Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Na Kodeń Marsz!”. Kodeń uczcił rocznicę zwycięskiej bitwy Powstania Styczniowego (film) (galeria)

Mieszkańcy gminy Kodeń, ale też sympatycy jej historii z różnych zakątków regionu, spotkali się późnym popołudniem 21 stycznia w lasku Borek, skąd ruszyli śladami powstańców styczniowych. W Bazylice św. Anny miała miejsca uroczysta msza święta, po której przy pomniku powstańców odbył się apel pamięci. Tak uczczono już po raz kolejny rocznicę zwycięskiej Bitwy o Kodeń, która została stoczona w 1863 r.

Pomimo mrozu, śniegu i ciemności w lasku Borek zebrała się grupa osób, której celem było uczczenie 161. rocznicy Bitwy o Kodeń, która rozegrała się w dniach 22/23 stycznia 1863 r. Z dumą i banerem w kolorze flagi, z napisem „Chwała bohaterom”, przemaszerowali do Kodnia przypominając o ważnych dla społeczności wydarzeniach, które, choć przyniosły ludności wiele prześladowań, a samej miejscowości utratę statusu miasta, stały się symbolem walki o niepodległość.

Wiemy, że ataków powstańczych nie było wiele w całym Królestwie Polskim. W tę noc zwycięstwo miało miejsce tylko w Kodniu. W kilku innych miejscowościach albo Rosjanie uciekli, albo nie bronili tego, a powstańcy te miejsca zdobyli. Natomiast tutaj odbyła się ta niewielka bitwa i była zwycięska – przypomniał dyrektor ZPO w Kodniu Jacek Malarski przybliżając uczestnikom wydarzenia historię zwycięskiej bitwy.  – Powstanie styczniowe było powstaniem najbardziej tragicznym, bo represje były wprost straszliwe. Władze carskie chciały nam Polakom wybić z głowy jakiekolwiek powstania. Polacy zapłacili niezwykle srogą karę. Niemniej powstanie to było niezwykłym zaczynem. Przechowywana pamięć o tym tragizmie i pielęgnowanie tradycji powstańczej spowodowało to, że u progu wieku XX, kiedy Polska znów mogła odzyskać niepodległość, wtedy pamięć powstania i hołd składany powstańcom, miała szczególne znaczenie. I my dzisiaj spotykamy się w lesie Borek, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w styczniową noc zdecydowali się zaatakować Kodeń.

W samym Kodniu w Bazylice św. Anny została odprawiona msza święta, po której przy pobliskim pomniku Powstańców Styczniowych odbył się apel poległych. Wspominano dawne wydarzenia i ich historyczne uwarunkowania i złożono kwiaty. – Cieszę się, że już od tego roku uroczystość będzie odbywała się tu, przy tym pomniku, którego odsłonięcie odbyło się 13 sierpnia – mówił wójt Jerzy Troć dziękując wszystkim zaangażowanym w powstanie pomnika.

Więcej o odsłonięciu pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu:
W Kodniu odsłonili pomnik upamiętniający Powstanie Styczniowe (film) (galeria) <<==>> LINK

Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia, Zespół Placówek Oświatowych oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu.

W uroczystości uczestniczył m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, który został uhonorowany Medalem „Za Zasługi Dla Gminy Kodeń”. – Dziś dzień, w którym wspominamy zwycięską bitwę pod Kodniem, bohatersko walczących powstańców. Zadajemy sobie pytanie, czy było warto po raz drugi w XIX wieku spróbować odzyskać niepodległość. Ten zryw był okupiony ogromną daniną krwi, represjami. Odpowiedź może być tylko jedna, oczywiście, że było warto. Powstańcy styczniowi byli inspiracją dla polskiego społeczeństwa, polskiego wojska – mówił wicemarszałek gratulując społeczności kodeńskiej inicjatywy i patriotycznego pomnika.

Wkrótce relacja filmowa z tego wydarzenia. Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama