymi z najważniejszych, jeśli chodzi o duchowość. 

Terespol jako miasto szczyci się zarówno wielokulturowością, jak i wielowyznaniowością. Zauważa się tu spójne przenikanie i doskonałą współpracę w tym zakresie. Również logistycznie stanowi świetne miejsce do organizacji tego typu przedsięwzięć.

Cała historia Terespola pokazuje, że w tym miejscu przez wieki żyli ludzie różnych kultur i wyznań. A biorąc pod uwagę również obecną sytuację, możemy wykonawcom zapewnić miejsce do występów, garderoby posiłki. Wszystko znajduje się w jednym obiekcie, uczestnicy nie muszą się przemieszczać, więc ze względów organizacyjnych jest to bardzo dobre miejsce – stwierdza dyrektor MCKSiR w Terespolu Anna Pietrusik.

 

materiał: Radio Biper Terespol
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama