Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Sycynie wystąpi z projektem uchwały do Rady Gminy Biała Podlaska

Termin wydarzenia: 14 stycznia 2024
, godz. 18:00
Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Sycynie zamierza złożyć projekt uchwały do Rady Gminy Biała Podlaska, będący propozycją rozszerzenia konsultacji społecznych w zakresie przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko. Zaprasza również do Swór na spotkanie w dniu 14 stycznia.

Istniejące zapisy dotyczące konsultacji społecznych i udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska to umieszczenie informacji na stronie internetowego Biuletynu Informacji Publicznej oraz wywieszenie informacji w gablocie ogłoszeń w gminie. W Sycynie i Worońcu już wiemy, że to martwy przepis i  faktycznie nie działa, bo niemal nikt nie zagląda na BIP – podkreśla  przewodniczący komitetu Grzegorz Sacharuk.

Stąd właśnie inicjatywa Obywatelskiego Komitetu Uchwałodawczego, aby rozszerzyć konsultacje o spotkanie wiejskie z udziałem sołtysa. Celem jest realna świadomość mieszkańców, którzy w ten sposób będą wiedzieli, na jakie inwestycje w sąsiedztwie się zgadzają. Inicjatywa wiąże się bezpośrednio z już powstałymi instalacjami, które powodują uciążliwości dla okolicznych mieszkańców, jak choćby w Worońcu oraz powstającymi nowymi lokalizacjami wielkopowierzchniowych kurników.

Kierując się zasadą partycypacji i zaangażowania społeczności lokalnej w proces podejmowania decyzji dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, poprzez wprowadzenie, rozszerzenia obowiązku konsultacji społecznych przy podejmowaniu decyzji dotyczących określonych rodzajów przedsięwzięć, unikniemy niezadowolenia lokalnej społeczności z niekorzystnego sąsiedztwa – dodaje lider komitetu.

Cel konsultacji:

Ustalenie obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwłaszcza poprzez powstawanie oddziaływań odorowych. Uwzględnienia stanowiska tych społeczności przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji tego typu inwestycji.

Katalog przedsięwzięć

Do katalogu przedsięwzięć podlegających konsultacjom w tym trybie proponuje się:
1. Instalacje przetwarzające padłe i ubite zwierzęta
2. Fermy przemysłowe kurniki i chlewnie o wielkości powyżej 40 szt DJP
3. Biogazownie
4. Kompostownie
5. Oczyszczalnie ścieków
6. Składy odpadów i wysypiska śmieci

Spotkania i prezentacje możliwe są dzięki współpracy z Fundacją Pro Bono Populi, natomiast komputer używany podczas spotkań został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie  PROO5.

Zapraszamy sołtysów i osoby, które chcą włączyć się w tą inicjatywę poprzez wsparcie w organizacji sali w świetlicy wiejskiej na spotkanie, prosimy o kontakt tel: 508 556 515 (Grzegorz Sacharuk – przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej w Sycynie).

Najbliższe spotkanie w Sworach

Kolejne spotkanie w sprawie uciążliwych inwestycji oraz poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej odbędzie się w Sworach 14 stycznia o godzinie 18:00 w świetlicy GOK. Na spotkanie zaproszeni są mieszkańcy Swór jak i okolicznych miejscowości.

 

materiał, tekst i zdjęcia: Grzegorz Sacharuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama