Reklama

Reklama

Reklama video

Polscy piloci w walce o niepodległość. Wystawa przy liceum Kraszewskiego w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

Ekspozycja przedstawia sylwetki polskich lotników osławionych udziałem w bitwie o Anglię. Podkreśla ich wkład w zwycięstwo aliantów nad hitlerowskimi Niemcami. Wystawa odbywa się pod hasłem „My nie błagamy o wolność. My o nią walczymy”. Patronuje jej Instytut Pamięci Narodowej.

Plenerowa wystawa „Polacy w bitwie o Wielką Brytanię”, bo taki jest jej oficjalny tytuł, zagościła w bialskim Liceum Ogólnokształcącym im. J.I. Kraszewskiego. Ściślej, prezentowane w ramach wystawy fotografie i towarzyszące im informacje, wyeksponowane są na planszach umieszczonych na ogrodzeniu otaczającym budynek szkoły od strony ul. Kraszewskiego.

Odwiedzający wystawę mogą zapoznać się z sylwetkami polskich lotników, walczących o wolność Europy w jednostkach angielskich sił zbrojnych. Piloci z Polski latali i walczyli w czterech formacjach: Dywizjonach Bojowych 300 i 301 oraz Dywizjonach Myśliwskich 302 i 303. Łącznie w szeregach brytyjskiego lotnictwa polskich pilotów było 144. Ze wszystkich strąconych nad Anglią samolotów, zestrzelili oni około 200. Ich postawa rozsławiła ich samych oraz Polskę na całym świecie.

Ekspozycja składa się z 15 plansz. Można na nich zobaczyć archiwalne zdjęcia z zasobów IPN, ale także np. liczbowy bilans bitwy o Anglię. Wystawa upamiętnia funkcjonowanie, rozwój oraz dokonania pilotów polskich okresu międzywojnia i II wojny światowej. Zaczynając od wrześniowej kampanii w Polsce, przez obronę Francji, po bitwę o Anglię. Zaznacza ich wkład w wyzwolenie europejskich narodów z niemieckiej niewoli.

Ze względu na stulecie Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej postanowiliśmy powiedzieć o pilotach, którzy też mieli kontakt z Białą. Byli oblatywaczami samolotów produkowanych w tutejszej wytwórni – powiedział inicjator przedsięwzięcia Sławomir Suszczyński, prezes Stowarzyszenia Południowe Podlasie, będącego organizatorem wystawy.

Stowarzyszenie Południowe Podlasie koncentruje swoje działania na wydarzeniach związanych z historią regionu, ale nie tylko. Poprzednie wystawy objęły tematyką m.in. Żołnierzy Wyklętych i Zbrodnię Katyńską. Forma ekspozycji plenerowej, w tym przypadku przy budynku szkoły, okazała się dobrym sposobem na dotarcie przede wszystkim do młodych ludzi i skupienie ich uwagi na ważnych historycznych treściach.

Z dziejami polskich lotników walczących we wrześniu 1939 r. na ziemiach polskich, a także z ich późniejszymi losami na zachodzie Europy, można zapoznać się za sprawą wystawy przy liceum Kraszewskiego do 15 stycznia 2024 r.

materiał: Radio Biper
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama