Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rozbudowa wiaduktu ułatwi skomunikowanie miasta i gminy Biała Podlaska z autostradą A2 (film)

25 stycznia w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, podczas której została omówiona kwestia rozbudowy wiaduktu w ciągu ulicy Janowskiej. W bliskiej przyszłości będzie stanowił on najważniejszy element łączący ruch komunikacyjny pomiędzy miastem, gminą i autostradą A2.

Konieczność rozbudowy wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 811 (ul. Janowska) zlokalizowanego nad drogą krajową nr 2 pojawiła się wraz z przybliżającą się do Białej Podlaskiej nitką autostrady A2. Wiadukt stanowi istotny element wprowadzenia ruchu do miasta i wyprowadzenia go w kierunku autostrady (węzeł w Ciciborze) przy zachowaniu bezpieczeństwa i bezkolizyjnych punktów.

Od kilku lat jako samorząd miejski przygotowujemy Białą Podlaską na przyszłe skomunikowanie jej ze światem poprzez przebieg autostrady A2. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej w 2026 r. będziemy już mogli z Białej Podlaskiej autostradą dotrzeć do już istniejącego i użytkowanego odcinka, który dziś kończy się w najbliższym sąsiedztwie Kałuszyna. Wobec takiej perspektywy przystąpiliśmy do planowania i sukcesywnej realizacji rozwoju układu drogowego w naszym mieście, który zoptymalizuje sposób wprowadzania ruchu z autostrady do naszego miasta i sposób jego wyprowadzania – mówił prezydent miasta Michał Litwiniuk.

W ostatniej kadencji samorząd wykonał dwupasmowy odcinek ul. Janowskiej pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Armii Krajowej i aleją Jana Pawła II, powstało turbinowe rondo na skrzyżowaniu z aleją, a w najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie kolejnego odcinka dwupasmowej jezdni ul. Janowskiej pomiędzy rondem a wiaduktem nad drogą krajową nr 2. Przed wiaduktem w miejscu ronda tymczasowego na skrzyżowaniu z ul. Sobieskiego powstanie rondo turbinowe. Przebudowane zostanie również rondo na skrzyżowaniu ul. Janowskiej z Armii Krajowej i Okopową.

To wymiar naszego zaangażowania, w połowie już zrealizowanego, w drugiej połowie przygotowanego, jeśli chodzi o program funkcjonalno-użytkowy i przetarg, który za chwilę ogłosimy. Dochodzimy jednak do miejsca, w którym zakres potrzebnych prac i modernizacji układu drogowego przekracza możliwości miasta i będzie wymagał wsparcia budżetu państwa – zaznaczył włodarz.

Podczas konferencji prasowej zostały przedstawione rozwiązania dla inwestycji, która według planów powinna zostać wykonana przed oddaniem do użytku budowanej autostrady. 

Przebudowy, jak wyjaśnił włodarz, wymaga sam wiadukt nad obwodnicą miasta, na którym występują obecnie punkty kolizyjne, jak również drogi dojazdowe, które w dotychczasowym stanie mogą stanowić tzw. „wąskie gardło” i konieczne jest przebudowanie ich do formuły dwupasmowej. Granice administracyjne miasta sięgają ulic Kolonia Francuska i drogi prowadzącej do wsi Rakowiska przez osiedle Amelin. W tym miejscu ma powstać rondo, które upłynni rozprowadzanie ruchu do okolicznych wiosek i planowanych w tej okolicy terenów inwestycyjnych.

Dwupasmowej formuły wymaga również kolejny odcinek biegnący do węzła Biała Podlaska w Ciciborze Dużym. Co istotne, wprowadzone rozwiązania pozwalają zachować urokliwą aleję drzew rosnących wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 811.

Zalety przedstawionej koncepcji:
– rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 811 do dwóch jezdni, każda o dwóch pasach ruchu
– zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu – ograniczenie potencjalnych punktów kolizji i przecięć potoków ruchu
– skrócenie czasu dojazdu służb ratunkowych
– otwarcie miasta i okolic na nowych inwestorów
– rozwój miasta i okolic – utworzenie nowych terenów przeznaczonych potencjalnie pod inwestycje i usługi oraz powstanie nowych miejsc pracy
– sprawne połączenie jednostki wojskowej z autostradą
– lepsze skomunikowanie miasta z regionem w osi północ – południe
– zwiększenie komfortu podróżnych
– zachowanie alei starych drzew rosnących wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 811.

Poparcie dla przedstawionej koncepcji wyraził goszczący tego dnia w Białej Podlaskiej i uczestniczący w konferencji wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Jestem pod dużym wrażeniem tempa rozwoju Białej Podlaskiej. Chcę państwa poprosić, abyście mnie przyjęli do tej swojej bialskiej rodziny, do waszej drużyny, w której chciałbym być. Chciałbym was wspierać. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, będę pomagał zarządowi miasta i panu prezydentowi w dbaniu i zabieganiu o wasze interesy w Ministerstwie Infrastruktury.

W konferencji wzięli również udział przedstawiciele urzędu miasta: zastępca prezydenta Maciej Buczyński, naczelnik gabinetu prezydenta Wojciech Sosnowski, naczelnik wydziału dróg Renata Tychmanowicz i kierownik referatu budowy dróg Paweł Kołodziejski oraz przedstawiciel Gminy Biała Podlaska skarbnik Krzysztof Radzikowski.

Rozbudowa wiaduktu i infrastruktury komunikującej miasto z autostradą jest niezwykle istotna również dla mieszkańców gminy Biała Podlaska, na której terenie będą przebiegały ważne elementy wprowadzające i wyprowadzające ruch. Obecny na konferencji skarbnik Krzysztof Radzikowski mówił o dobrze układającej się współpracy miasta i gminy Biała Podlaska oraz wspólnych inwestycjach w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF). – Dzisiejsza koncepcja dotyczy również terenów położonych na obszarze gminy. Jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, która spełnia ich oczekiwania i poprawi znacznie bezpieczeństwo i komunikację z dwoma dużymi osiedlami, które cały czas powstają i rozbudowują się na granicy miasta i gminy: Amelin i Relaks. To inwestycja bardzo strategiczna dla tego obszaru, ponieważ komunikuje i gminę i miasto z autostradą, która jest szansą dla całego naszego regionu – podkreślił skarbnik gminy Krzysztof Radzikowski.

 

materiał: Radio Biper Miasto Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

3 odpowiedzi

  1. Primo-Warto podkreślić, że dawniejsza koncepcja zapewne też dotyczyła terenów położonych na obszarze gminy bo niby jakich innych miałaby dotyczyć skoro przebiegała przez teren gminy. Secundo-Dla mieszkańców bardzo ważne jest bezpieczeństwo a wzmożony ruch jaki powstanie na drodze między autostradą a wiaduktem wcale nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wręcz odwrotnie, żeby coś poprawić w tym względzie należy wybudować bezpieczne połączenie dróg , czyli np rondo z osiedlem Relax jak to widać na planach. Tertio-Osiedle Amelin nie rozbudowuje się bo już dawno temu powstało , mało tego oczekiwania mieszkańców osiedla są takie żeby nie mieć nic wspólnego z Janowską , wręcz marzą żeby się odgrodzić od Relaxu i Janowskiej. Quatro-Inwestycja powstająca na danym obszarze z reguły jest strategiczna dla tego obszaru bo niby dla jakiego obszaru miałaby być strategiczna skoro tu powstaje , rzecz w tym aby współgrała z zamiarami i planami tego terenu a o tym ani słowa . Quinto- jakieś konkrety?

    1. do Pana kandydata na Wójta (obecnie skarbnika), jedno z dużych rozbudowujących się osiedli Amelin to 22 posesje które są zabudowane od wielu lat, wolnych działek tam nie ma a tym samym możliwości rozbudowy; prosiłbym o więcej rzetelności w wypowiedziach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama