– Istniejące zapisy dotyczące konsultacji społecznych i udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska to umieszczenie informacji na stronie internetowego Biuletynu Informacji Publicznej oraz wywieszenie informacji w gablocie ogłoszeń w gminie. W Sycynie i Worońcu już wiemy, że to martwy przepis i faktycznie nie działa, bo niemal nikt nie zagląda na BIP – podkreśla przewodniczący komitetu Grzegorz Sacharuk.
Stąd właśnie inicjatywa Obywatelskiego Komitetu Uchwałodawczego, aby rozszerzyć konsultacje o spotkanie wiejskie z udziałem sołtysa. Celem jest realna świadomość mieszkańców, którzy w ten sposób będą wiedzieli, na jakie inwestycje w sąsiedztwie się zgadzają. Inicjatywa wiąże się bezpośrednio z już powstałymi instalacjami, które powodują uciążliwości dla okolicznych mieszkańców, jak choćby w Worońcu oraz powstającymi nowymi lokalizacjami wielkopowierzchniowych kurników.
– Kierując się zasadą partycypacji i zaangażowania społeczności lokalnej w proces podejmowania decyzji dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, poprzez wprowadzenie, rozszerzenia obowiązku konsultacji społecznych przy podejmowaniu decyzji dotyczących określonych rodzajów przedsięwzięć, unikniemy niezadowolenia lokalnej społeczności z niekorzystnego sąsiedztwa – dodaje lider komitetu.
Cel konsultacji:
Ustalenie obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwłaszcza poprzez powstawanie oddziaływań odorowych. Uwzględnienia stanowiska tych społeczności przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji tego typu inwestycji.
Katalog przedsięwzięć
Do katalogu przedsięwzięć podlegających konsultacjom w tym trybie proponuje się:
1. Instalacje przetwarzające padłe i ubite zwierzęta
2. Fermy przemysłowe kurniki i chlewnie o wielkości powyżej 40 szt DJP
3. Biogazownie
4. Kompostownie
5. Oczyszczalnie ścieków
6. Składy odpadów i wysypiska śmieci
Spotkania i prezentacje możliwe są dzięki współpracy z Fundacją Pro Bono Populi, natomiast komputer używany podczas spotkań został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie PROO5.
Zapraszamy sołtysów i osoby, które chcą włączyć się w tą inicjatywę poprzez wsparcie w organizacji sali w świetlicy wiejskiej na spotkanie, prosimy o kontakt tel: 508 556 515 (Grzegorz Sacharuk – przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej w Sycynie).
Najbliższe spotkanie w Sworach
Kolejne spotkanie w sprawie uciążliwych inwestycji oraz poparcia dla Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej odbędzie się w Sworach 14 stycznia o godzinie 18:00 w świetlicy GOK. Na spotkanie zaproszeni są mieszkańcy Swór jak i okolicznych miejscowości.
materiał, tekst i zdjęcia: Grzegorz Sacharuk
opracowanie: Anna Ostapiuk